Petice občanů za návrat sousoší maršála Radeckého na Malostranské náměstí

Pomník Josefu Václavu Radeckému z Radče (1766 – 1858), příslušníku staré české šlechty, byl na Malostranském náměstí odhalen 13. listopadu 1858. Historiky umění je hodnocen jako první a současně umělecky i řemeslně nejlepší pomníkové dílo ve střední Evropě, jež nezobrazuje přímo panovníka nebo příslušníka panujícího rodu. Byl proto ozdobou městského prostoru i cílem návštěvníků Prahy. Na podzim roku 1918, v době poválečných společenských nálad byl pomník nejprve zakryt a posléze demontován a uložen v Lapidáriu Národního muzea.

Dnes, s odstupem více než stoletým, nazíráme své dějiny v 18. a 19. století již s pochopením, nekonfliktně a bez zbytečné ideologické nesmiřitelnosti. Což se týká i Josefa Václava Radeckého z Radče, vždy vítězného císařského a královského generála, nejslavnějšího vojevůdce moderní doby českého rodu, na něhož se mělo zapomenouti.

Tímto krátkým úvodem otevíráme sběr podpisů pod petici, jež bude následně předána politikům Prahy, neboť oni budou o návratu této památky rozhodovat.


Další informace o Radeckém, jeho době i osudech pomníku jsou k dispozici na webu Spolku Radecký Praha www.radecky.org.

Můžete si přečíst také obsáhlejší článek Radecký zpět!? od Richarda Händla.

Radeckeho_pomnik.jpg


Richard Händl, Jozef Horal, Jiří Kučera, Zdeněk Rameš, Jan E. Bárta    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Richard Händl, Jozef Horal, Jiří Kučera, Zdeněk Rameš, Jan E. Bárta bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...