Petice studentů, absolventů, učitelů a znepokojené veřejnosti proti omezení hodinové dotace dějepisu, zeměpisu a přírodopisu
My, níže podepsaní, se ostře vymezujeme proti snížení hodinové dotace poskytované předmětům dějepis, zeměpis a přírodopis v aktuálním návrhu modelového školního vzdělávacího programu (dále jen ŠVP) k revizi Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (dále jen RVP). Bližší informace o tomto kroku jsou k nalezení v médiích, například: Deník N.
My, autoři petice, jakožto studenti a absolventi těchto učitelských oborů a začínající učitelé, se domníváme, že takto razantní zmenšení prostoru poskytovaného těmto předmětům je vysoce problematické, protože přímo brání naplnění cílů, ke kterým se výše zmíněná revize zavazuje. Ve veřejně přístupném návrhu revize mimo jiné stojí, že vzdělávací oblast člověk a společnost si klade za cíl využívat co nejvíc badatelsky orientovaný styl výuky, protože “Důležitá je vlastní činnost žáků, vlastní objevování, aplikace znalostí v konkrétních situacích a opakované reflektování prožitků. Učební aktivity jsou navržené tak, aby žáci nejen přijímali informace, ale také aktivně přemýšleli o jejich významu.” Tento cíl Revize RVP považujeme za velmi prospěšný. Naneštěstí je ale plánovaná redukce časových dotací zmíněných předmětů zcela v rozporu s tímto cílem.
Badatelský styl výuky je bezpochyby přínosný. V badatelských hodinách se posiluje nejen historická gramotnost žáků, ale také další aspekty jejich osobnostního vývoje. Díky badatelskému přístupu lze například ve výuce dějepisu efektivněji naplňovat klíčové kompetence komunikační, kulturní, k občanství a udržitelnosti, či k řešení problémů. Tento neoddiskutovatelný benefit badatelské výuky sebou ale logicky přináší větší časovou a organizační náročnost.
Pokud by skutečně došlo k takto razantní redukci časové dotace, výuka dějepisu i dalších zmíněných předmětů by se musela vydat přímo opačným směrem, než je nejen deklarováno v návrhu revize RVP, ale také než jaký je trend vzdělávání ve vyspělých zemích. Ve snaze naplnit očekávané výstupy by nevyhnutelně došlo k návratu frontální výuky. Ta je v dějepisu spojená s klasickým suchým výkladem historických témat, který je naprosto neefektivní co se týče jakékoli vlastní činnosti žáků a nevede k hlubšímu zvnitřnění aktivního přístupu k daným tématům. Stručně řečeno si žáci odnesou letopočty, ale ne souvislosti, jména, ale ne postoje.
Kromě výše zmíněného dopadu se dá očekávat další následek případné redukce, a tím je odchod kvalitních učitelů, kteří zasvětili dlouhou část svého profesního života právě badatelské výuce. Ve školství nakonec zůstanou převážně učitelé, jejichž styl výuky bude spadat spíše do minulého století. Je na místě se ptát, zda je toto opravdu něco, k čemu chce MŠMT směřovat? Záměr redukovat hodinovou dotaci je o to více zarážející, že přichází poměrně ukvapeně a naprosto ignoruje stanoviska pracovních skupin, dlouhodobě fungujících projektů zaměřených na didaktiku dějepisu či obecně odborné veřejnosti jako takové.
Vyzýváme tedy MŠMT a NPI ČR k přehodnocení postupu vůči zmíněným předmětům, který povede k degradaci kvality jejich výuky po metodické stránce a odchodu kvalitních učitelů ze škol.
Autoři petice - studenti, absolventi, učitelé:
Mgr. Dominik Dostál, Mgr. Jakub Machek, Mgr. Karel Václavek, Mgr. Martin Zbránek, Bc. Jan Bartošek, Bc. Vojtěch Godfryd, Bc. Johana Handlířová
Jakub Machek Kontaktujte autora petice