Petice za větší spravedlnost pro němé tváře i myslivci musí respektovat zákon !

 

norovani1.jpg

Tato petice je určena pro Ministerstvo zemědělství, včetně Ústřední komise pro ochranu zvířat a byla založena na základě neustálého porušování zákonů ČR ze strany členů Českomoravské myslivecké jednoty. My podepsaní pod totou peticí požadujeme následující:

 

  1. Zpřísnění sankcí a postihů za nedodržování zákona č. 246/1992 Sb například vyloučením z myslivecké jednoty. Tento zákon totiž myslivci neustále beztrestně a opakovaně porušují při lovu a norování lišek. Dokonce chytají do sklopců lišky které potom používají na výcvik svých psů při nelegálním kontaktním ,, domácím „ norování. Liška je držena ve sklopci několik hodin ve tmě , stísněném prostoru bez vody a jídla. Dle ustanovení § 4 odst. 1 zákona č. 246/1992 Sb. se za týrání považuje-podrobit zvíře výcviku nebo veřejnému vystoupení anebo obdobnému účelu, je-li toto pro zvíře spojeno s bolestí, utrpením, zraněním nebo jiným poškozením, jakož i vychovávat, cvičit nebo účelově používat zvíře k agresivnímu chování vůči člověku nebo jiným zvířatům,-vydat slabé, nevyléčitelně nemocné, vyčerpané nebo staré zvíře, pro které je další přežívání spojeno s trvalou bolestí nebo utrpením, k jinému účelu než neodkladnému a bezbolestnému usmrcení,-cvičit nebo zkoušet zvíře na jiném živém zvířeti, používat jiných živých zvířat jako lákadel, štvát zvířata proti sobě, aniž by to vyžadoval lov, -chovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení,-zacházet se zvířetem, přepravovat je nebo je pohánět způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení nebo poškození zdraví anebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání.

     

  2. Zákaz uchovnění a skládání zkoušek loveckých psů kteří absolvovali kontaktní norování mimo ČR ( např. Ukrajina). Jedná se totiž o obcházení a výsměch zákazu kontaktního norování obsaženého v zákoně č. 246/1992 Sb.. Konkrétně by došlo kporušení § 4 odst. 1 písm. b), f), h), j), k) a m) zákona. Při opětovném použití zvířete by rovněž mohlo dojít k porušení § 4 odst. 1 písm. d) tohoto zákona.

 

  1. Zákaz používání sklopcových pastí a to z těchto důvodů :

Zákon na ochranu zvířat proti týrání v ustanovení § 14 uvádí následující:Provozovatel odchytových zařízení je musí provozovat tak, aby odchycená zvířata nebyla týrána. V případě chytání do sklopců se jedná o týrání neboť zvíře je vystaveno dlouhodobému stresu kdy některé zvířecí druhy často na tento stres umírají. Zvířata bývají ve sklopcích chycena několik dlouhých hodin nebo přes noc na tak malém prostoru ,že sotva mají šanci se otočit.

    1. Zákaz norování lišek v době kdy mají mláďata. Z etického hlediska je totiž naprosto nevhodné a nelidské zabíjet kojící fenu s bezbranými mláďaty.

28641_02.jpg

 

 Následující text není součástí petice ale můj osobní pohled na věc.

 

Čím dál častěji se setkávám s tím, že myslivost je vlastně druh adrenalinového sportu a s ochranou přírody nemá téměř nic společného.

Mladí lidé se stávají myslivci a dnes spíše častěji myslivkyněmi ne za účelem nějakého vztahu ke zvířatům nebo k přírodě ale právě naopak. Jsou to lidé kteří hledají možnost vlastní seberealizace , jak se zviditelnit,najít vybití pro své psy pokud jsou majiteli loveckých plemen a to co je asi nejlákavější , stanou se nositeli střelných zbraní a mohou si beztrestně vybít vztek na lovených zvířatech asbolutně s jistotou a beze strachu protože zvěř nemá šanci se nijak bránit. Také jsou to evidnetně velcí ,, gurmání „ a milovníci masa protože jsem teda v životě neviděla žádného myslivce vegetariána. Dá se říct že mají asi plechový žaludek protože dokážou sežrat téměř všechno od ulovených srnčích , divočáků aniž by měli zjištěno jestli se v tom mase nevyskytuje svalovec až po přejete kočky a psi které s oblibou uvaří na guláš. Tím se dostáváme k tomu proč mají myslivci tak v oblibě divoké králíky , zajíce , bažanty , daňky srnce atp. No rozhodně to není z obdivu ke kráse a roztomilosti těchto zvířat. Kdyby tato zvířata v lese nebyla nebo je stačili sami regulovat divoké šelmy jako lišky , vlci rysy atp., tak by myslivci neměli co na talíř a neměli by co hnát a střílet na těch svých slavných honech a tím pádem by zřejmě začali postrádat smysl své práce protože by přišli o svou největší zábavu. A úplně nejlepší argumenty myslivců jsou, že aktivisté z města by norování a lovení šelem pochopili až tehdy kdyby jim liška nebo kuna nebo jiná zde žijící šelma chodila pravidelně vybírat kurník nebo napadat ovce a krávy. Tento argument mě dokáže vždy tak svkěle pobavit protože já osobně jsem vegetarián a aktivista ale nejsem z města ,žiji na malé vesnici kousek od lesa a světe div se liška ani jiné šelmy mě nijak neobtěžují protože slepice mám v zabezpečeném výběhu který je krytý spodem i vrchem a ohraničený el. Ohradníkem totéž mám u svých dvou ovcí a pozemek mi neustále hlídají dva středoasijští pastevečtí psi ,takže pokud si já jako chovatel hospodářských zvířat které mam jako domácí mazlíčky tudíž do nich peníze spíše dávám než aby mi je vydělávali , tak nechápu jak farmáři kterí vydělavají na chovu ovcí krav atp., nemálé peníze plus dostávají ještě dotace nejsou schopni si zabezpečit ohrady a příbytky a uživit pár pasteveckých psů.

Tito ,, milovníci“ zvířat také považují za naprosto normální věc běžně střílet kočky a psi kteří se třeba jen zaběhli a majitel se je snaží najít místo toho aby zvíře sami odchytli nebo povolali odchytovou službu a zvíře předali Policii jenže bohužel vždy je snadnější cesta připravit nevinné zvíře o život a potom říct jen ,, nemělo to tam co dělat“ no ale co teprv ta zastřelená zvířata na vlastních pozemcích jejich majitelů ? Je to nejeden případ kdy byl myslivcem zastřelen pes na zahradě nebo dokonce kůň a zřejmě jsou tak špatní střelci že je mnoho případů kdy se myslivci zastřelili mezi sebou ,, omylem.“ A k tomu řeknou ,, I takové nehody se bohužel stávají .“ Opravdu by nebylo od věci aby tito lidé chodili na pravidelné přezkoušení a psychotesty. Těmito ,, nehodami „ mohou ohrozit i životy civilních obyvatel , až někde u lesa zastřelí malé dítě protože si ho spletl s králíkem tak jim to opět tak projde ? Zase se řekne jen ,, takové nehody se stávají „ ano takové nehody se stávají a se zvýšenou pravděpodobností u osob důchodového věku které nuestále nasavají někde v hospodě s flintou zavěšenou přes židli a nevidí si ani na špičky bot natož aby rozeznal na co to vlastně střílí.40019662_886647634868271_5807353721918586880_n.jpg

 


Karel Novák    Kontaktujte autora petice