Otevřený dopis panu Prezidentovi

Vážený pane prezidente,
Váš poslední projev se mi líbil a rozhodně nejsem sama. Ale musím přiznat, že již delší dobu pročítám Vaše projevy s rostoucí netrpělivostí: stále čekám, že vyjádříte svůj názor na problematiku exekucí a excesů kolem nich. Nelze popřít, že zacházejí o mnoho dál, než byl kdysi původní a jistě správný záměr a že se týkají obrovského množství lidí, kteří jsou průběhem exekuce často existenčně likvidováni. Mohu jako takto postižená potvrdit, že oproti tomu, co tvrdí media, si jen naprosté minimum lidí půjčuje na dovolenou, nebo na drahé dárky...
Valná většina občanů je nucena se zadlužit, pokud jim odpadne jeden příjem a to ať již díky propuštění z práce, nemoci, nebo dokonce úmrtí toho, kdo se s nimi podílel na rodinném rozpočtu. Zadlužují se kvůli: nájmu, nedoplatkům za předražené energie, lékům, pomůckám pro děti do školy, a co je děsivé, mnoho starých lidí se zadluží kvůli nákladům za pohřeb životního partnera, když před tím utratili své úspory za jídlo, nájem, nebo zdravotní pomůcky. Zkoušejí si půjčit jen málo, které by byli schopni splácet, ale malé sumy jim banka nepůjčí, a žádosti o větší zamítne, takže se obrátí na nebankovní sektor a dostanou se do soukolí lichvy.
Jsme přece všichni rovnoprávní občané tohoto státu a proto spoléháme na Vás, svého prezidenta a na Váš smysl pro sociální spravedlnost, prosím uvažte, kolik z nás je exekutory zcela zničeno... Kolik občanů přišlo o vše, o rodinu, domov, přátele, zdraví a někteří dokonce o život...dovoláváme se Vaší podpory a přešetření jednotlivých případů, ale hlavně zákona, který by výrazně omezil pravomoci exekutorů, změny zákona o oddlužení, které by mělo být přístupně i pro lidi nemajetné, pokud se dostali do situace, kdy nemají prostředky na jakékoli splátky pro insolvenční správce.
Odvoláváme se pravomoci Vašeho postavení a chceme Vás poprosit, jako občané této země, abyste zastavil likvidaci tisíců lidí, kteří mnohdy dluží několik desetikorun za pokuty a po několika letech byli postaveni před exekuci, která jde o desetiticíců, protože narostla o tzv. náklady exekutorů, jsou i případy exekucí pro nulové dluhy, kde exekutor chce po povinném jen své náklady, vzrostlé na obrovské sumy. Znovu Vás prosíme, abyste se na tyto otázky informoval nejen u "nezávislých " znalců z řad soudců a exekutoru, ale také u nás, občanů, které tento systém zabijí...
Přeji Vám za sebe i ostatní vše dobré v Novém roce, mnoho zdraví a úspěchu a věřím, že se nám pokusíte porozumět a pomoci.
Děkuji za Vaši trpělivost a za vše, co v této věci podniknete.
Mgr. Michaela Vildová


Mgr. Vildová Michaela    Kontaktujte autora petice