Výzva Andreji Babišovi k odstoupení z prezidentských voleb

Slovenskú verziu nájdete nižšie.

Pane Andreji Babiši starší,

v roce 2014 jste na svém twitterovém účtu napsal: „Nikdy nebudu kandidovat na prezidenta. Náplň jeho práce by mě nikdy nebavila ani na ni nemám předpoklady.“ Současného prezidenta Miloše Zemana jste zároveň v roce 2018 podpořil i proto, že drží své slovo. Vaším krédem by tedy mělo být držení slova.

Dodržte své slovo a z kandidatury na prezidenta odstupte!

Odstoupit byste měl dále z těchto důvodů:

1. Jste obžalován v kauze Čapí hnízdo a ve Francii vyšetřován pro podezření z daňových  podvodů. Máte temnou minulost plnou závažných kauz. Jako prezident byste poškozoval reputaci České republiky. V západních zemích kandidát na takto váženou funkci odstoupí již při vyšetřování, bez ohledu na výsledek soudu. Sám jste pro přiblížení ČR k západu, jednejte tedy tak jako jiní na západě.

2. Mnozí jsou přesvědčeni, že Vám jde především o získání prezidentské imunity, která by zastavila Vaše trestní stíhání. Odstoupením ukážete, že tomu tak není.

3. Prezident by měl být nadstranický! Jako prezident byste nemohl vést žádnou kampaň hnutí ANO. Odchodem z ANO zklamete své příznivce, kteří Vás dále chtějí v jeho vedení.

4. Jak jste se sám zmínil, nemáte předpoklady na výkon funkce prezidenta. Kromě Vašich odpůrců je o tom přesvědčena i část Vašich příznivců. Prezident není manažer, ale reprezentant státu a kontrolní orgán, který svým podpisem stvrzuje vůli vlády.

5. Prezident by měl společnost spojovat. Vy ji bohužel rozdělujete. Vaše působení v politice vyvolalo největší demonstrace od roku 1989.

6. Vaše kandidatura nutí mnohé voliče taktizovat. Vede k tomu, že nebudou volit svobodně toho, koho chtějí, ale vyberou kandidáta, který má podle předvolebních průzkumů vysokou šanci Vás porazit.

7. Ačkoli máte vysoké preference, podle všech dosavadních předvolebních průzkumů nevyhrajete druhé kolo. Vaše kandidatura velmi pravděpodobně postrádá smysl a způsobí jen zklamání Vašich voličů.

Vaše odstoupení umožní otevřenější a demokratičtější volby pro občany ČR. Zabrání spojování ostatních kandidátů, kteří kvůli Vaší účasti uzavírají nepsané dohody o vzájemném neútočení. Přiznejte si, že mnozí kandidáti, ačkoli nemají tak vysoké preference, mají mnohem lepší předpoklady být hlavou státu než Vy. Vaše odstoupení zvýší jejich šance a umožní voličům pestřejší výběr.

Tvrdíte, že jste vysoce morální člověk. Projevte tedy sebereflexi a dejte prostor vhodnějším kandidátům, kteří budou hájit zájmy České republiky a nikoli svých firem.

 

SLOVENSKÁ VERZIA:

Pán Andrej Babiš starší,

v roku 2014 ste na svojom twitterovom účte napísal: „Nikdy nebudem kandidovať na prezidenta. Náplň jeho práce by ma nikdy nebavila, ani na ňu nemám predpoklady.“ Súčasného prezidenta Miloša Zemana ste v roku 2018 podporil zároveň aj preto, že držiava svoje slovo. Vašim krédom by teda malo byť držanie slova.

Dodržte svoje slovo a odstúpte z kandidatúry na prezidenta!

Odstúpiť by ste mal ďalej aj z týchto dôvodov:

1. Ste obžalovaný v kauze Čapí hnízdo a vo Francúzsku ste vyšetrovaný kvôli podozreniu z daňových podvodov. Máte temnú minulosť plnú závažných káuz. Ako prezident by ste poškodzoval reputáciu Českej republiky. V západných krajinách kandidát na takúto vysokú štátnu funkciu odstúpi už pri vyšetrovaní, bez ohľadu na výsledok súdu. Sám ste pre priblíženie sa ČR k západu, jednajte teda tak, ako ostatní na západe. 

2. Mnohí sú presvedčení, že Vám ide predovšetkým o získanie prezidentskej imunity, ktorá by zastavila Vaše trestné stíhanie. Odstúpením ukážete, že Vám nejde len o imunitu.

3. Prezident by mal byť nadstranícky! Ako prezident by ste teda nemohol viesť ani sa zúčastniť žiadej kampane hnutia ANO. Odchodom z ANO však zase sklamete svojich priaznivcov, ktorí Vás chcú naďalej v jeho vedení.

4. Ako ste sa sám vyjadril, nemáte predpoklady na výkon funkcie prezidenta. Okrem Vašich odporcov, je o tom presvedčená aj časť Vašich priaznivcov. Prezident nie je manažér, ale je to reprezentant štátu a kontrolný orgán, ktorý svojim podpisom potvrdzuje vôľu vlády.

5. Prezident by mal spoločnosť spájať. Vy ju bohužiaľ rozdeľujete. Vaše pôsobenie v politike vyvolalo najväčšie demonštrácie od roku 1989.

Vaša kandidatúra núti mnohých voličov taktizovať. Vedie ich k tomu, že nebudú voliť slobodne toho, koho chcú, ale vyberú si kandidáta, ktorý má podľa predvolebných prieskumov vysokú šancu Vás poraziť.

6. Hoci máte vysoké preferencie, podľa všetkých doterajších predvolebných prieskumov druhé kolo volieb nevyhráte. Vaša kandidatúra tým pádom veľmi pravdepodobne postráda zmysel a Vašim voličom spôsobí len sklamanie.

7. Ak odstúpite, umožní to otvorenejšie a demokratickejšie voľby pre občanov ČR. Zabráni to spájaniu sa ostatných kandidátov, ktorí kvôli Vašej účasti uzatvárajú nepísané dohody o vzájomnom neútočení. Priznajte si, že hoci mnohí kandidáti nemajú také vysoké preference, majú omnoho lepšie predpoklady byť hlavou štátu, než Vy. Vaše odstúpenie by zvýšilo ich šance a umožnilo voličom pestrejší výber.

Tvrdíte, že ste vysoko morálny človek. Prejavte teda sebareflexiu a dajte priestor vhodnejším kandidátom, ktorí budú hájiť primárne záujmy Českej republiky, a nie záujmy svojich firiem.

 

Za Kohonevolit z. s.

Jindřich Calta

Martin Vrba

Ivana Nemazalová

Vyzva_Babisovi_k_odstoupeni_z_voleb.png


Jindřich Calta, Kohonevolit z. s.    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Jindřich Calta, Kohonevolit z. s. bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...