Za zachování pobočky Městské knihovny Hradčany na Pohořelci


Nepřihlášený uživatel

#1

2013-02-21 18:57

Pohořelská Pobočka Městské knihovny má přes 100 let trvání na Hradčanech (i přes válku), její zrušení lze nazvat kulturním barbarstvím!
Knihovna, Soukromá hudební škola Orphenika, Keramika i Český červený kříž jsou umístěny v jedné budově a vchodu a navštěvovány především dětmi, většinou provázaně, takže jde hlavně o jejich zájem. Každotýdení kulturní akce knihovny zase slouží veřejnosti i dětem Slepecké školy! Bez občanské vybavenosti zde bude jen sezónní skanzen pro turisty. Občané a sousedi, podpořte snahu o zachování pobočky knihovny na Hradčanech!

Nepřihlášený uživatel

#2

2013-02-22 23:41

Městská část Praha 1 je nejbohatší pražskou městskou částí zejména díky nadstandardním příjmům z pronájmu obchodních prostor v nejlukrativnějších turistických lokalitách Prahy, mimo jiné i v domě, kde sídlí pobočka městské knihovny, která by se měla rušit.

Uvítala bych, kdyby nám mohl starosta Lomecký sdělit, jké příjmy má MČ Praha 1 z pronájmu v domě, kde se má knihovna rušit - z pronájmu lékárny a prodejny potravin případně dalších prostor v domě a zda částka z pronájmů není náhodou podstatně vyšší, než to, čím se přispívá na provoz knihovny.

Děkuji, D.Saidlová
Petr Kučera
Autor této petice

#3 Re:

2013-02-23 13:56

#2: -

Dobrý den,

známe částku na provoz, kterou Městská část odmítá uvolnit ze svého rozpočtu. Vznesl jsem dotaz na Městskou knihovnu a ti mi odpověděli:

"Městská část Praha 1 přispívala v roce 2012 na provoz knihovny čáskou 600 000Kč. Což je také částka nutná k zajištění ročního provozu knihovny."

 

Tedy k Vašemu dotazu, tato částka by byla pokryta nájmem 50 000 Kč / měsíc, což není v této lokalitě nic neobvyklého. Já odhaduji, že této částce se bude blížit nájem za prodejnu potravin. (Lékárna je momentálně prázdná)

 

PK

janatitl
Nepřihlášený uživatel

#4

2013-02-24 12:39

Jdedná se o nehorázné rozhodnutí Rady MČ Praha 1, která ve snaze ušetřit na nepravém místě zrušila podporu, vzdělávání, kultuře, ale především občanskému životu na Hradčanech. Knihovna je to poslední, co na Hradčanech zbylo z občanské vybavenosti. Tak bohatá městská část, jako je praha 1, která miliónové finanční částky vydává za nepotřebné všco pro obyvatele Prahy 1 by zřejmě o částku 600 tisic za rok zchudla. Rada zapomněla, že i občanéí Hradčan jsou voliči - komunální volby se blíží - pamatujte si prosím za neceleé dva roky, které strany Praze 1 "vládnou".


Nepřihlášený uživatel

#5

2013-02-25 16:37

Pracoval jsem v knihovnictví, vím, že je vhodné tuto věc podpořit. JMB
JMC

#6

2013-02-25 22:07

Nepracoval jsem v knihovnictví, ale vím, že je vhodné tuto věc podpořit.

Nepřihlášený uživatel

#7

2013-02-26 13:21

Do svých 23 let jsem bydlela na Hradčanech. Od dětství jsem se pravidelně půjčovala knihy v pobočce na Pohořelci stejně jako moji sourozenci a rodiče. Knihovna i v tehdejší době byla kulturním stánkem vysoké úrovně. Dnes je podle dostupných informací posledním místem setkání obyvatel Hradčan.

Nepřihlášený uživatel

#8

2013-02-27 14:15

je to poslední kousek občanské vybavenosti na Hradčanech. Poslední místo na setkávání a pro pořádaní akcí. Stále se mluví problému vylidnění centra města, zrušení knihovny je v přímém rozporu ke snaze udržet trvalé bydlení v centru města Hradčan.

Nepřihlášený uživatel

#9

2013-02-27 18:31

Mám osobní zkušenosti s knihovnou na Pohořelci, a opravdu dobré. Protože mé povolání je spisovatelka, měla jsem zde se spisovatelem literatury faktu Romanem Cílkem přednášku, a dodnes doceňuji zázemí, které knihovna Pohořelec poskytla. Lidé, kteří zde pracují knihy milují a svou lásku dokáží předat ostatním. Ale nejvíc si snad cením toho, že dokáží podnítit zájem o literaturu u těch nejmladších. Moji vnuci dvanáctiletý Denis a pětiletý Kája jsou toho dokladem. Vždy se do této knihovny těší a těší se na nové knihy. Děkuji také za útulnou, domácí, atmosféru, která zde panuje. Je toho hodně, co bych mohla vyjmenovat pro jednoznačnou podporu pro zachování naší milé knihovny. Heda Bartíková

Nepřihlášený uživatel

#10

2013-02-28 00:57

Ač do této pobočky nechodím pravidelně, přimlouvám se, aby tu něco zůstalo pro obyčejné lidi. Aby tam zůstal někdo žít. Aby se to nestalo skanzenem jako Malá Strana - já se jčště pamatuji, když Malá Strana žila.

Nepřihlášený uživatel

#11

2013-02-28 10:43

Podporuji tuto Petici! Knihy jsou velmi drahé a připojení k internetu také. Obojího je potřeba, aby člověk rychle získával informace a mohl se těšit i z četby knih, na které se mu již nedostává peněz.

Nepřihlášený uživatel

#12

2013-02-28 10:55

Byznys všechno ničí, především ducha. Opět nadešla doba, kdy je potřeba vyhodit penězoměnce z chrámu!
Petr Kučera
Autor této petice

#13 Aktuální informace o vývoji v kauze knihovny

2013-02-28 14:27

Uveřejnil jsem oznámení o aktuální situaci, viz http://www.petice24.com/a/46326

Nepřihlášený uživatel

#14

2013-03-01 08:08

Nechceme z Hradčan, ani Malé Strany skanzen, chtěli bychom, aby to bylo živé město, obydlené lidmi s jejich životními příběhy (Přečtěte si "Ustláno na na růžích a pod nebesy" Jindřišky Smetanové), nikoli jen turisty a kancelářemi. Proto by měla být zachována i přirozená infrastruktura.

Nepřihlášený uživatel

#15

2013-03-01 17:09

Která partaj to tam vládne?
KLÁRA

#16

2013-03-01 18:59

TRESTNÍ OZNÁMENÍ NA KLAUSE, NEČASE : http://klaus-necas-trestni-ozn.blog.cz
pavla

#17 pavla

2013-03-04 21:41

my voliči si volíme své zástupce ve státním aparátu a máme svaté právo jim jasně říct svůj názor. Pojďme tedy všichni lidé, kterým není lhostejný osud knihovny říct svůj názor i přes TELEVIZI a TISK, dejme šanci kultuře a historii...
Ráda bych nechala aspoň kousek české památky, která není jen komerční.
děkuji Pavla Linsi

Nepřihlášený uživatel

#18 Re:

2013-03-08 14:02

#15: - TOP09 + CSSD

 


Nepřihlášený uživatel

#19

2013-03-09 18:14

Na Pohořelci jsem bydlela od roku 1941, kdy jsem se narodila až do roku 1960 kdy jsem se vdala na Vinohrady. Jako děti jsme do knihovny docházeli, pomáhali jsme paní knihovní a vždycky kdykoliv kolem knihovny jdu, vybaví se mi moje krásné mládí. Tak mi prosím ten jeden z mála hezkých momentů mého života neberte!!Proto podepisuji tuto petici a prosím o zachování knihovny!

Nepřihlášený uživatel

#20 Re:

2013-03-11 04:08

#15: -

TOP 09 a ČSSD milý pane !


Nepřihlášený uživatel

#21 Re:

2013-03-11 04:13

#16: KLÁRA -

Milá zmatená Kláro, pobočku městské knihovny na Pohořelci neruší ani Klaus ani Nečas, ale TOP 09 se starostou LOMECKÝM a ČSSD v čele se směnárníkem HODKEM. Asi to pro Vás bude překvapení, ale už nejméně 2 roky za všechno, co se stane na PRAZE 1 odpovídá TOP09 a ČSSD.

Petr Kučera
Autor této petice

#22 Aktuální informace viz záložka "Oznámení"

2013-03-12 22:22

Aktuální informace o vývoji kolem rušení knihovny na Pohořelci naleznete pod záložkou "Oznámení", přímý odkaz je http://www.petice24.com/a/46326
Skeptik

#23 Re:

2013-03-23 16:40

#15: -

TOP 09 dohromady s ČSSD, to jsou ale jenom nálepky, ve skutečnosti tam vládne podnikatel v realitách a hotelech Lomecký se směnárníkem Hodkem, je mi záhadou, že to voliči neprokoukli a neprokouknou.

obcan Prahy 1

#24 Skandalni jednani zastupitelstva

2013-04-21 09:33

Proc zastupitele nejednaji v zajmu obcanu Prahy 1? Nemaji 600 000 Kc na provoz knihovny, ale odmitli prodat pozemek c. 153, ktery je mezi domy a neni obcanum krome obyvatelu techto ctyrech domu pristupny. V breznu 2012 financni vybor navrhl prodat pozemek "za nejvyssi moznou nabidku", znalec objednany mestem ocenil pozemek na 7 200 000, majitelka domu Uvoz 18 nabidla pozemek za tuto cenu odkoupit. Mesto by tak ziskalo velke financni prostredky na podporu projektu siroke verejnosti. Misto toho mesto otocilo, nejdrive podporovalo navrh pozemek prodat majiteli jineho bytu za 1 800 000 (proc se vzdavat o tolik vyssi nabidky?), po protestech z navrhu seslo a ted se mesto snazi protlacit pronajem tomuto majiteli. Zastupitele jasne jednani proti zajmu obcanu Prahy 1, kteri by benefitovali z co nejvyssi prodejni ceny pozemku, ktery je jim jinak uplne na nic. Snazi se zastupitele pozemek rezervovat na hotelovy projekt, az spadne dum Uvoz 18, jehoz zachranu za pomoci aktivnich sousedu, podnikatelu v realitach, blokuji?
http://www.praha1.cz/cps/media/Financni_vybor_ZMC_Praha_1_zapis_c_06_dne_2-4-2012.pdf
http://www.praha1.cz/cps/media/Financni_vybor_ZMC_Praha_1_zapis_c_10_dne_28-5-2012.pdf
Jana

#25 Re: Skandalni jednani zastupitelstva

2013-04-21 10:08

#24: obcan Prahy 1 - Skandalni jednani zastupitelstva

Opravdu neuveritelne, ze zastupitele nevyuziji toho, ze maji zajemce na koupi pozemku za tak horentni sumu, to uz se nemusi opakovat, protoze na pozemek nema krome obyvatelu ctyr domu nikdo jiny pristup.  7 200 000 by zabezpecilo provoz knihovny na 12 let.  Pozemek je jiste soucasti soukromych planu urcitych zastupitelu, ve spolupraci s ing. Malkovou, ktera vlastni nekolik domu v Praze (vcetne Radiopalace), Koloradu, na Floride... To vse podporuje ing. Cerny a Phdr. Vaclav Matula, kteri uz v cestovnim ruchu podnikaji, jejich autobusy Martin Tour a Premiant Tour budou urcite ochotni turisty do noveho hotelu, ktery vznikne spojenim domu na Uvoze a pozemku 153, dovazet.  To obcane opravdu neprokoukli, co zastupitele podporuji?  Proc se pani Klasnova vzdy verejne druzi s touto partou, proc jim zastupitelka Valentova vyjednava schuzky?  Proc se angazuje Filip Dvorak?  Jelikoz se blizi volby, tak ted prestiraji "hledani komplexniho reseni zachrany knihovny", stacilo by prodat pozemek, nez bude nabidka stahnuta.