Za odstranění pseudopomníku strážců hranic na Dyleni

Žádáme okamžité odstranění pseudopomníku strážců komunistických hranic na Dyleni.
Vyzýváme radní města Chebu, aby zapůjčenou sochu pohraničníka vrátilo zpět do depozitáře.  

Dne 11.července, vztyčili komunističtí pohrobci ozbrojených složek Pohraniční stráže na Dyleni (v Karlovarském kraji) sochu pohraničníka Golema. Je to nadlidská socha vojáka se psem, vytesaná v totalitních dobách jako symbol ostrahy státní hranice. Smyslem ostrahy bylo, aby nikdo nemohl sem a hlavně nikdo ven z klece socialistického státu. Sochu na „pomník“ pohrobkům PS k tomuto účelu propůjčili radní města Chebu (ČSSD, ODS, ANO a KSČM), neboť tato je majetkem města Chebu.  

V tomto aktu instalace, který je prezentován jako úcta obětem strážců hranic, dochází k naprostému zvrácení v posouzení předešlé doby komunismu, popření role vrahů a umožnění jakési jejich společenské satisfakce a dokonce glorifikace. Tito „strážci hranic“ totiž zavraždili stovky lidí, kteří se hranici pokusili překonat (500). Další stovky přeživších dopravili do věznic a další tisíce osob, příbuzných s oběťmi a zadrženými, uvrhli následně do režimní nemilosti. Cítíme jako svou morální a občanskou povinnost nepřijmout tak zásadní akt zvrácenosti starých komunistů, strážců hranic, který při 65.výročí přijetí zákona o Pohraniční stráži vykonali (tento zákon proti svobodě a lidskoti, byl v roce 1991 zrušen).

Je naší povinností protestovat proti vztyčení této sochy a žádat radní města Chebu, aby sochu okamžitě vrátili do skanzenu muzejního depozitáře, pokud jí nepoužijí na bohulibější účely.

Publikováno to bylo
12.7.2016
v Halo novinách 
http://www.halonoviny.cz/articles/view/43803961

petiční výbor ve smyslu
'Zákona č. 85/1990 Sb.,
o právu petičním.
Jiří Kotek (KV),
Wendy Bartůšek (ML),
Jiří Veselý (KV)


Jiří Kotek    Kontaktujte autora petice