Zastavte trestní stíhání režiséra Kirilla Serebrennikova

Mezinárodní festival DIVADLO vyzývá divadelníky a občany. Podpořte svým podpisem protest proti politickému pronásledování Kirilla Serebrennikova.        

Zastavte trestní stíhání režiséra Kirilla Serebrennikova

Protestujeme proti stíhání Kirilla Serebrennikova, které se jeví jako politicky motivované a jehož účelem je snaha umlčet mezinárodně uznávaného umělce.   Režisér a ředitel divadla Gogol Centrum v Moskvě Kirill Serebrennikov byl zadržen a bylo na něj uvaleno domácí vězení kvůli údajné zpronevěře nejméně 68 milionů rublů", které byly určeny pro projekt Platforma. Kirillovi hrozí deset let vězení.   Serebrennikov je jedním z nejslavnějších a nejžádanějších divadelních režisérů. Je laureátem ceny TEFI - národní cena v oblasti televize. Je laureátem nezávislého ocenění François Chalet 69. ročníku Filmového festivalu v Cannes, je držitelem ceny za nejlepší režii 27. Filmového festivalu Kinotavr za film (M)učedník. Serebrennikuv film V roli oběti získal hlavní cenu na Otevřeném ruském Filmovém festivalu Kinotavr a hlavní cenu prvního mezinárodního Filmového festivalu v Římě Festa del Cinema. Jeho film Zrada je nominován na Zlatého lva - hlavní cenu Filmového festivalu v Benátkách.  Za hru Otmorozki získal Národní cenu Zlatá maska za nejlepší výkon divadel malých forem. Cenu Křišťálová Turandot získal za režii hry Mrtvé duše.   Na podporu režiséra vystoupili mimo jiné Cate Blanchett, David Harrower, Elfriede Jelinek, Marius von Mayenburg, Thomas Ostermeier, Mark Ravenhill, Čulpan Chamatová, Fjodor Bondarčuk, Jevgenij Mironov, Boris Akunin.   Serebrennikov byl obviněn z toho, že zpronevěřil prostředky určené k realizaci inscenací, které proto údajně nikdy neuvedl. Předmětné inscenace se ale realizovaly a dokonce s velkým úspěchem. Byly rovněž uvedeny na prestižních mezinárodních i ruských festivalech.   Nelze uvěřit tomu, že Serebrennikovo stíhání nemá politický podtext.  Režisér se účastnil protestních akcí Strategie -31 a Za čestné volby. Podepsal otevřené dopisy, které požadovaly propuštění z vězení Světlany Bachminové a členů skupiny Pussy Riot. Vyjádřil se proti zpřísnění legislativy o shromážděních, zákazu adopce ruských sirotků americkými občany a omezení práv LGBT. Vystoupil na podporu režiséra Timofeya Kulyabina, který byl obviněn za urážku náboženského cítění svým pojetím opery Tannhauser. Veřejně mluvil o obsahu ruské televize jako o lži a propagandě.   Proces proti režisérovi a jeho týmu je doprovázen procesními chybami i vydíráním. Například bývalý ředitel Gogol Centra Alexej Malobrodskij strávil měsíc ve vyšetřovací vazbě (СИЗО) před zahájením trestního řízení, což je i v Rusku nezákonné. Alexej byl obviněn ze zcizení 2,3 ​​milionu rublů, které byly určeny na přípravu představení Sen noci svatojánské. Podle vyšetřovatelů tato inscenace, která měla regulérní premiéru v listopadu 2012, nebyla nikdy uvedena. Existují desítky svědků, které představení Sen noci svatojánské v divadle navštívily.    

Žádáme o zastavení trestního stíhání i politického pronásledování Kirilla Serebrennikova.      

Petice bude adresována Velvyslanectví Ruské federace v ČR a na vědomí Vládě ČR.  


Mezinárodní festival DIVADLO    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Mezinárodní festival DIVADLO svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...