Zachraňme národní dědictví - závod MotoGP v Brně

INFO:

 

Pokud vám není lhostejný osud této události, sdílejte prosím kamkoliv, kde to bude možné. Pokud znáte někoho z motosportu, z regionální politiky Brna, nebo státní politiky, případně možného sponzora, zkuste k němu dostat tuto petici. 

 

Pokud chcete přeskočit rovnou k problému - je úplně na konci - PROBLÉM A DŮLEŽITÉ

 

Jestli máte jakýkoliv nápad, důležitý kontakt, nejasnost, našli jste překlep nebo nepřesnost v následujícím textu, nebo byste se rádi zapojili více do petice, kontaktuje mě prosím na mailu: 

peticemotogp@gmail.com

  

POČÁTKY

 

Už v období první republiky, v roce 1930, se v Brně začala jezdit Velká cena Československa. Tehdy pouze automobilový závod, kterého se účastnila tehdejší světová závodnická elita.

Sám Tomáš Garrigue Masaryk souhlasil s tím, aby původní trať, kterou dokázali dělníci zbudovat za necelých 6 měsíců, a která stála úctyhodných cca. 6 milionů Kčs, nesla jeho jméno. Finanční záštitu už v té době musela poskytnout prezidentská kancélář.

 

Masarykův okruh 1932:

Masarykův_okruh_(1932).jpg

Brněnští motoristé si dokázali pro myšlenku okruhu získat celou veřejnost, pro celou zem byl závod Velké ceny každoroční sváteční údálost. Okruh byl považován za jeden z nejtěžších v Evropě.

Prvnímu oficiálnímu závodu - 28. 9. 1930 - přihlíželo více než 100 000 diváků. Závodů se účastily slavné automobilové značky jako je Bugatti, Maserati, Mercedez-Benz, Ferrari, Alfa-Romeo ale také legendarní český monopost - Tatra 607/-2.

 

Tatra 607:

Tatra_607,_Baujahr_1950_-_1989-08-05.jpg

Trať vedla několika částmi Brna, závodilo se mezi domy, kde ze zahrad, luk a oken všichni sledovali tento závod. 

 

Velká cena 1954 (video):

 

VELKÁ JMÉNA

 

Mezi velká jména, která na trati závodila, patří mimo jiné legendární závodník Louis Chiron (který zde zvítězil v letech 1931-1933 - 2x Bugatti, 1x Alfa-Romeo) a nebo Niki Lauda, který zde, v pozdějších letech, také dakrát závodil.

Vzniklo zde rčení, které se zapsalo do češtiny a používá se dodnes: jede jako Širón, tedy rychle a nebezpečně. 

Niki Lauda o trati řekl: „Mezi útesy z rodinných domků jsem se děsil, že skončím u nějaké hospodyňky v kuchyni. Bylo to nebezpečné, a přitom krásné.“

Okruh v následujích letech měnil svoji podobu.

 

Masaryk_brno_circuit_animation_map.gif

 

 

 

Dne 25. září 1949 se závodu Grand Prix (Velké ceny) zúčastnilo rekrodních 380 000 diváků.

 

MOTOCYKLY

 

V roce 1950 se na trati objevují poprvé motocykly. Závodilo se v kubátůrách 250 cm³, 350 cm³ a 500 cm³. První tři ročníky (500 cm³) ovládl český jezdec Antonín Vitvar na britském motocyklu Norton. V roce 1954 poprvé zvítězil legendární český závodník František Šťastný, který v různých třídách zvítězil v Brně dohromady 8x.

 

František Šťastný:

antonin.jpg

Rok 1965 byl pro český motosport klíčový, brněnský závod se zařadil do seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů. V roce 1970 se ke klasickým motocyklům přidal ještě závod sajdkár.

 

DNEŠNÍ OKRUH

 

Na dnešním Masarykůvě okruhu se závody jezdí od roku 1987.

V současné době se na okruhu jezdí Velká cena České republiky silničních motocyklů. Jedná se o každoroční závod, který přivede do České republiky statisíce diváků (v roce 2015 - cca. 248 000 diváků, v roce 2016 cca. 181 000 diváků). Řadíme se pravidelně mezi závody s nejvyšší účastí (závody se jezdí na prestižních okruzích, jako je španělská Valencia nebo francouzský Le Mans).

Grand Prix České republiky (Československa) patří mezi nejtradičnější závody Mistrovství světa silničních motocyklů. Celkem se již konalo 51 ročníků. Řadíme se na 6. místo historických tabulek. 

 

Závod MotoGP v Brně:

PROBLÉM

 

Už léta se vedou debaty o tom, jestli závod MotoGP v Brně bude pokračovat. Kvůli nezařazení události do různých dotačních programů a laxnímu přístupu a nezájmu politiků, chybí pravidelně pořadatelům peníze, aby se závod mohl zorganizovat.

Závod nicméně přináší do naší ekonomiky miliony korun. Podle některých odhadů dokonce vygeneruje tento závod pro českou ekonomiku až 1,5 mld Kč (hotely, gastronomie, malí a střední lokální podnikatelé).

Je to mezinárodní akce, kterou v TV sledují stovky milionů diváků, závody se vysílají do více než 200 zemí světa

Pro Brno a Českou republiky je to jedna z nejprestižnějších a největší událostí (né-li největší vůbec), která se na našem území každoročně koná.

V současné době je potřeba zafinancovat opravu okruhu, bez kterého není možné pokračování prestižního závodu. Kvůli koronavirové krizi a propadu ekonomiky se na řešení toho problemu poněkud zapomnělo. Podle informací nicméně existoval finanční příslíb, nicméně z důvodu nezájmu a laxního přístupu politiků a některých lidí ve vedení města Brno, se bohužel v roce 2021 závod v Brně nepojede

„Pokud o Grand Prix jednou přijdeme, už se nikdy nevrátí. A je to nejen ztráta prestižního sportovního podniku pro Brno, region a stát, ale ochuzeny budou i veřejné rozpočty a jihomoravští podnikatelé přijdou o příjmy z návštěvníků, které se odhadovaly na stovky milionů korun,“ připomíná Hašek (politik).

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/motogp-brno-automotodrom-konec-budoucnost-utopie.A201119_581823_brno-zpravy_mos1

 

DŮLEŽITÉ

 

!!

Existuje naděje, že se pro ročník 2022  může obnovit pokračování závodu - vyjednání nové 5-ti leté smlouvy

!!

 

Je na to potřeba součinnost spolků a pořadatelů, kteří mají na starosti závod MotoGP v Brně a PŘEDEVŠÍM ZÁJEM POLITIKŮ NA REGIONÁLNÍ I STÁTNÍ ÚROVNI O NAVRÁCENÍ TÉTO PRESTIŽNÍ UDÁLOSTI.

 

CÍLEM TÉTO PETICE JE UKÁZAT, ŽE VEŘEJNOST NECHCE PŘIJÍT O TUTO UDÁLOST A INFORMOVAT A ZÍSKAT PODPORU CO NEJVÍCE VLIVNÝCH OSOB, KTERÉ MOHOU OVLIVNIT POŘÁDÁNÍ DALŠÍCH ROČNÍKŮ.

 

 

Podpisem této petice vyjadřujete podporu tomu, aby se závod znovu uskutečnil.

 

 

 

Připravujeme podrobnosti a další informace.

 

 

KDO JSEM

 

Jmenuji se Jan Paleček a pocházím ze severních Čech, je mi 23 let. Nikdy jsem na silničním motocyklu neseděl a nezávodil.

Ale nezapomenu to, když jsem vždy v závodní Neděli se svým dědou sledoval závody MotoGP. Z vyprávění od dědy, který se jako divák účastil závodu ještě na starém okruhu, jsem věděl, jak byl tento závod dříve na území Československa vnímán.

Nezapomenu, když jsem si uvědomil, že se tato prestižní událost koná každoročně v Srpnu i v ČR a chtěl jsem se jí zúčastnit.

Bohužel jsem se, ať už z důvodu, že se akce konala na druhém konci republiky a já byl student, nikdy závodu osobně nezúčastnil.

Chtěl bych mít tu možnost osobně zažít závod MotoGP v Brně a chtěl bych na něj jednou vzít i svoje děti a vyprávět jim příběhy, které vyprávěl jejich o závodě sajdkárách před 60 lety na starém okruhu. 

Jsem v této věci tedy "jen" televizní fanoušek, ale přesto si uvědomuji velikost, prestiž a důležitost toho, aby byl tento národní poklad zachován.

 

 


Jan Paleček    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji Jan Paleček, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...