NE ruské ropě - 1000 podpisů pro ministra průmyslu

Občanská výzva ministrovi průmyslu k rychlejšímu využití kapacit ropovodu TAL na úkor dovozu ruské ropy

SHÁNÍME 1000 podpisů - pak výzvu předáme ministrovi průmyslu

TALbrucke2.png

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás jako neformální skupina občanů v souvislosti se současnou ruskou válkou proti Ukrajině, kde jsou ze strany Ruska páchány válečné zločiny a genocida. Navazujeme na náš podzimní dopis vládě ČR. Vnímáme, že jednou z nejúčinnějších cest k zastavení ruských válečných zločinů je snižování plateb Rusku za fosilní paliva. Příjmy z nich totiž plynou přímo na podporu kremelského režimu a jeho války.

Jsme si vědomi toho, že na plnou náhradu ruské ropy dostala Česká republika dvouletou výjimku vzhledem k nutnosti technických úprav na transalpinském ropovodu TAL.(1) Zároveň ale víme, že ropovod TAL dostal v červenci 2022 povolení pro první navýšení kapacity přepravy, a to s okamžitou platností.(2) Děkujeme za úspěšné úsilí v tomto směru! Povolené navýšení sice ještě nestačí k plné náhradě ropovodu Družba, ale již teď by mohlo zajistit významné snížení podílu ruské ropy na naší spotřebě. Odhaduje se, že by takto mohlo přitéct 1,5 až 2 miliony tun “neruské” ropy ročně navíc.(3) Celkový objem ruské ropy dovezené do ČR v roce 2021 přitom byla 3,4 mil. tun.(4) Tím pádem by tato náhrada ruské ropy byla dalším významným českým příspěvkem k ukončení války – ekonomickým i symbolickým.

Z veřejných zdrojů bohužel plyne, že zatím má tato dodatečná kapacita ropovodu TAL sloužit jen jako záloha pro případ výpadku dodávek z Ruska.(5) Dozvěděli jsme se dokonce, že podíl dovážené ruské ropy se v minulých měsících přechodně zvýšil.(6)  Chceme Vás tedy vyzvat k jasné motivaci společnosti Unipetrol, aby rozhodně nezvyšovala platby ruskému režimu. Je naopak naprosto nutné, aby se platby ruskému režimu (v roce 2021 údajně ropa za 38 miliard korun(7)) snižovaly nejrychlejším možným způsobem – jak to jen logistický systém umožňuje. Je nám jasné, že dovoz sirnaté ropy tímto ropovodem s sebou nese jisté dodatečné náklady a úsilí, ale každá miliarda korun, kterou neposkytneme zločinnému ruskému režimu, má obrovský význam pro lidské životy, Ukrajinu i pro naši vlastní bezpečnost.

Je možné, že se na zvýšených dodávkách neruské ropy v nejkratším možném horizontu již naplno pracuje, ale ve veřejných zdrojích jsme nedohledali žádné indicie, které by to potvrzovaly.. Budeme tedy rádi za jakoukoliv informaci v tomto ohledu. 

S pozdravem

Seznam signatářů:

Michal Majzner, projektový koordinátor

Ondřej Bednář, divadelník a lektor

Lucie Javůrková, neziskový sektor

Václav Čapek, analytik

Dan Svoboda, bankéř

Zuzana Böhmová, redaktorka

 

Web stránka projektu, odkaz na sociální sítě: https://neruskerope.cz

 


Michal Majzner    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Michal Majzner bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...