Petice za udělení Nobelovy ceny míru Vladimíru Putinovi ..


Nepřihlášený uživatel

/ #4 O Putinově mírové úloze už nelze pochybovat

2015-04-21 19:26

Výsledky bezprecedentního jednacího maratonu v Minsku jsou už známé. Hlavní je, že palba mí být zastavena v 00.00 hodin 15. února. Znamená to tedy, že další oběti nebudou?

Zkušeného českého politika, bývalého senátora a soudce Nejvyššího správního soudu Jiřího Vyvadila přivádějí minské dohody na myšlenky, o nichž se tak moc nemluví. Svěřil se s nimi rozhlasu Sputnik:

Samozřejmě, že pro mne jako i pro všechny Evropany je zastavení krveprolití na Ukrajině otázkou klíčovou. A když přestanou 15. února umírat lidé, pak to znamená, že tato časově zcela bezprecedentní jednání měla smysl. Jen aby se ale strany řídily tím, o čem se dohodli v Paláci nezávislosti. Jak jsem pochopil, čtyřka bude pořádat setkání, aby situaci kontrolovala. Pro nás pro všechny je to zkrátka dobrá zpráva. Bylo ale tak těžké se jí dočkat, celou noc bylo třeba sledovat zprávy. A jak na tom byli samotní vyjednavači! Nezbývá než se divit, že se jim podařilo zkoordinovat často absolutně si navzájem odporující zájmy. A tady najednou vyšlo najevo, že zástupci Doněcku a Luhansku nejsou vůbec žádné loutky řízené Putinem. Že mají svůj vlastní názor. Je vůbec zázrak, že se je podařilo přesvědčit, aby souhlasili se základními dokumenty o míru. A přiměl je k tomu mimochodem, jak se informuje, právě ruský prezident. Vzpomínám si na slova našeho ministra zahraničních věcí, který řekl: Jen aby Putin splnil dohody! Má se za to, že Putin, to je válka. Západ zaujímá jakýsi tvrdohlavý, jednostranný postoj v hodnocení ruského státníka. Ale dokonce Angela Merkelová řekla, že to byl právě Putin, kdo přemluvil domobrance, aby souhlasili s příměřím. Myslím si, že to od Vladimira Vladimiroviče vyžadovalo skutečnou odvahu. Nepochybuji, že v Rusku, ale i na jihovýchodě Ukrajiny se najdou ti, komu se to líbit nebude. Aby bylo možné přimět k přijetí společného rozhodnutí vůdce domobrany, bylo třeba přistoupit na určité kompromisy. Ale stálo to za to, protože strategické rozhodnutí o míru na Ukrajině bylo přijato! A jako první informoval o vítězství v mírové činnosti právě Vladimir Putin. Myslím si, že dnešní den může změnit vztah Evropy k osobě ruského prezidenta a vůbec k jeho zemi.

Přesto ale Jiří Vyvadil pochybuje, že na Ukrajině bude okamžitě nastolen trvalý mír. Nemyslí si, že Petro Porošenko má plně pod svou kontrolou ukrajinskou armádu, je tam příliš mnoho různých útvarů kontrolovaných oligarchy. Ukrajina je špatně ovladatelná, je na pokraji rozpadu. Důležitý krok k míru ale byl udělán. A teď už nemůže nikdo vytýkat Rusku, že jeho vinou dochází k eskalaci konfliktu. A nastal tedy čas, aby byl zahájen proces rušení protiruských sankcí. To si přeje Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Řecko a mnoho dalších evropských států.

Po podepsání minských dohod a tíhnutí k míru, které tak jasně dalo najevo Rusko, by byl takový krok naprosto logický, uzavřel Jiří Vyvadil.