Petice pro svobodnou konzumaci alkoholu v Českém Krumlově

Rada města Český Krumlov finišuje s novými nařízeními. Plánuje zakázat pití alkoholu na veřejnosti, žebrání a zkrátit provozní dobu restaurací a barů.

Zkrácení provozní doby restaurací má podle radních vypadat takto:

  • Ve všední dny by měly podniky otevřeno do půlnoci, v pátek a sobotu do dvou hodin ráno. Výjimkou by byl Silvestr, kdy by mohli lidé být v restauraci do čtyř do rána.

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti by mohl znamenat, že:

  • Vodáci projíždějící Českým Krumlovem budou muset abstinovat.
  • Zruší se pouliční bary s míchanými nápoji.
  • Restaurace a bary, které hosty usadí místo vlastní terasy ke stolům a židlím na ulici, nebudou smět těmto hostům nalít ani pivo.

Tato vyhláška může zabít pohodu, která v Krumlově panuje a pro kterou ji mnoho turistů upřednostňuje před Prahou. Bude trestat majoritu slušných lidí, kteří si chtějí v hospodě v klidu popovídat a nechtějí při tom pořád koukat na hodinky. Může znamenat zákaz popíjení při plavbě na Vltavě a nejen tam. A také může být tato vyhláška pro spoustu krumlovských podniků likvidační.

Podle radních se má touto vyhláškou omezit narůstající výtržnost a kriminalita v centru města a na sídlištích. Pokud radní chtějí bojovat s kriminalitou, neuškodilo by více zapojit (městskou) policii, aby hlídala dodržování obecnějších zákonů či vyhlášek (noční klid, škoda na cizím majetku, ...). Pak nebude třeba dávat vyhlášky na konkrétní příčiny. Co bude dál? Zákaz prodeje lihovin v barech a obchodech po 22 hodině večer? Přetvoření města do skanzenu bez života?

Tuto vyhlášku by šlo stejně obejít tím, že se bude na veřejnosti pít ze zakrytých lahví nebo že bary budou "soukromé", tzn. budou umožňovat vstup jen členům "klubu", do kterého bude moci vstoupit každý po zaplacení členství za třeba 5 Kč. Provozovatelé barů, si stejně najdou cestu, jak dát zákazníkům, co chtějí. Tak jim při tom alespoň město nemusí házet klacky pod nohy.

Podpisem této petice dáváte najevo svůj nesouhlas s návrhy na omezení konzumace alkoholu na veřejnosti a zkrácení provozní doby barů v Českém Krumlově.

Tato petice neřeší zákaz žebráctví. Jelikož jsem se po 25 let bydlení v Českém Krumlově s žebráctvím nesetkal, tak o něm nic nevím a proto ho nepovažuji za předmět k řešení. Pro něj lze založit jinou petici.


Tomáš Kouba    Kontaktujte autora petice