Souhlasím s otevřeným dopisem členům Výkonného výboru ČSLH

Níže podepsaní souhlasíme s výzvou adresovanou formou oteřeného dopisu(níže) členům Výkonného výboru ČSLH.

 

Otevřený dopis členům Výkonného výboru ČSLH

V Olomouci, 21. září 2018

Vážený pane prezidente, vážení členové Výkonného výboru ČSLH,

obracíme se na vás ve věci několika rozhodnutí ze dne 11. září 2018 Disciplinární komise ČSLH (Juraj Jurík, Jakub Málek, Jan Vašenka, Valašský hokejový klub - VHK). DK posuzovala situaci v zápase extraligy juniorů ledního hokeje Přerov - Vsetín (5:0). Očekáváme, že VHK bude formulovat odvolání, které budete jako řídící orgán soutěže posuzovat. Tento dopis píšeme zcela nezávisle na textu odvolání. Předpokládáme, že o této kauze máte dostatek informací, proto je shrneme pouze stručně.

1) Od letošního ročníku soutěže ELJ se hraje prodloužení (nadstavba utkání) i za rozhodnutého stavu. Tým, který v něm uspěje získá bod.

2) Za rozhodnutého stavu (4:0 v čase 59:43) byl vyloučen hráč Vsetína a s ohledem na možnost zisku aspoň jednoho bodu byla logická snaha inkasovat nic neřešící gól, aby vzhledem k tehdy platným pravidlům následné prodloužení nezačínal VHK v oslabení (stejně tak bylo v zájmu Přerova gól nevstřelit, aby měl v prodloužení výhodu přesilové hry).

3) Zcela nelogická byla naopak ustanovení soutěžního a disciplinárního řádu, která v takové (rozhodnuté) situaci vynucovala přenos trestů a s tím související počet hráčů na ledě i do prodloužení. Kvitujeme s povděkem, že tato ustanovení byla následně upravena.

4) Podobné situace, byly pozorovány již dříve (dle informací z médií) a DK ČSLH nijak nezasahovala.

DK vynesla extrémně přísné tresty vůči výše zmíněným osobám a klubu. Následně tyto komunikovala jako tresty na spodní hranici možných postihů. Domníváme se, že nelze porovnávat závažnost “prohřešku” se skutečně závažnými přečiny (např. sázením na výsledek, nabízení či přijetí úplatků apod.). Z tohoto pohledu by se na “prohřešek” mohlo pohlížet jako na lehčí, u kterých Soutěžní a disciplinární řád (Řád) ani neuvádí minimální hranici trestů. Pokud by se na celou situaci pohlíželo nezaujatě, s náležitým odstupem, věcně a bez emocí, DK by nepochybně situace neshledala ani jako lehký prohřešek proti Řádu. Možná by pouze doporučila úpravu Řádu, jak k tomu nakonec stejně došlo.

Celá záležitost se mohla uzavřít úpravou Řádu (stalo se). Vynášení mravních odsudků směrem k hráčům či trenérovi, kteří v zájmu bodového zisku využívají nastavená pravidla není fér. Zaznívají- li pak z úst pana Řezníčka, který dříve ve své hře velmi využíval “hokejovou chytrost”, lze to považovat za čiré pokrytectví. Plně podporujeme snahu o fair play, ale není každé odvolání brankáře či odevzdání puku při signalizované výhodě během přesilovky také snahou o ovlivnění vysledku? Co taktické fauly (i v jiných sportech)?

V nedávné minulosti se v českém hokeji objevilo několik problémů, které vzbudily emoce mezi hokejisty, činovníky i fanoušky napříč celou zemí. Namátkou vzpomínáme kauzu Vladimíra Růžičky, dluhy Chomutova nebo Slavie, uzavření 1.ligy - nyní s lichým počtem týmů nebo naposledy fraška s nejistotou účasti Kadaně v 1.lize ještě několik dní před jejím začátkem. Věříme, že veškeré kroky vedení českého hokeje byly v těchto případech vedeny zájmem o jeho dobré jméno a s ohledem na jeho budoucí rozvoj. Stejně tak věříme, že bude postupovat v tomto případě.

Vyzýváme tedy Výkonný výbor ČSLH, aby v souladu s odst. 2 čl. 617 Řádu zrušil výše zmíněná rozhodnutí DK ČSLH, aby tímto krokem zrušil likvidační trest pro trenéra Juríka a další tresty vůči VHK a hráčům a to pro zjevnou nepřiměřenou tvrdost a zjevný rozpor těchto rozhodnutí s všeobecnou morálkou.

Tento dopis sepisujeme z vlastní iniciativy nezávisle na VHK, motivováni snahou  zabránit křivdě, kterou spatřujeme v uplatnění naprosto nepřiměřeného trestu, který zcela vybočuje ze stávající praxe. Jsme přesvědčeni, že pokud by navržený trest zůstal v platnosti, poškodilo by takové rozhodnutí jméno českého hokeje více, než to, co se odehrálo v dotčeném zápase na ledě. Jako fanoušci českého hokeje jej podepisujeme a formou elektronické petice (na webu www.petice24.com) dáváme možnost podepsat se také širší hokejové veřejnosti.

Zůstáváme s pozdravem a přáním všeho dobrého pro náš milovaný sport.

 

Mgr. Jan Orolin, Ph.D., Olomouc

Ing. Pavel Žilák, Ph.D., Čelákovice

Mgr. Petr Bubela, Praha

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji Jan Orolin, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...