STOP MIGRAČNÍ HYSTERII. Pomozme syrským sirotkům

59120422e6024fbfad4dfa18e6cf05c0_8.jpg

#pomozmesirotkum

My, níže podepsaní, žádáme vládu aby urychleně přijala usnesení o udělení dočasné dodatkové ochrany 50 nedoprovázeným syrským sirotkům v České republice, na základě návrhu europoslankyně Michaely Šojdrové.

Domníváme se, že jako bohatá a sebevědomá společnost se nemusíme bát pomoci 50 dětem, které přišly o všechno v nejhorším válečném konfliktu 21. století. Zároveň žádáme politiky a média, aby přestali používat migraci jako fíkový list pro ostátní problémy České republiky a nerozdmýchávali nenávist i k takovým skupinám, jako jsou váleční sirotci. 

 

Migrační hysterie a nenávist k dětem

Tři roky od vypuknutí migrační krize se počet uprchlíků a migrantů přicházejících do Evropy snížil na předkrizovou úroveň. I přesto ani v září 2018 hysterie kolem "migrační hrozby" neutichla. Odmítání unijních relokačních kvót nová vláda zakotvila do druhého odstavce svého programového prohlášení. Komunální politici se předhánějí ve slibech, že do jejich obce migranti nepřijdou. Premiér Andrej Babiš podporuje Viktora Orbána, který kromě toho, že postavil notorický plot proti migrantům, soustavně likviduje nezávislá média, soudy i občanskou společnost v Maďarsku. Debata o budoucnosti Evropské unie, bezpečnostní spolupráce, reformy eurozóny, nový rozpočet EU, brexit... žádné evropské téma české politiky nezajímá tolik, jako "migrační hrozba". To zanechává českou evropskou politiku nejen prostou jakéhokoli obsahu, ale také bezcitnou a nedůvěryhodnou pro naše partnery.  

Migrační hysterie dosáhla vrcholu, když premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo uvedl, že jeho doktrína "ani jednoho migranta" se týká také 50 syrských sirotků, kterým chce M .Šojdrová v ČR poskytnout DOČASNOU dodatkovou ochranu. Kromě odmítání uprchlíků se v rozhovoru pochlubil růstem českého HDP, prý šlapeme na paty Italům. Paradoxem je, že ani takto bohatá země podle něj zřejmě nemá kapacity na to se postarat o 50 dětí.

Následné pohoršené reakce premiér odrazil argumentem, že v řeckých táborech, ze kterých chce Šojdrová převážně relokovat, jsou zejména adolescentní chlapci, které v České republice nezvládneme integrovat. Svůj postoj na Facebooku dále podpořil citací dalajlámy (ze které chytře vyjmul frázi, že bychom uprchlíky měli přijmout) a článkem z Parlamentních listů, které Ministerstvo vnitra spravované Babišem zařadilo do databáze dezinformačních médií.  

 

Na sociálních sítích se rozběhla debata obsahující (mimo jiné) následující absurdní tvrzení, které se zde pokusím stručně vyvrátit:

1, Poslankyně Šojdrová chce do ČR relokovat (zřejmě již vybranou) skupinu náctiletých chlapců

Žádná taková skupina zatím vybrána nebyla. V řeckých uprchlických táborech sice převažují náctiletí chlapci, to však neznamená, že by se vláda nemohla rozhodnout přijmout mladší děti obou pohlaví. Těch je dost například v táborech v Libanonu, uvedla Šojdrová.

2, Místo náctiletých chlapců přijdou do ČR třicetiletí muži

Podle návrhu europoslankyně mají děti prověřit a vybrat úředníci ministerstva vnitra, kteří např. pomocí prohlídek chrupu mohou snadno stanovit věk. Prověřit 50 lidí je řádově jednodušší, než prověřit několik tisíc, a proto by nemělo dojít k záměnám dětí a dospělých, ke kterým došlo například ve Švédsku.

3, I pětileté děti se v Islámském státu učily řezat hlavy, a proto jsou sirotci bezpečnostní hrozbou.

Pravděpodobnost, že by úředníci MV vybrali dětského vojáka, je prakticky nulová.

4, Relokované děti jsou muslimové, a tak nám hlavy za čas uříznou, i když se to náhodou neučily u ISIS. 

Děti mají daleko větší šanci se radikalizovat, vyrostou-li bez prostředků v uprchlických táborech než v pěstounské péči.

5, Za dětmi se v rámci paragrafu o sloučení rodin přestěhuje celá vesnice

Návrh p. Šojdrové specificky uvádí, že na děti přijaté v rámci její iniciativy se tento paragraf vztahovat nebude.

6, Nejdříve přijmeme 50 uprchlíků, za rok jich přijmeme 1000. 

Nepřijmeme, jestli nebudeme chtít. 

7, O děti se nebude mít kdo postarat

Pomoc se zaopatřením dětí již podle Šojdrové přislíbilo několik charitativních organizací

8, Nezbude na české/ukrajinské děti 

O české či ukrajinské děti se starají či mohou starat jiné iniciativy. Proč nemůžeme pomoci Syřanům, obětem největšího válěčného konfliktu současné doby?   

 

 

 Copyright obrázku: https://www.aljazeera.com/indepth/inpictures/2016/05/orphans-syria-war-160528083608975.html 

 


Klára Votavová    Kontaktujte autora petice