Zachovejte pravidlo bezpečného předjetí cyklisty

Motoristé mají od 1. ledna 2022 dodržovat bezpečný odstup při předjíždění cyklisty minimálně 1,5 metru, resp. 1 metru v místech s rychlostí omezenou do 30 km/h. Nově mohou při předjíždění cyklisty přejet plnou čáru.

Více než sto dopravních odborníků, akademiků, lékařů, architektů, právníků, sportovců, umělců, podnikatelů a dalších významných osobností žádá v otevřeném dopise zachování pravidla bezpečného předjíždění cyklistů. Plné znění zde: https://www.tomaskindl.cz/2022/08/otevrenydopis.html  

Vyjadřuji souhlas s následujícím:

 1. Podporuji zachování pravidla bezpečného předjetí cyklisty, které je v civilizovaném světě normální.
 2. Silnice nejsou jen pro auta, ale také pro chodce, cyklisty, motocyklisty, jezdce na zvířatech a další účastníky provozu, včetně například matek s kočárky nebo lidí s hendikepem.
 3. Jízdní kola neslouží jen rekreaci a sportu, ale také jako dopravní prostředek, například k dojíždění do práce nebo do školy.
 4. Všichni jsme lidé a většina z nás střídá role chodců, cyklistů a motoristů. Cyklisté nejsou nepřátelé motoristů. Jde nám o možnost svobodné volby a respekt ke druhým, ať již se pohybují jakýmkoli způsobem.
 5. Všichni se chceme v pořádku vrátit domů. Smyslem pravidla bezpečného předjíždění je předcházet nehodám. Pravidlo zachraňuje životy.
 6. Žádná dopravní katastrofa se v důsledku pravidla bezpečného předjíždění nekoná. Na křižovatkách a v kolonách se načekáme mnohem více než při krátkém zpomalení za cyklistou, když ho nemůžeme předjet před nepřehlednou zatáčkou či horizontem.
 7. Chraňme zranitelnější účastníky provozu. Stejně jako chceme zvýšenou opatrnost motoristů vůči cyklistům, chceme i zvýšenou opatrnost cyklistů vůči chodcům.
 8. Ne každý cyklista vždy dodržuje všechny předpisy. Totéž platí i pro chodce a motoristy. Nelze však uplatňovat princip kolektivní viny a říkat, že si nějaká skupina žádné ohledy nezaslouží. Každý udělá chybu. Nevychovávejme se navzájem, agrese k ničemu dobrému nevede.
 9. Pravidlo bezpečného předjíždění potřebujeme. Je to stejné, jako kdyby neplatila nejvyšší dovolená rychlost v obci 50 km/h a záleželo by jen na úvaze každého řidiče, jakou rychlostí pojede.
 10. Dejme pravidlu šanci, aby mohlo v praxi ukázat svá pozitiva. Není žádný důvod pro ukvapenou změnu bez řádného hodnocení dopadů již po několika měsících. Byl by to krok zpět a špatný signál do společnosti, který by vedl k horšímu chování.
 11. Ohleduplnost a tolerance motoristů k cyklistům se výrazně zvýšila a za to je třeba motoristům poděkovat.  

Prosíme, připojte se k petici, pokud Vám záleží na bezpečnosti a vzájemné ohleduplnosti na českých silnicích. Děkujeme a přejeme nám všem hodně šťastných kilometrů, ať již pěšky, za řídítky nebo za volantem!  

 

25. 8. 2022  

 

petiční výbor:

prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., lékař

Ing. arch. Tomáš Cach, dopravní urbanista

JUDr. Tomáš Kindl, právník  

 

---------------

Podepsání petice je potřeba potvrdit ve Vašem e-mailu!

Petice je určena ministrovi dopravy, vládě, parlamentu a prezidentu republiky.


Tomáš Kindl    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Tomáš Kindl bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...