Vyšetření útoků chemickými zbraněmi v syrské provincii Idlíb

Otevřený dopis Ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi požadající vyšetření útoku chemickými zbraněmi v syrské provincii Idlíb.

Vážený pane ministře,


V dnešních ranních hodinách mělo ve městě Chán Šajchún v syrské provincii Idlíb dojít k útoku chemickými zbraněmi, konkrétně nervovým plynem sarinem. V této oblasti operují výhradně ruské a syrské vládní jednotky. Mezi více než 58 obětmi jsou i děti a podle některých informací bezprostředně po útoku plynem na město, došlo i k útoku na nemocnici, která ošetřovala otrávené.

Pravděpodobně tedy došlo k dvojímu porušení mezinárodního práva - použití chemických zbraní a útoku na nemocnici jakožto civilní a humanitární cíl.

Žádáme, aby české ministerstvo zahraničí vyvinulo tlak na vlády Sýrie a Ruské federace a požadovala vyšetření těchto událostí. V případě potvrzení použití chemických zbraní doufáme, že Česká republika stejně jako celé mezinárodní společenství označí tyto útoky jako válečné zločiny a bude požadovat potrestání viníků.

V situaci, kdy dochází ke genocidě civilního obyvatelstva, je už více než problematické působení české velvyslankyně Evy Filipi v Damašku. Její činnost sice zdůvodňujete koordinací humanitární pomoci, ale fakticky ale dodává legitimitu režimu páchajícímu válečné zločiny.

 

Víme, že ve válkách bohužel k zasažení civilních objektů dochází. Toto však nejsou náhodné zásahy. Syrský režim a jeho ruský spojenec zasahuje civilní objekty opakovaně, odmítá vyšetřování, odmítá nést odpovědnost a v útocích pokračuje. Povaha útoku a typ použitých zbraní dává důvod k silnému podezření, že jsou civilisté zasahováni záměrně. Toto chování popírá základní prvky lidskosti a působení českého velvyslanectví za současných okolností není již ničím ospravedlnitelné.

Nechceme se podílet na legitimizaci těchto zločinů. Ne jménem České republiky!

Mgr. Zuzana Schreiberová

autorka petice

koordinátorka dobrovolnické pomoci uprchlíkům Iniciativa Hlavák a dobrovolnice u syrských uprchlíků


Zuzana Schreiberová    Kontaktujte autora petice
Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )