Petice proti výstavbě komerčního zábavního parku ve staré Karviné

Protestujeme proti oznámenému úmyslu definitivně a nezvratně zničit významnou část území, na kterém leželo původní historické město Karviná, ležící pět kilometrů západně od nynější Karviné. Bylo to město krásné, výstavné - a padlo za oběť bezohledné těžbě uhlí, na jejímž základě chtěl dřívější režim vybudovat základy socialismu. Stalo se tak vlastně ohromným mementem arogance moci.

Z někdejšího úmyslu se bohužel zdařilo jen to, že stará Karviná byla vyhlazena do základů. Krajina byla zdevastována, lidé nuceně vystěhováni. Byl zbořen velkolepý kostel svatého Jindřicha, zámek, pivovar i krásné úřednické vily. Padly i všechny hornické kolonie, školy. Zůstal jen kostel sv. Petra z Alkantary.

V posledních letech se příroda v prostoru staré Karviné krásně zotavila. Prostor bývalého města se stal vyhledávaným místem k trávení volného času nejen pro obyvatele Karviné, ale také cílem desetitisíců turistů z celé České republiky, které přilákala kniha Šikmý kostel. Lidé se procházejí krásnou (i když dlouhá léta zanedbávanou) přírodou a s velkým zájmem objevují to málo, co po devastaci uplynulých sedmi desetiletí zůstalo. V loňském roce přijalo zastupitelstvo města rozhodnutí, že bude usilovat o zápis staré Karviné do UNESCO, což by byla pro Karvinou obrovská prestiž, přineslo by to celosvětový zájem a vytvořilo mnoho pracovních míst. Pozvedlo by to regionální hrdost. Do regionu navíc míří miliardy z Fondu spravedlivé transformace, který má lidem vyhradit historické křivdy, ztrátu domova, zničené životní prostředí.

V příkrém kontrastu s tímto pozitivním děním však v těchto dnech šokuje primátor města a soukromý investor zprávou o tom, že v centru historického města má být vybudován komerční zábavní park.  Znamenalo by to definitivní a nevratné zničení veškerého potenciálu na dlouhodobě udržitelný rozvoj. Dvacet hektarů zelené plochy s krásně vzrostlými stromy by bylo navždy pohřbeno pod betonem a plastem. Namísto krásné přírody s nebývale silným otiskem historie by tak lidé dostali oplocený areál skýtající komerční zábavu, kde za vstup budou platit v řádu stokorun. Namísto celoročních procházek přírodou by se nabízela jen sezónní chůze kolem plotu (ano, sezónní, protože takováto atrakce samozřejmě nemůže být otevřena celoročně).

Nic proti hřišti, v Karviné vybavení pro rodiny s dětmi nepochybně chybí a jistě se najde celá řada rodičů, kteří tam budou chtít se svými dětmi trávit čas. Nabízí se ale otázka, proč takováto atrakce nemůže vyrůst jinde, v nějaké vhodnější lokalitě? Třeba vedle Karvinského moře, kde by obyvatelům Karviné posloužila mnohem lépe. Dopravní obslužnost tam skvěle zajistí právě budovaný obchvat města, prostor pro vybudování nezbytného velkého parkoviště je tam také dostatečný.

Mnohem vhodnější pro zábavní park je taky území, kde ve staré Karviné stávala kolonie Nový Jork - tam už bylo vše nenávratně zničeno a je to navíc prostor mnohem rozlehlejší. Společně s plánovaným Edenem Silesia a historickým odkazem města by mohlo hřiště vytvořit silnou synergii a nastartovat celý region k smyslupnému rozvoji. Nynější plán soukromého investora, který z nějakého důvodu podporuje primátor města Karviná, by ale tuto historickou šanci nevratně zničil. Anebo si někdo ve vedení města opravdu myslí, že lze smysluplnou transformaci regionu postavit na budování komerční zábavy? 

Žádáme tedy vedení města, aby: 

1. Jednalo v souladu s usnesením zastupitelstva a podpořilo záměr iniciovat zápis staré Karviné na seznam UNESCO

2. Aby přestalo podporovat další devastační změny, které nevratně ničí historické centrum staré Karviné

3. Aby naopak začalo podporovat snahy o zachování historicko-kulturního odkazu tohoto místaAby využilo všech dostupných prostředků k zamezení ničení zelených ploch se vzrostlými stromy, poněvadž už nyní je Karviná dlouhodobě hodnocena jako město s nejhorším životním prostředím v České republice

4. Aby začalo podporovat rozvoj turistického ruchu vyvolaném zájmem o historii 

5. Aby začalo s obyvateli o svých záměrech lépe komunikovat a šířit ucelené informace, nikoli jen takové, jaké vyhovují zájmům soukromých firem, které zcela pochopitelně sledují jen svůj, nikoli společenský profit

 

Spolek Stará Karviná


Tereza Ondruszová    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Tereza Ondruszová svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaše telefonní číslo nebudeme veřejně zobrazovat online.Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...