S.O.S. Česká televize: Odložte volbu nových členů rady ČT

sos_petice.jpgOtevřený dopis Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR  

S.O.S. Česká televize  

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, naše milá Sněmovno,

jsme znepokojeni situací v Radě České televize. Zítra, 25. 5. 2021, se chystáte zvolit čtyři nové členy Rady ČT. Z vyjádření vybraných kandidátů před volebním výborem i z jejich CV lze očekávat, že posílí hlasovací většinu v Radě, která usiluje o odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. A o likvidaci kritických pořadů Otázky Václava Moravce, Reportéři ČT, 168 hodin a dalších.

Od loňského února jste přes varování odborné veřejnosti a posléze i Senátu zvolili do Rady ČT řadu osobností, které předem vyjadřovaly otevřené nepřátelství současnému vedení České televize. Nebo dokonce zpochybňovaly veřejnoprávní podstatu ČT vůbec. Jaký je výsledek Vaší volby? Otřesná úroveň komunikace uvnitř Rady ČT, permanentní skandály, které dělají ostudu Radě, ale také Vám, jejím volitelům. Ostudu, na niž reagují už mezinárodní novinářské a mediální organizace slovutných jmen včetně britské BBC. Ostudu takovou, že již i biskupská konference ústy arcibiskupa Jana Graubnera dává ruce pryč od své nominantky Hany Lipovské a vyzývá ji k odstoupení.

Členové Rady ČT mají být ze zákona nezávislí na politických stranách, naopak mají reprezentovat pestrost zájmů a názorových proudů veřejnosti. Jaká je skutečnost? Většina ve volebním výboru i ve Sněmovně postupně vybírá kandidáty, kteří nereprezentují tuto pestrost veřejnosti, ale specifické zájmy hlasovací většiny. Výsledkem je, že složení Rady ČT už naprosto není apolitické; je vrcholně politické a poměr sil zde neodpovídá ani poměru zastoupení stran ve Sněmovně. Vlastně by bylo spravedlivější, kdyby v Radě ČT seděli rovnou zástupci politických stran. Stejný problém se pochopitelně týká i dvou dalších veřejnoprávních institucí – Českého rozhlasu a ČTK.

Co nám vadí?  

Neveřejná jednání Rady bez záznamu, dokonce s vyloučením některých členů. My jsme veřejnost, Rada ČT zastupuje nás.

Vměšování Rady do personálních a programových záležitostí ČT.

Zjevný střet zájmů některých radních.

Urážky novinářek a novinářů členy Rady ČT.  

Pokud si skutečně přejete uprostřed předvolební kampaně odvolat ředitele nejvlivnějšího média v zemi a provést další radikální zásahy do vysílání ČT, udělejte to, prosím, otevřeně a s plnou politickou zodpovědností, nikoliv skrytě prostřednictvím formálně nezávislé Rady. Bude to férovější vůči občanům, kteří Vás zvolili a kteří rozhodnou o Vašem osudu v nadcházejících volbách. My však věříme, že považujete nezávislost veřejnoprávních médií za nedotknutelnou součást demokratického zřízení naší republiky.

Proto Vás žádáme, abyste volbu nových členů do rady ČT odložili za horizont parlamentních voleb. Žádáme, abyste odvolali z Rady ČT členy, kteří tam byli vybráni v rozporu se zákonem o ČT. A odvolali také ty, kteří zákon porušují svým působením v Radě.  

Za Společně to dáme  

Eva Lee, Praha
Iva Šlitrová Fendrychová, Hradec Králové
Kateřina Šírová, Praha
Lucie Javůrková, Černilov
Ondřej Bednář, Karlovy Vary
Radka Hübnerová, Hradec Králové
Veronika Jiravová, Kostelec nad Černými lesy
Veronika Vendlová, Kněžmost
Zuzana Böhmová, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav  


Ondřej Bednář    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Ondřej Bednář bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...