Dětské vozíky za kolo, otevřený dopis senátorům

Vážená paní senátorko, vážený pane senátore,

obracím se na Vás jako matka a jménem dalších podepsaných rodičů s žádostí o podporu novely zákona 361/2000 Sb. o pozemních komunikacích, která se týká povolení provozu přívěsných dětských vozíků za jízdní kolo. Zákon dnes umožňuje přepravu dítěte v sedačce připevněné k rámu kola, přepravu osob v přívěsném vozíku bohužel vůbec nezná. Zároveň však dnes stále více nás rodičů v celé Evropě dává přednost právě přívěsnému vozíku před sedačkou. Tento trend plně odpovídá snaze rodičů zajistit svému dítěti co nejpohodlnější a nejbezpečnější cestování.

Přívěsné vozíky za kolo jsou bezpečné, renomované crash-testy ADAC je vyhodnotily jako nejméně stejně bezpečné jako zákonem respektované sedačky na rám. V běžném provozu jsou vozíky výrazně bezpečnější než sedačky – mnohem častější „nehodou“ cyklisty než srážka s automobilem je téměř každodenní prosté uklouznutí, smyk či pád opřeného kola. V takových případech vozík připevněný kloubem zůstává většinou stabilně stát, pokud dojde k překlopení, je dítě chráněno bezpečnostními pásy a rámem. Naopak pro dítě připevněné k sedačce a rámu kola bývají následky fatální. Bonusem pro dítě samotné je příjemnější cestování ve vozíku než v sedačce na rámu kola.

Ve vztahu k nehodovosti je statisticky pro dítě jízda v autě a autosedačce nesrovnatelně nebezpečnější než jízda v přívěsném vozíku za kolo. Jak možná víte z médií, za celých devět let, kdy v naší zemi dětské vozíky za kolo jezdí, je znám jediný případ úrazu dítěte ve vozíku při dopravní nehodě. V roce 2009 v Davli srazil opilý řidič osobního automobilu nejprve dívku, jedoucí na kole, poté narazil přímo do vozíku, taženého tatínkem, jedoucím před ní. Maminka tehdy dvouletého chlapce, který vyvázl s lehkým poraněním nohy, má za to, že kdyby nebyl syn chráněn konstrukcí vozíku, ale seděl třeba v sedačce, přišla by o obě děti. Jedenáctiletá dcera totiž zraněním po nehodě podlehla.

Jízdní kolo má lepší ovladatelnost s přívěsným vozíkem než se sedačkou na rámu. Sedačka na rámu totiž značně zvyšuje těžiště, které je zásadní pro dobrou ovladatelnost jízdního kola. Vozík oproti tomu stabilitu podporuje.

Pozitivní zkušenost s přívěsnými vozíky lze sledovat napříč Evropskou unií, legislativně je jejich provoz povolen např. na Slovensku, v Polsku, Německu, Rakousku, Maďarsku, ve Francii, v Dánsku, Estonsku, Finsku, Lucembursku, Nizozemí, Lotyšsku, Slovinsku, Švédsku, Švýcarsku a dalších zemích.  Nepovolení provozu dětských vozíků za jízdní kolo by uvrhlo Českou republiku do izolace a poškodilo nejen české cyklisty, ale i cykloturisty ze sousedních zemí.

Věřím, že uvedené argumenty shledáte jako relevantní k Vaší podpoře navrhované novely zákona 361/2000 Sb.

Umožněte, prosím, nám rodičům svobodně se rozhodnout, jak se postaráme o své děti a podpořte tak zdravý životní styl mladých rodin v České republice.


Děkuji.

Markéta Šrůtová

Pražská 453

252 10 Mníšek pod Brdy


Markéta Šrůtová    Kontaktujte autora petice