Výzva pro Moravu

Text výzvy:
Čestně prohlašuji, že přijímám výzvu pro Moravu a aktivně se zasadím o to, aby do konce roku 2025 bylo zajištěno férové rozpočtové určení daní tak, aby Jihomoravský kraj měl srovnatelné daňového příjmy na občana s ostatními kraji.

Pokud budu zvolen poslancem Parlamentu České republiky, budu aktivně prosazovat změnu zákona o rozpočtovém určení daní v tomto duchu a budu pro tuto změnu hlasovat.Vážená paní, vážený pane, letos na podzim kandidujete ve volbách do Parlamentu České republiky na jižní Moravě. Způsob rozdělování daní do jednotlivých krajů dlouhodobě některé z podfinancovává. V roce 2020 dostal Jihomoravský kraj v přepočtu na obyvatele 5 763 Kč. To je nejméně ze všech krajů v České republice. Naopak v roce 2019 (pokud vynecháme Prahu) měl Jihomoravský kraj nejvyšší HDP v zemi. Zatímco nejvíce přispíváme, nejméně dostáváme. Dlouhodobě je tento stav pro nás neudržitelný. Kraje dostávají na osobu průměrně 7 474 Kč. Pokud bychom byli na průměru, získal by náš kraj o 2 miliardy více. A tyto peníze znatelně chybí nejen na investice, rozvoj sociálních služeb či boj proti suchu, ale například i na opravu silnic druhých a třetích tříd, které před dvaceti lety kraje dostaly s obrovským vnitřním dluhem. Nechceme, aby se jiným krajům finance snižovaly, protože ani jejich rozpočty nejsou nijak závratné. Pokud se ale nemá jižní Morava propadnout do dlouhodobé stagnace, je potřeba s tímto stavem něco udělat. Pevně věřím, že právě vy, kandidáti z jižní Moravy, to můžete dokázat. Chtěl bych Vás proto vyzvat, abyste se připojili k Výzvě pro Moravu a svým podpisem potvrdili vůli pomoct jižní Moravě a změnit zákon tak, aby Jihomoravský kraj měl srovnatelné daňového příjmy na občana s ostatními kraji.    

S úctou

Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje

Snímek_obrazovky_2021-09-21_155640.png


Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...