Za vaši i naši svobodu 2018

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Alexandr Vladimirovič Zmejevskij

Velvyslanectví Ruské federace v České republice

nám. Pod kaštany 1, 160 00 Praha 6 

Za vaši i naši svobodu 2018

Protest proti zadržení tří ruských občanů dne 25.8.2018 na Rudém náměstí v Moskvě.

My, níže podepsaní, jsme s velkým znepokojením sledovali události, ke kterým došlo v neděli 25. srpna 2018 na Rudém náměstí v Moskvě. Tam byly bezpečnostními složkami zadrženy tři osoby, které si sem společně s dalšími, přišly připomenout protestní shromáždění proti okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Česká i Slovenská republika si v posledních dnech připomínají 50. výročí těchto událostí. Velmi dobře je známá rovněž statečnost osmi odvážných lidí, kteří 25. srpna 1968 přišli na Rudé náměstí vyjádřit svůj nesouhlas s okupací a následně za to draze zaplatili vězněním a pronásledováním.

Protestujeme proti tomu, že po 50 letech jsou na stejném místě znovu zadrženi lidé, kteří veřejně připomínají, co se tehdy událo. V kontextu právě uplynulého výročí je takovýto postup ruské výkonné moci nepochopitelný.

Zároveň bychom rádi zdůraznili dvě skutečnosti, které celé události dodávají punc neuvěřitelnosti. K zadržení osob při vzpomínce na stejnou událost došlo na stejném místě na den přesně již před pěti lety. Toto smutné déjà vu je navíc posíleno faktem, že kromě opozičního politika Leonida Gozmana byli tentokrát zadrženi rovněž Sergej Šarov-Delone, synovec Vadima Deloneho, básníka a účastníka protestu v roce 1968 a Anna Krasovická, vnučka další protestující Natálie Gorbaněvské; tedy přímí příbuzní těch statečných občanů, kteří se odvážili vzdorovat tehdejšímu komunistickému režimu. 

Žádáme Vás o předání našeho protestu odpovědným osobám ruské výkonné moci, které tímto vyzýváme, aby bylo okamžitě zastaveno trestní stíhání zmíněných osob. 

V Praze, dne 26.8.2018


Pavel Štourač    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Pavel Štourač svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...