Petice za zachování sochy rudoarmějce (Ivana) na Mariánském nám. ve Znojmě

My, níže podepsaní občané Jihomoravského kraje, žádáme Zastupitelstvo města Znojma, případně Krajský úřad Jihomoravského kraje,  aby důrazně odmítl snahy o odstranění pomníku vítězství/přemístění sochy rudoarmějce z Mariánského náměstí ve Znojmě.  

Tato socha, která byla vytvořena v roce 1953 akademickým sochařem Konrádem Babrajem, je umístěna na Mariánském náměstí, místě, kde obyvatelé města Znojma vítali dne 8. 5. 1945 první tanky sovětské armády. Je symbolem porážky nacismu a upomínkou na ukončení druhé světové války, nejničivějšího a nejbrutálnějšího konfliktu, který tato planeta kdy zažila. Konfliktu, který stál život více než 72 milionů lidí, v samotném Československu měl pak více než 360 tisíc obětí. Jen namátkou si připomeňme ještě předválečné vyhnání Čechů ze Sudet, útoky Ordnerů, zřízení protektorátu Čechy a Morava a postupné převzetí absolutní moci nacisty a jejich kolaboranty, popravy a odsuny studentů, uzavření vysokých škol, 38 koncentračních táborů s více jak 25 tisíci vězni jen na českém území, nucené práce v Říši, každodenní vyhlašování všech popravených veřejným rozhlasem, vyhlazení obcí Lidice a Ležáky, genocidu, útisk, teror, beznaděj a strach.

Naprosto odmítáme snahy o relativizování nebo přepisování historie, k nimž přesouvání nebo ničení památníků bezpochyby patří.  

Upozorňujeme též na skutečnost, že Znojmo bylo osvobozeno 2. ukrajinským frontem Rudé armády pod vedením maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského, narozeného v ukrajinské Oděse. Není tedy vyloučena možnost, že socha znázorňuje ukrajinského vojáka, který se raduje z vítězství nad Němci. Zdůvodnění nutnosti jejího odstranění z důvodu Ruské agrese na Ukrajině proto naprosto postrádá smysl.  

Z výše uvedených důvodů proto žádáme o zachování tohoto pomníků vítězství v nezměněné podobě na původním místě.  

Na důkaz své vůle připojujeme svůj podpis.  

 

Mgr. Petra Svedíková Vávrová, hnutí Svoboda a přímá demokracie

Členové OK SPD Znojmo 


Mgr. Petra Svedíková Vávrová, hnutí Svoboda a přímá demokracie    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Mgr. Petra Svedíková Vávrová, hnutí Svoboda a přímá demokracie svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )