Pusťte tatínky k porodu!

Adam Vojtěch v souvislosti s epidemií Covid-19 18. 3. 2020 mimořádným opatřením plošně zakázal přítomnost tatínků u porodů. Opatření považujeme za nesmyslné a psychicky ohrožující nastávající maminky, poškozující první ničím nenahraditelné vazby otce a dítěte a narušující nejpřirozenější práva rodiče. Maminky žijící s tatínky ve společné domácnosti jsou na porodním sále stejným (ne-li podstatně větším) rizikem pro personál i dítě, než otec v ochranných pomůckách. Osvícený ministr by měl spíše zakázat porodnicím k podobně absurdním opatřením přistupovat samostatně a chránit ty, kteří se v těchto dnech navzdory všemu chystají rozdávat lásku do posledních sil. Neberte nám naše poslední síly!

Úprava po brífinku vlády dne 19. 3. 2020: Pan ministr Vojtěch vysvětlil opakovaně položený dotaz na důvody vyjmutí tatínků z výjimky tak, že šlo o přání některých nemocnic. Toto vysvětlení nepovažujeme za dostatečné, ostatně "některé nemocnice" svévolně zakazovaly přítomnost otců u porodu už dříve. Jsme připraveni pochopit důvody opatření, prosíme ale o opravdové, podložené vysvětlení. Nutíte nás k obrovské oběti a máme právo vědět, čemu ji skládáme!

Doplnění po 20. 3. 2020: Děkujeme médiím za jejich zájem o téma. Ani dnes se panu ministrovi nepodařilo vysvětlit smysl zrušení výjimky pro tatínky. Na otázku, jak opatření chrání zdravotnický personál, je odpovědí, že zdravotnický personál je třeba chránit. No ano, to je dokonce základ zvládnutí pandemie, nevěřím, že se najde někdo, kdo by tvrdil, že zdravotníky chránit nepotřebujeme. Pane ministře, chraňte zdravotníky a přijmejte opatření, která je ochrání doopravdy. Na nesmysly nemáme čas nikdo!

Společný otevřený dopis ministerstvu zdravotnictví a vládě; Liga lidských práv, Unie porodních asistentek, Juno Moneta, Hnutí za aktivní mateřství a jednotlivci aktivní v oblasti práv rodičů:

https://llp.cz/blog/2020/03/otevreny-dopis-vyzva-ke-zruseni-zakazu-pritomnosti-otcu-u-porodu/?fbclid=IwAR2iNf21-i4OwoE91Fu1Nmck15I2BtsTPGiKk_bj45bbQnjh4yOHWRL0XdI

Aktualizace 15. dubna 2020: Ministerstvo zdravotnictví přislíbilo, že do dvou dnů zákaz skončí. Píše o tom Deník N: https://denikn.cz/minuta/341192/?ref=mpm&fbclid=IwAR1IYbUrRBXjVh5epviwyEUP3CjUz0nqc9ydesIpyswnygGbGdlA7V5uMuo 

 V článku je citován Adam Vojtěch: "Je to něco, co teď plánujeme řešit v nejbližších dnech. Toto opatření mělo svůj smysl v určité době a nyní se zdá, že tomu tak není. Ano, je to jedna z oblastí, kterou budeme rozvolňovat."

Jaký mělo opatření "smysl v určité době" se už asi nikdy nedozvíme. Více než 8 tisíc rodin se stalo obětí panického unáhleného rozhodnutí. Už tři dny po zveřejnění mimořádného opatření, 22. března, pan Prymula připustil, že je tento zákaz zbytečný. Za hloupost a neschopnost ministerstva zdravotnictví se k chybě okamžitě postavit jsme my, poškozené rodiny, zaplatily nehorázně vysokou cenu. V nejbližších dnech obětí ještě přibude, než ministr změnu konečně vydá.

Děkujeme všem, kteří petici podepsali. Petice pomohla rozvířit diskusi, vaše podpisy se staly argumentem a oporou v debatách i sílou v médiích, a pomohly také motivovat opozici k otevření tématu na místech nejvyšších. Boj je snad u konce. Poškozených je mnoho. Příběhy z některých porodnic jsou doslova otřesné: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10219808525537094&id=1038275513

Nezapomeňme nikdy, kdo je za všechno toto naprosto zbytečné zlo zodpovědný.


Barbora Krejčí    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Barbora Krejčí bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...