Proti policejnímu násilí v Moskvě 25.11.2020

Na "Mezinárodní Den proti násilí na ženách" 25. listopadu bylo šest lidí, kteří se účastnili střídavého protestu (vždy jen jedna osoba) zaměřeného na zvýšení veřejného zájmu k tomuto tématu, zadrženo a odsouzeno podle paragrafu 19.3 KoAP (neuposlechnutí výzvy policie nebo jiného represivního orgánu).

Jde o tyto aktivisky a aktivisty: Syrga Chidaran, Kseniya Bezdenezhnykh, Aleksandra Rogacheva, Marta Khromova, Elizaveta Drepeleva a Vitalii Kudrin.

Po dobu 48 hodin byli zadržováni v hanebných podmínkách na policejní stanici OVD Zamoskvorechye až do soudního jednání, přičemž byla v jejich cele zima, měla rozbité okno s venkovními teplotami pod bodem mrazu. Dostali dvě přikrývky pro pět lidí a žádné jídlo. Cela byla jasně osvětlena a policie odmítla zhasnout světla.
Soud je v pátek zbavil na 2 až 5 dní svobody. Vitaly Kurgin (2 dny) byl propuštěn. Zbývajících pět bylo zadrženo v policejní dodávce „gazelle“ za podmínek, které lze označit pouze za mučení: po vynesení rozsudku byly aktivistky drženy v mrazu v policejní dodávce, bylo jim odepřeno další oblečení a teplé jídlo. Navzdory mrazu směly chodit na toaletu na ulici pouze pod policejním dohledem.
Když Syrga požadovala převoz a ubytování v řádném vězení, tahali ji po zemi kolem auta. Ostatním aktivistkám a aktivistům zkonfiskovali telefony, přístup k právníkům jim odepřeli.

Jejich příznivkyně a příznivci se sešli u soudu a protestovali před policejní stanicí, donesli teplé jídlo a šaty, které se však podle všeho k zadrženým nedostaly.

Požadujeme:

- okamžité propuštění všech zadržovaných a zproštění všech obvinění;
- veřejné prošetření, proč byli zadržení vystaveni podmínkám rovnajících se mučení;
- obvinění zúčastněných policejních důstojníků odpovědných za násilí proti zadrženým a jejich propuštění z policejního sboru

Adresát:

Velvyslanectví Ruské federace v ČR)

kopie:

Ministerstvo zahraničních věcí Ruské Federace

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě

stálý představitel Rusja u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě

(petice bude také předána lidem, kteří jsou se zadrženými v kontaktu)


Petr Jindra, Socialistická Alternativa Budoucnost    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Petr Jindra, Socialistická Alternativa Budoucnost svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBOPlacená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...