OTEVŘENÝ DOPIS VELVYSLANCI RUSKÉ FEDERACE

OTEVŘENÝ DOPIS VELVYSLANCI RUSKÉ FEDERACE
ze dne 21.10.2019

WhatsApp_Image_2019-10-21_at_15.58_.49_.jpeg

Otevřený dopis, podpisový arch a profily vězňů ke stažení zde.

Adresováno: Alexandr Zmejevskij, velvyslanec Ruské federace v České republice, nám. Pod kaštany 1, 160 00 Praha 6-Bubeneč.

Vážený pane velvyslanče,

vyslovujeme tímto zásadní nesouhlas s politicky motivovaným stíháním a vězněním Anastasie Ševčenkové, Kirilla Žukova a mnoha dalších, kteří jsou pro své občanské aktivity, vyznání, národnost, sexuální orientaci či politickou práci pronásledováni, vězněni či jinak omezováni.

Dovolte nám připomenout platné znění Ústavy Ruské federace, která ve své druhé kapitole (Práva a svobody) garantuje širokou paletu lidských a občanských práv, která jsou však soustavně porušována.

Článek 19 ruské ústavy jasně stanoví mj. to, že všichni občané Ruska si jsou před zákonem rovni a zakazuje jakékoli omezování lidských práv ze sociálních, rasových, národnostních, jazykových či náboženských důvodů. Dále vaše ústava jasně deklaruje, že svoboda názorů, projevu, shromažďování a sdružování jsou chráněny státem i soudní mocí a cenzura je zakázána. Ústavou garantovaná práva a svobody jsou ruskými autoritami soustavně a pravidelně porušovány. Naposledy např. během brutálních policejních zásahů proti demonstrantům, poklidně shromážděných na protest proti flagrantnímu omezení ústavou garantovaného práva kandidovat do zastupitelstva.

Důrazně Vás tedy žádáme o to, aby ruské autority respektovaly Ústavu vlastní země, bezodkladně propustily na svobodu ty, které v rozporu s nejvyšším zákonem Ruské federace vězní a ukončily pronásledování těch, kteří se neprovinili ničím jiným než svobodným výkonem práv, která Ústava Ruské federace garantuje.    

Za TOP 09:

Jiří Pospíšil, předseda

Karel Schwarzenberg, čestný předseda 

Markéta Pekarová Adamová, 1. místopředsedkyně

Tomáš Czernin, místopředseda

Marek Ženíšek, místopředseda

Michal Kučera, místopředseda

Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu

 

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že TOP 09 bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...