Petice občanů za návrat sousoší maršála Radeckého na Malostranské náměstí

Pomník Josefu Václavu Radeckému z Radče (1766 – 1858), příslušníku staré české šlechty, byl na Malostranském náměstí odhalen 13. listopadu 1858. Historiky umění je hodnocen jako první a současně umělecky i řemeslně nejlepší pomníkové dílo ve střední Evropě, jež nezobrazuje přímo panovníka nebo příslušníka panujícího rodu. Byl proto ozdobou městského prostoru i cílem návštěvníků Prahy. Na podzim roku 1918, v době poválečných společenských nálad byl pomník nejprve zakryt a posléze demontován a uložen v Lapidáriu Národního muzea.

Dnes, s odstupem více než stoletým, nazíráme své dějiny v 18. a 19. století již s pochopením, nekonfliktně a bez zbytečné ideologické nesmiřitelnosti. Což se týká i Josefa Václava Radeckého z Radče, vždy vítězného císařského a královského generála, nejslavnějšího vojevůdce moderní doby českého rodu, na něhož se mělo zapomenouti.

Tímto krátkým úvodem otevíráme sběr podpisů pod petici, jež bude následně předána politikům Prahy, neboť oni budou o návratu této památky rozhodovat.


Další informace o Radeckém, jeho době i osudech pomníku jsou k dispozici na webu Spolku Radecký Praha www.radecky.org.

Můžete si přečíst také obsáhlejší článek Radecký zpět!? od Richarda Händla.

Radeckeho_pomnik.jpg


Richard Händl, Jozef Horal, Jiří Kučera, Zdeněk Rameš, Jan E. Bárta    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Richard Händl, Jozef Horal, Jiří Kučera, Zdeněk Rameš, Jan E. Bárta svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...