Poděkování předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi za návštěvu Tchaj-wanu

Otevřený dopis: Poděkování za návštěvu Tchaj-wanu  

Vážený pane předsedo Senátu,  

rád bych Vám vyjádřil poděkování za odvahu a rozhodnost, s níž jste nakonec, navzdory odporu části české politické reprezentace, uskutečnil cestu na Tchaj-wan. A s níž svůj krok nadále hájíte. Přeji Vám v tom pevné nervy a silný žaludek.

Jako občan se chci ohradit vůči hodnocení Vaší mise ze strany prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Pan prezident od svého zvolení systematickým nálepkováním svých oponentů rozeštvává českou společnost. Útoky na „pražskou kavárnu“, nejmenováním profesorů, stovkami drobných nehorázností a „žertíků“, které střílí na nejrůznější terče, „čučkařením“ tj. dehonestací státních institucí od zpravodajských služeb po Senát, a především svým nutkavým špiněním novinářů okázale a klukovsky provokuje. Provokuje cynický, predátorský způsob komunikace a myšlení o druhých. Nezapomenu na prezidentův inaugurační projev, v němž - pár dní po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové - si vzal na mušku média a novináře.

Za takových okolností prezident Zeman reprezentuje skutečně pouze tu část občanů, kteří ho volili. Jsem tedy nadšen, že jako ústavní činitel v zahraniční orientaci ČR reprezentujete nás, kteří jsme volili jinak. Rétorika Hradu, diplomatů ČLR a premiéra líčí příběh o soukromé akci pana Vystrčila. Je to však příběh o záchraně hrdosti a identity té části veřejnosti, která „prohrála volby“ a tudíž „má výsledek voleb respektovat“. Máme se smířit se všemi nestoudnostmi v politickém životě a čekat na lepší časy? „Držet hubu a krok“, jak jste zmínil ve svém projevu na Tchaj-wanu? Díky, že nemusíme sedět ve vlaku, který kdosi přesměroval na kolej Moskva – Peking a čekat, zdali někde zastaví.

Jako učitel dějepisu jsem s žáky narazil na třicátá léta minulého století. Jak učit o té době? O dynamicky se rozvíjející Německé říši. Úžasné investiční možnosti a byznysové příležitosti. Pravda, porušuje některé dohody versailleského mírového systému. Buduje armádu. Zbrojí. Obsazuje pohraniční území. Ale ty investiční možnosti. Pravda, Strana pronásleduje politické nepřátele a Židy. Ale ty byznysové příležitosti. Řada evropských politiků přihlížela se sympatiemi, dokonce s obdivem. Někteří se znepokojením. Tak se zrodil princip appeasementu. Válka ve Španělsku. Anšlus Rakouska. Jak skončil tento propletenec obchodních zájmů, korupce a strachu, víme tady v České republice velice dobře. Není radno činit historická srovnání. Přesto některé aspekty v současné politice Čínské lidové republiky probouzejí tuto historickou zkušenost. Jak se s mezinárodním právem srovnává počínání ČLR v Hong-Kongu? Tibet? Sin-ťiang? Budeme si zanedlouho připomínat výročí Mnichovské dohody. Nemá právo žehrat na lhostejnost velkých, kdo je sám lhostejný k osudu malých. Díky, že jste Miloš Vystrčil, a nikoliv Neville Chamberlain.

Pan premiér Babiš v souvislosti s cestou zmínil to nejdůležitější: byznysové zájmy. Tedy: buďme rádi, že máme salám, možná komunistický, ale máme ho! Národní existence redukovaná na přízemní živočišnost. Co z toho kápne? Jsme totiž skvělý národ jedlíků a konzumentů a chraň nás pánbů, aby na pivo nebylo! Tak nás vidí byznysmen v čele exekutivy. Díky, že jsme skrze Vás před světem také národem ideálu, že skrze Vás vracíme na scénu téma lidských práv a spravedlnosti. Definuj nebo budeš definován. Odmítám malicherný příběh o neposlušném předsedovi Senátu, kterého více či méně nepatřičně peskuje čínský ministr. Sdílím příběh o velkolepé cestě demokracie, cestě českého suverénního politika, která se stává inspirací a vzorem pro ostatní evropské země. Tak referuje o Vaší misi řada světových médií, v tomto kontextu by o ní měla referovat i česká média veřejné služby.

Poslední roky nám dávají příležitost zažít pocity rozvratu slušnosti, práva, jakýchkoliv hranic studu v politice, pocity bizáru a nemyslitelného. A zároveň probuzení občanské hrdosti. Díky, že jste naplnil záměr svého předchůdce Jaroslava Kubery a zvedl naši hrdost vysoko. Je to pro Českou republiku výjimečná událost a chci si ji takto zapamatovat.

V úctě

Ondřej Bednář


Ondřej Bednář, Karlovy Vary, divadelník a garant skupiny Milion chvilek - Karlovarsko    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji Ondřej Bednář, Karlovy Vary, divadelník a garant skupiny Milion chvilek - Karlovarsko, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.

Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...