PETICE - STOP ZÁPACHU ze Slévárny HEUNISCH Brno, s.r.o.

PETICE - STOP ZÁPACHU ze Slévárny HEUNISCH Brno, s.r.o.


Petice občanů městských částí Brna: Líšeň, Židenice, Vinohrady, Slatina, Černovice a další - za vyřešení problému s obtěžujícím zápachem ze slévárny Heunisch

 

Vážený pane, vážená paní,

 

v současné době řeší Ministerstvo životního prostředí odvolání Slévárny HEUNISCH Brno, s.r.o. proti rozhodnutí Krajského úřadu Jihomoravského kraje, který stanovil nové limity pro některé emisní látky.

Rádi bychom se my, problémem dotčení občané, k situaci vyjádřili. Slévárna Heunisch obtěžuje v posledních letech nepříjemným a dráždivým zápachem obyvatele několika městských čtvrtí. Zpočátku se slévárna chovala velmi arogantně, napřed se o problému zcela odmítala bavit ve smyslu “žádný zápach neexistuje”. Až na základě zvýšeného tlaku veřejnosti a medializování problému zvolila postoj: “zápach tu je, ale nepochází od nás, jsme obětní beránek”. Na základě nezávislých měření bylo prokázáno, že jednoznačným viníkem zápachu je Slévárna Heunisch. I přesto se slévárna snažila tyto závěry rozporovat. Jejich tvrzení o spolupráci s úřady je z tohoto pohledu zavádějící a účelové.

Faktem je, že slévárna obtěžuje desítky tisíc občanů Brna zápachem - četnost závisí na vzdálenosti obytných domů od slévárny a směru větru: v blízkém okolí se vyskytuje zápach téměř každodenně od časných ranních až do pozdních večerních hodin, ve vzdálenějším okolí několikrát týdně. Jde o velmi nepříjemný zápach, který připomíná pálení pneumatik a kovu. Zápach je silný a intenzivní, štiplavý, dráždivý, nelze větrat ani jít ven. Lidé po nadýchání uvádějí různě závažné zdravotní obtíže: škrábání v krku, bolesti hlavy, malátnost, zvracení, zhoršené dýchání až vyvolání astmatického záchvatu.

Zatím jsme si připadali jako v boji s větrnými mlýny. Po letech upozorňování na problém, stížností a pečlivého monitorování a hlášení výskytu zápachu nám konečně svitla naděje, že se může situace změnit k lepšímu. Apelujeme proto na Vás, abyste se tímto problémem vážně, nestranně a zodpovědně zabývali a nedovolili pokračování bezohledného chování slévárny. Nejde nám nikomu o omezování podnikání firmy apod., chceme jen bydlet v čistém a zdravém prostředí. Jsme přesvědčeni, že by celé věci napomohlo, kdyby se slévárna od začátku postavila k celému problému čelem a snažila se už dřív sama najít konstruktivní řešení. Bohužel chování slévárny napovídá, že jim nejde o lidi, ale jen o peníze. Mělo by být zájmem každé firmy udržovat dobré a bezproblémové vztahy se svými sousedy. Proto nás mrzí, že celá situace musela zajít až do bodu, kdy pomůže jen nařízení úřadů.

 

Děkujeme za Vaši pozornost a především za to, že Vám kvalita našich životů a zdraví není lhostejná.

 

S pozdravem níže podepsaní občané města Brna

 

 

Petiční výbor: Ing. Petr Kunc, Richard Stolhofer, RNDr. Leona Jonášová, Mgr. Petra Frisk, Ing. Josef Červený, Stanislava Herzánová

Petiční výbor zastupuje: Ing. Petr Kunc, Slevačská 1965/47, Brno 61500


Richard Stolhofer    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Richard Stolhofer bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...