Petice proti zrušení pořadu ČT o tradiční kultuře Folklorika

Kontaktujte autora petice

Nově připravované díly pořadu Folklorika od 3.10. 2021

2021-10-02 12:38:04

Vážení přátelé,

v reakci na naši petici nám napsal koncem roku 2020 pan generální ředitel ČT, že Folklorika zůstane zachována. V novém roce se dle něj nějakou dobu měly vysílat reprízy. Současně se měla připravovat nová aktualizovaná verze pořadu, protože Folkloriku je prý třeba oživit - divácký zájem o ni dle sdělení GŘ klesal. Nová podoba Folkloriky měla být zařazena do vysílání v průběhu roku 2021.

Takže čas změny přišel. První premiérový díl bude vysílán v neděli 3.10. na televizním kanálu ČT 3:

 https://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/421236100141002-jizda-kralu-po-hanacku/

Přiznám se, že mi přijde poněkud zvláštní, že se o těchto změnách veřejnost do poslední chvíle v podstatě nikde nedozvěděla, pouze v průběhu měsíce září došlo pozvolnému přesunu pořadu z ČT 2 na ČT 3. Informace o pořadu jsou obecně velmi strohé - viz úvodní webová strana pořadu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/

Ale třeba se dočkáme ještě nějakého mediálního povzbuzení, třeba je v záloze nějaká strategie, která napomůže k žádoucímu oživení tohoto jedinečného pořadu o tradiční kultuře. Proto sledujme nové díly s nadějí, že bude o čem psát a co šířit.

 

S pozdravem a přáním pěkných podzimních dnů,

 

Jiří Plocek

 

 


Jiří Plocek

Informace o výsledku petiční akce a poděkování

2020-12-14 13:04:35

Vážení  signatáři petice proti zrušení pořadu Folklorika!

Nejdříve vám všem velmi děkuji za širokou podporu. Vážím si toho i kvůli skutečnosti, že  jsem na začátku petici  vyhlásil pouze pod svým jménem, nezaštítěn žádnou institucí ani iniciativou a šířil ji jen díky podpoře jednotlivců a za pomoci  Facebooku a emailových adresářů.  Petici jsem zveřejnil  4. listopadu, zhruba po týdnu získala přes 3 tisíce podpisů,  a za měsíc  od zveřejnění jsme dosáhli počtu kolem 5 800 signatářů.  

STRUČNÁ REKAPITULACE DĚNÍ:

V létě vydal generální ředitel ČT příkaz  k zastavení výroby pořadu Folklorika od začátku roku 2021 (spolu se třemi dalšími  pořady, například Uchem jehly).  Hlavním důvodem byla úsporná opatření a nízká sledovanost. O tom, co bude místo něj, se nemluvilo.  Informace o zrušení kolovala pouze mezi  lidmi blízkými provozu ČT. Na konci října jsem se o této skutečnosti dozvěděl  já. Tradiční kultuře se z různých úhlů  věnuji již více než čtvrtstoletí  a vím, co pro společnost znamená. Navíc též vím, že má své místo i ve veřejnoprávních médiích dle jejich zákonného zadání. Proto jsem se rozhodl  sepsat petici.

4. 11.  jsem zveřejnil petici na portálu Petice.com

10. 11.  krátce poté, co jsme přesáhli  3 tisíce podpisů, jsem poslal petici oficiálně adesátům, tedy vedení ČT a Radě ČT. Petici v průběhu listopadu podepsala i celá řada známých osobností, jež lze dohledat v seznamu.  V té době získala petice také podporu Svazu měst a obcí, Rady Jihomoravského kraje, města Kyjova, ministra kultury ČR L. Zaorálka, senátorky M. Němcové,  primátora Plzně a předsedy parlamentního podvýboru pro kulturu M. Baxy, a dalších.  Petice získala podporu řady politiků napříč celým politickým spektrem.  Nejrychleji a nejvýrazněji se vyjádřilo hnutí STAN, což má jasnou logiku: Pro starosty je tradiční kultura a její rozvoj klíčovým prvkem pro fungování obecní či městské komunity.  Pro upevňování její sounáležitosti a identity.

18.11.  vyšel první velký mediální ohlas – článek na Novinkách.cz, v němž se k námi kritizovanému zrušení poprvé vyjádřila ČT prostřednictvím své mluvčí: Folkloriku neruší, budou ale vysílat z několika set natočených ty nejlepší nadčasové díly.  Následovaly další mediální ohlasy, z nichž článek na iDNES (20.11.) asi nejlépe a nejpodrobněji shrnul situaci a uvedl i mou reakci: Zastavení výroby dokumentárně-publicistického pořadu, jehož smysl tkví velkou měrou právě v kontaktu se životem, je de facto jeho zrušením.

1. 12.  jsem dostal od generálního ředitele ČT Petra Dvořáka přímou odpověď na mou petici. V ní konstatuje, že pořad Folklorika měl trvale klesající sledovanost (pod průměrem svého mateřského kanálu ČT2) a že folklor vysílají i v jiných pořadech (například v Dobrém ránu). Z těchto důvodů se prý rozhodli v roce 2021 vysílat nejprve to nejlepší z archivu, a od září chtějí  opět zahájit výrobu Folkloriky - ale v inovované podobě.

PROZATÍMNÍ VÝSLEDEK NAŠÍ SPOLEČNÉ AKCE:

Folklorika bude obnovena od září. V jaké podobě, to je otázka. V každém případě zachování jediného pravidelného formátu, který je zrcadlem živé kultury, je velice důležité.

........

Pro mne osobně z celé kauzy  vzešlo několik podnětů k další publicistické aktivitě, jež tu nemůžu pro nedostatek místa podrobněji rozebírat. Týkají se jak způsobu rozhodování o dramaturgii veřejnoprávního média, tak i způsobu uvažování o samotné povaze veřejné služby.  To, že má pořad nižší sledovanost, nevypovídá přece hned  negativně o jeho relevanci – jeho cílová skupina může hrát ve společnosti důležitou roli. V případě Folkloriky – a lze to vyčíst i z mnoha komentářů pod peticí -  jde o nejen o milovníky tradiční kultury, ale také o učitele, vedoucí souborů či kulturních spolků. Tito lidé pracují s mnoha dalšími lidmi. To je velmi důležitý aspekt.

Je zjevné, že nám obecně chybí hlubší a konzistentnější  reflexe smyslu a důležitosti tradiční kultury (ale i obecně kultury jako takové), jež by pronikla i do základů strategického směřování veřejnoprávních médií.  Já sám jsem se v zrcadle úsilí o zachování  Folkloriky  pokusil stručně  pohlédnout na roli tradiční kultury v jednom kratším textu (https://www.kulturni-noviny.cz/permalink/29566).  Je však  nutný výraznější a  setrvalý tah za věcí  a účast více stran,  kterým není jedno směřování naší vnitřně roztříštěné společnosti. Je tu velký prostor pro tříbení toho, co chceme a na čem se snad shodneme. ČT je například členem  Národní rady pro tradiční kulturu (založené ministrem kultury Pavlem Dostálem roku 2004), v níž jsou sdruženi  jak oboroví odborníci, tak zástupci místních samospráv. Ale k čemu to vlastně je, když v ní televizní dramaturgie ani nekonzultuje své záměry?

PODĚKOVÁNÍ

Všem vám ze srdce děkuji  za váš příspěvek k zachování pořadu Folklorika a případně i za cenné připomínky k situaci. Pokud byste měli zájem  být  informováni o tom, co v této oblasti budu dále činit, ozvěte se mi třeba jen slovy „Dobrý den“ na níže uvedený mailový kontakt.  Vytvořím mailový adresář a budu Vás informovat. Třeba i o další petici.

Přeji vám všem krásný zbytek adventního času a klidné Vánoce.  

Jiří Plocek,  jiriplocek61@gmail.com, pisen-duse.webnode.cz


Jiří PlocekSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...