Otevřený dopis Radě České televize na obhajobu Leica Gallery Prague

Eva Heyd
Sladkovského 384
262 42 Rožmitál pod Třemšínem

Rada České televize
Kavčí hory
140 70, Praha 4

                                                                                         V  Praze  29.3.2021

 

Otevřený dopis Radě České televize na obhajobu Leica Gallery Prague

Vážení členové Rady České televize,

V minulém týdnu proběhla tiskem zpráva o návrhu usnesení Rady České televize, podle nějž je generální ředitel ČT Petr Dvořák, který je rovněž v čele správní rady Leica Gallery Prague, ve střetu zájmů, protože televize podle radního Daniela Váni informovala o této galerii „zřetelně častěji” v porovnání s dalšími obdobnými galeriemi.

My čeští fotografové, umělci, kurátoři a profesionálové v oboru fotografie bychom se chtěli proti tomuto výpadu jak proti galerii samotné, tak proti předsedovi její správní rady Petru Dvořákovi, ohradit – a to i přesto, že usnesení o střetu zájmů Petra Dvořáka nakonec nebylo Radou ČT odhlasováno – a uvést záležitost do širšího kontextu.

Česká umělecká a dokumentární fotografie je nejen nedílnou součástí naší kultury, ale má již více než sto let jedinečné postavení v rámci tohoto oboru ve světě. Přesto si během komunistického režimu složitě hledala platformu, kde by mohla být patřičně reprezentována. I v současné době není galerií, které by se zabývaly tímto médiem na skutečně profesionální úrovni, mnoho. Leica Gallery Prague má nejen v rámci Prahy, ale celé České republiky výjimečné místo, neboť v rámci svých výstavních a publicistických aktivit představuje dílo českých a slovenských špičkových fotografů i nejzajímavější mladé talentované umělce. Navíc je galerie, jak její název napovídá, napojená na mezinárodní síť stejnojmenných galerií v Los Angeles, Sao Paulu, Londýně, Singapuru, Tokiu a dalších, celkem 25 metropolí ve světě, což jí umožňuje představovat organizačně náročné expozice světových umělců. Důležitou součástí aktivit galerie jsou také besedy, komentované prohlídky, vydávání publikací i pořádání výstav českých fotografů v zahraničí. V daném kontextu je mimořádné, že na rozdíl od většiny zmíněných zahraničních galerií je Leica Gallery Prague schopna fungovat jako nezisková obecně prospěšná společnost, která není podporována firmou Leica Camera ani neprodává její výrobky.

Není divu, že o výstavy Leica Gallery Prague mají zájem všechna zpravodajská média, tedy i televize - bylo by zajisté v nepořádku, kdyby tomu tak nebylo. O akcích této galerie také vždy zprostředkovává informace ČTK, pravidelně o nich vysílá Český rozhlas, ke každé výstavě je uspořádána tisková konference. Je v zájmu novinářů a publicistů, aby připravili co nejzajímavější a nejaktuálnější články a pořady i pro Českou televizi. Je to také v zájmu veřejnosti a české kulturní scény, kterou svou zasvěcenou a zanícenou činností Leica Gallery Prague obohacuje.

V daných souvislostech vnímáme jednání Rady České televize, která se snaží zpochybnit počet publicistických výstupů o činnosti galerie, jako absurdní a neadekvátní. Je totiž nejen machiavelistickým útokem na ředitele ČT pana Petra Dvořáka, ale také nepatřičným útokem na skvělou galerii, jejíž profesionální pověst je tak bezskrupulózním politikařením ohrožena.

S pozdravem,

Mgr. Eva Heyd, fotografka a kurátorka

prof. PhDr. Vladimír Birgus, fotograf, kurátor a pedagog

Andrej Boloňský, galerista 

PhDr. Dana Kyndrová, fotografka a kurátorka

Ing. Miroslav Machotka, fotograf

Petr Makovička, fotograf a filmař

doc. Mgr. Josef Moucha, fotograf, kurátor a pedagog

Mgr. Ivan Pinkava, fotograf

Mgr. Nadia Rovderová, vizuální umělkyně, kurátorka a galeristka

prof. Mgr. Jindřich Štreit, fotograf a pedagog 

 

 


Mgr. Eva Heyd, fotografka a kurátorka    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji Mgr. Eva Heyd, fotografka a kurátorka, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...