Pro práva zvířat zejména psů v Rumunsku, za změnu přístupu vlády a vládních činitelů v Rumunsku a pro podporu našich českých politiků v rámci EU tuto problematiku oslovit

Dobrý den,

jmenuji se Veronika Hrečínová a jsem dobrovolný záchranář psů bez hranic. Vlastním svůj soukromý azyl pro opuštěné psy a psy bez domova a v nouzi na Šumavě.

Tuto petici zakládám po zjištění a roční komunikaci s místními záchranáři jakožto jedna z aktivních záchranářek zvířat a ochránců přírody v ČR.

Již přes rok se zabývám nejen komunikací s jednotlivci i s asociacemi, které v Rumunsku pomáhají s problematikou přemnožení opouštěných psů a bojují s nedostatkem edukace a empatie obyvatelstva ve vzazích ke zvířatům obecně.

Trochu o situaci a nahlédnutí do situace:

Většina obyvatelstva v Rumunsku chová psi na řetězu a využívají je k ochraně majetku. Nikdy nejsou venčeni, dostanou minimum jídla, žijí venku a mnohdy maximálně u dřevěné boudy. To jsou ale ty lepší případy. Pak je mnoho těch, které nejen že nesterilizují své feny a kočky a o své miláčky či hospodářská zvířata se nestarají slučitelně se zdravím fyzickým i psychickým zvířete, ale i mučí či vyhazují své miláčky za jízdy z auta, protože se prostě už nechtějí o zvíře starat, popřípadě ho rovnou odvezou do státního útulku, kterým všichni říkáme kill útulek, neboť zde se psi, kteří nejsou adoptovaní, či rezervovaní, při příjmu dalších psů z ulice, kdy jsou klece už plné, zabíjí. Nejsou vyjímkou nalezené pytle zavázané a plné štěňat nebo psi a kočky svázané a svázané či ubité lopatami atd.

V kill útulku, když je pes odchycen chytači - zaměstnanci státního kill útulku - je po pár dnech či týdnech eutanázován.

A to ne humánně a i naprosto zdravá a přátelská zvířata, která jsou mladá nebo dokonce ještě ve štěněčím věku.

Husky, bullové a cane corso - omrzejí své pány a putují sem často také. Z kill útulku dostanou bully ven jen ti, co je chtějí na zápasy a nebo pak přes místní, zahraniční asociace, co s tímto problémem chtějí pomoci.

Jak to v Rumunsku v kill útulku probíhá? Chytači - zaměstnanci útulku vyrazí do ulic a chytají toulavé psi, nastřílí do nich tranquilizery na uspání nebo je chytí na tyč s okem na konci a odvlečou je do aut. Odvezou do kill útulku kam je hodí do zrovna volné klece. Jestli se snesou s ostatními je na nich. Tyto útulky jsou dotované státem a dotace chodí i z Bruselu. Psi se za to mají očkovat a mají mít jídlo a mohou být nabídnuti k adopci. Realita je ale taková, že o adopce se starají místní hodní lidé, kteří chodí do útulku a fotí a točí pejsky, aby dostali šanci na adopci třeba do zahraničí a měli možnost zažít hezký život. Pak pár vyjímek, lidí z okolí, si přijde pro psa na řetěz a možná 2procenta lidí si přijdou pro kámoše...ale moc tomu nevěřím. Z místních.

Dále se angažují zahraniční adoptéři přes různé organizace. Jenže zde je kámen úrazu.

Z rumunského státního kill útulku cizinci psa nevydají. Musí ho opět nějaký hodný člověk místní rezervovat. Teprve potom se pes naočkuje, sterilizuje za státní peníze a za 4 týdny si pro něj ten místní musí přijít a odvézt k sobě. Pak teprve je možné přes asociaci domluvit mezinárodní oficiální transport a pejska si odvézt, nebo si pro něj osobně dojet. Dle zákona je i odčerven a odblešen...ne vždy tomu tak je ve skutečnosti. I když výkazy na stát určitě ukazují, že tomu tak je. To vše stojí dardy peněz. Nikdo z těch hodných lidí to zase neudělá jen tak. Zaplatíte dopravu, když chcete navíc vakcíny proti psince např. a testy, platíte. Mezinárodní doprava sem nebo Vaše vlastní - platíte.

Pokud pes není rezervován - není ani naočkován, ačkoli to opět určitě zase takto vykáží a po čase 14dní a někdy déle - záleží na místě a útulku, je eutanázován, pokud není ukousán jiným psem nebo nezemře na nemoce, které v kill dost kolují. Kill útulek sice dostává finance, aby psi kastrovali a očkovali a testovali, ale dělá to až když je pes zarezervován. Za každé usmrcení psa kill útulek opět kasíruje odměnu neboť napomáhá tomu, aby se nemnožilo. Aspoň takové informace se ke mně neustále dostávají.

Kam tyto peníze ale jdou? Do kapes lidí, kteří tam pracují a do kapes veterináře, který se o útulek jakože stará. To si myslím. Ale důkaz na to bohužel nemám. A mezitím zde umírají psi na nedostatek péče, nebo nemoce, dostávají kašle a jsou tam na betonu v zimě. Jedná se snimi neempaticky, takže přijíždí do soukromí náhradního pobytu, než jdou do adopce, traumatizovaní a chce to čas a trpělivost a citlivost.

Tito hodní lidé, co Vám pejska zarezervují a vezmou k sobě mají normálně kolem 20ceti psů a najdete i haly, jako je třeba Campurelu, kde najdete přes stovky psů. Když je kill útulek plný - eutanázuje se.

Problematika přemnožení psů Rumunskem běží už dlouho, ale od roku 2014 se řeší i díky dotacím z Bruselu. Jenže nedůsledně. Lidé nejsou vzděláváni už od školy, probíhá velmi málo přednášek a ty navíc zajištují asociace a ne stát. Zdarma sterilizace opět mobilizují místní záchranáři a asociace. Stát je nepodporuje. 

 

Proč se v útulcích nestaví nové kotce a nezlepšují za tyto peníze podmínky pro psy a nepracuje s nimi a nenabízí se k adopcím? Proč je to zájem jen několika empatických lidí z okolí, kteří slyší nářek psů a musí v tom žít. Denně potkávat na cestě do práce další štěnata a psi v příkopech, stovky, tisíce...samé smutné příběhy.

 

Ten samý stát má policii a zvířecí policii, které by měli dohlížet a pokutovat týrání zvířat, opouštění zvířat či jejich nesterilizování v určitém roce či to že je nenačipovali atpod.

Nic z toho se neděje.

Co se ale děje a to mám potvrzené a osobně jsem mluvila s člověkem, kterému se to děje:

Policie od Vás peníze za to, že na Vás nepošle kontrolu, když si sousedé stěžují, že psi štěkají, nebo jich máte hodně a nemáte dost místa vlastně - což schvaluje opět policie, zda jsou zvířata týraná nebo ne. Takže když jim odporujete nebo jim vytýkáte, že nedělají co mají, vždy se dá najít způsob, jak potrestat odpůrce. Pošlou kontrolu, která vždy něco najde a na tom základě Vám všechny psy odebere a odvede do kill útulku:-) a ještě Vám napaří pokutu. Psi budou v kill útulku okamžitě eutanázováni.

Co může být za problém, když mám všechny psy naočkované a sterilizované a venčím je na své velké zahradě a mají své kotce?

Jako soukromý člověk můžeš mít v Rumunsku psů či koček kolik chceš, ale musíš mít prostor 10m na jedno zvíře, takže pokud se zrovna staráš o 20 psů, protože se nemůžeš dívat na tu hrůzu a chceš pomoci aspoň některým k adopci a získat pro ně čas a vše platíš ze svého, potřebuješ asi 200m pozemku a musí být venčeni. Zákony jsou - ale jak jsou důsledně dodržovány a využívány - toť otazné. Obecně se ví, že policie nepatří mezi milovníky zvířat a tak je lepší s nimi vždy vycházet, aby si Vás nevšímali. A známé pořekadlo: "když chceš psa bít, hůl si vždycky najdeš" zde platí víc než jistě.

O povinnosti očkovat, čipovat nemluvím, to je jasné. To vše platíš ze svého za všech 20psů. I přes to je mohou odvést a najít něco, co jim vadí. Můj člověk v této situaci zde prosí teď lidi v okolí o to, aby byli svědky kontroly, aby to natočili ... ale každý se bojí policie a nechtějí s tim nic mít. Nevím  zda toto je možné a je možné takto fungovat. Reálně. Co to ukazuje? O čem to vypovídá? Vládní složky mají pomáhat lidem a zastávat se slabších a podporovat dobré úmysly a lidi. Aspoň to si myslím.

Dobrá vláda to tak dělá.

 

Je to paradox oproti tomu, co se děje v kill útulcích kde má x psů 3x2 m kotec a 14dní života na betonu mezi dalšími psi s minimem jídla.

Po telefonickém hovoru dnes s jednou záchranářkou, které se to zrovna děje a která pláče a bojí se, že za 14dní přijde kontrola a vezmou jí psi a vlastně s tím počítá a po rozhovoru s právničkou z Bucuresti, která pracuje i v asociaci a dlouhodobě se zabývá tématem záchrany zvířat a házením klacků pod nohy ze strany vlády a jejich orgánů v trestních řízeních  jsem se rozhodla napsat tuto petici a prosím žádám a vyzývám všechny slušné lidi, co mají nějakou empatii a bojují s bezmocí a bezprávým a nesprávným využitím moci aby mi pomohli a podepsali ji.

V této petici se obracíme na naše vládní činitele v rámci EU a i na Brusel

bude - li třeba:

 

 

1. aby vyvinuli tlak na rumunské vládní činitele, aby prošetřili a učinili kontrolu všech kill státních útulků v Rumunsku v rámci EU ve spolupráci s nezávislými záchranářskými složkami a dosáhli tak nápravy týrání zvířat či nevhodného pobytu zvířat v těchto útulcích ať už jde o metry, které obývají v útulcích nebo o podmínky ,ve kterých tam žijí

(psi leží na betonu nebo v dřevěných nezateplených boudách v kleci bez výběhu a dostávají minimum jídla, jsou očkování a sterilizování až po rezervaci a adopci zvířete, jinak hynou na nemoce a nebo jsou eutanázováni - toto považujeme za nepřístojné a nemožné v 21.století, v rámci Evropy a společenství určitě ne),

a prošetřili jak a kam jsou využité státní finance do kill útulků a případně zvářili řízení financování těchto kill útulků nějakou další nezávislou správou, která určí a bude mít další kontrolu nad využítím těchto financí a zda tomu tak skutečně je. (odchyty psů, vakcinace, sterilizace, způsob eutanázie by měl být když už humánní a ne jen vykázán a pes je ubit či je mu vpíchnuta injekce do srdce a pes mnohdy ale umírá i bolestivě a dlouho, podpory adopcí přímo útulkem a práce s dobrovolníky či spolupráce s asociacemi záchranářů v Rumunsku i v zahraničí, čímž se zajiští zmenšení množení a přemnožování),

2. aby vyvinuli tlak na rumunské vládní činitele, aby prošetřili práci zvířecí policie a nastavili hlavní priority práce této policie ve smyslu

- povinnost čipovat a registrovat čip na jméno majitele v okamžiku čipování, aby v případě opuštění zvířete byl snadno dohledatelný v registrech

. zákaz týrání zvířete a jej trestat v případě odhalení takového případu,

- zákaz chovu zvířat na řetezěch u boudy bez zateplení a výběhu a důsledně trestat viníky v případě odhalení případu

- zákaz psích zápasů  a opět důsledné potrestání v případě odhalení případu

a požadovali či zajistili dohled nad výkazy práce zvířecí policie a kontroly práce zvířecí policie

3. aby vyvinuli tlak na rumunské vládní činitele ve smyslu podpory sterilizace zvířat zdarma v nejvíce ohrožených místech výskytu přemnožení opuštěných zvířat a podpořili mobilní kliniky a asociace a záchranáře v tomto konání, dále i ve smyslu podpory edukace obyvatelstva již od škol formou přednášek a ukázek práce se psy či na bázi empatie a empatického cítění

4. aby vyvinuli tlak na rumunské vládní činitele ve smyslu změny zákonů či důslednosti dodržování zákonů o zákazu opouštění, týrání či nevhodného chovu zvířat v celé oblasti Rumunska 

 

5. aby vyvinuli tlak na rumunské vládní činitele ve smyslu vydání zákazu eutanáze zdravých zvířat a přikázání okamžitého testování a očkovaní či léčení nalezených a odchycených zvířat do státních útulků, poskytnutí podmínek pro jejich umístění zde a v souvislosti s tím i podpořili kampaně na podporu adopcí psů nejen v Rumunsku, ale i do zahraničí, aby bylo pomoženo odlivu zvířat v takové míře přemnožených.

 

Tato situace se konkrétně týká Rumunska, ale hrozné věci se dějí i na Slovensku či u nás v ČR. Proto tímto prosím nahlédnout na problematiku v širším kontextu - pokud už se tím někdo bude zabývat, o což se rozhodně touto peticí budu snažit.

Čím více a čím častěji budeme apelovat svým podpisem a názorem na změnu nejen v Rumunsku, ale i u nás a v dalších státech a budeme trvat na tom ,že v 21.století už si zaslouží svět žít v míru a na empatické vyšší úrovni, tím větší šance jsou.

V Thajsku zvládli za 10let změnit problematiku přemnožení psů na plážích díky soukromé organizaci Soy foundation a příspěvkům lidí z různých zemí na mobilní sterilizační kliniky. A podařilo se. 

Ráda bych tuto situaci změnila všude, kde to jen jde. Tento problém lze řešit - humánně a eticky a empaticky. 

Děkuji za pozornost a pokud jsem Vás zaujala a máte stejný či obdobný názor, prosím pomozte mi svým podpisem změnit osud jedné a možná ne jen jedné země.

S ůctou vůči Vám, přírodě 

Veronika

Hand for help

Šumava, Česká republika

 

 

 

 

 

 

 


Vero Hrečínová, Hand for help    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Vero Hrečínová, Hand for help svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...