Petice za zákaz kouření v restauracích

PETICE za přijetí zákona o zákazu kouření ve veřejných prostorách

Vážený pane ministře,

vážené poslankyně, vážení poslanci,

obracíme se na Vás s žádostí o přijetí zákona, který by zakázal kouření ve veřejných prostorách, především pak zařízeních společného stravování, a ochránil tak veřejnost i zaměstnance před negativními účinky pasivního kouření.

Žádáme, aby se ČR připojila k většině evropských zemí, kde takový zákon platí. Kromě západoevropských států je kouření omezeno také například v Polsku, Maďarsku, Bulharsku,  Slovinsku či pobaltských zemích. Zákaz kouření ve veřejných prostorách je jedním ze znaků vyspělosti státu. Mezi civilizovanými zeměmi je ČR jednou z mála, kde taková ochrana ještě nebyla zavedena. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že tento krok má pozitivní dopady na zdraví populace a neznamená vyprázdnění restaurací.

Desetitisíce zaměstnanců v pohostinství a miliony hostů včetně dětí jsou v současnosti vystaveny negativním účinkům tabákového kouře.  Pasivní kouření způsobuje v naší republice několik tisíc úmrtí ročně, značně zvyšuje riziko nejen infarktu a rakoviny plic, ale také dlouhé řady dalších onemocnění. Náklady na léčení v důsledku kouření jsou ohromné a významně zatěžují státní pokladnu.

Nechceme zakazovat kouření  jako takové. Je svobodnou volbou každého, zda kouřit či nikoliv, ale chceme chránit většinu, která nekouří, a přesto je nucena dýchat kouř produkovaný jinými. Svoboda jedince kouřit končí tam, kde začíná svoboda jiného nebýt vystaven účinkům kouření.

Od posledních parlamentních voleb v roce 2010 se o potřebě takového zákona jen mluví, a proto žádáme, aby se tato slova změnila v činy.

Předem děkujeme.

18. 12. 2012

Petiční výbor: Mgr. Jiří Jeřábek, Cheb; MUDr. Lenka Pipková, Praha; Jiří Macák, Roztoky

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Petici předáme ministru zdravotnictví a Poslanecké sněmovně PČR!

navštivte nás na http://facebook.com/restauracebezkoure

tam také naleznete petici na stažení ve fyzické formě.

Můžete také napsat přímo ministrovi či poslancům!

Pokud máte zájem spolupracovat na šíření petice, napište nám: ceskobezkoure@gmail.com

Podepsání petice je potřeba potvrdit ve vašem emailu!


Jiří Jeřábek, Česko bez kouře    Kontaktujte autora petice