Petice proti pořádání koncertu skupiny Ortel v Olomouci 13.5.2016

Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním

Petiční výbor zastupuje Martin Dvořák, Jívová 96, 78316

My, níže podepsaní, požadujeme zrušení koncertu skupiny Ortel, který se má uskutečnit
13.5.2016 v Olomouci  - Výstaviště Flora pavilon A.

Texty skupiny Ortel hraničí s extremismem a vyzýváním k rasové a jiné nesnášenlivosti. Povaha vystoupení skupiny Ortel je zcela v rozporu s kulturností a společenskou úrovní města Olomouce. Na koncerty skupiny přijíždí skupiny fanoušků, u kterých se lze důvodně obávat o vyvolávání konfliktů a poškozování majetku. Proto požadujeme zabránění konání tohoto koncertu skupiny Ortel ve městě Olomouc.

Máme město Olomouc moc rádi, zejména pro jeho krásu, historii, kulturu a množství inteligentních, intelektuálních a uměleckých osobností a proto jsme přesvědčeni, že tato akce nemá v tomto městě své místo.

Jasné poselství všem kulturním prostorám po celé České republice dal také management rockera Davida Kollera. Jeho zástupce Pavel Eichler vzkázal, že pokud si subjekty přejí hudebníkovo vystupování, nesmí u nich nikdy hrát nacionalistický Ortel. Kollerova kapela tak skrze své zastoupení dává najevo své ne vůči extremistickým uskupením, ať už levicovým nebo pravicovým. (zdroj: echo24.cz)

 

Tomáš Ortel (frontman skupiny), byl členem otevřeně neonacistické hudební skupiny Conflict 88 = Heil Hitler). Současně tak byla jedna ze skladeb skupiny Ortel (Hadr, 2007) použita dnes již zakázanou Dělnickou stranou jako její hymna. Ačkoliv dnešní působení skupiny Ortel není oficiálně považováno za hranicí zákona, je jejich propojení na extrémní pravicové skupiny jednoznačné. Na koncertech skupiny Ortel jsou uváděny i některé písně skupiny Conflict 88 ( zdroj: youtube).

V rámci aktivit extrémně pravicových skupin koncerty a obdobné hudební produkce zaujímaly vždy stěžejní místo. Tyto akce představují ideální příležitost pro setkávání přívrženců příslušného ideologického proudu, případně pro získávání nových členů, šíření informací a navazování kontaktů se spřátelenými, obdobně smýšlejícími jednotlivci a v neposlední řadě také financování politických aktivit a dalších projektů. Hudba se specifickým obsahem (tzv. White Power Music) je pojítkem a tmelícím prvkem extremistických subjektů v ČR ( zdroj: Zpráva o extremismu na území ČR v roce 2014, MV ČR)

Více o textech této kapely najdete zde.

---

V této petici nejde o vystoupení nějaké kapely nebo zákaz jejího projevu. Kapela Ortel je samozřejmě pouze úspěšným zaplněním vzniklé díry na trhu a je poměrně jasné proč a komu se líbí. Je třeba na to však nahlížet z trochu větším odstupem.

Spousta lidí si plete demokracii s absencí pravidel a zákonů, bez kterých by ovšem byl spíše chaos. Pokud chcete chránit svobodu slova a projevu, pak se prostě nevyhnete popírání toho, co se tuto svobodu bude snažit potlačit. Je to něco podobného, jako byste neomezovali zloděje, vrahy, sexuální devianty, protože tu přece máme "demokracii" a každý si může dělat co chce. Svůj smysl tak má například omezování podomních obchodníků ve vesnicích, boj proti "šmejdům", zneužívajícím důvěřivosti důchodců apod.

Nejde tedy o zákaz hudebního projevu jedné kapely, ale o poukázání na jev, který může právě onu svobodu projevu začít omezovat.

 

---

Petiční výbor ve složení:

Martin Dvořák, Jívová 96, 783 16, Dolany u Olomouce - zástupce petičního výboru 

Tomáš Kašpárek, Dolní 21, 796 01, Prostějov

Jiří Pohlídal, Nádražní I/514, 783 53, Velká Bystřice

---

Zdroj obrázků: olinco.upol.czwww.dobrodruh.sk


Martin Dvořák    Kontaktujte autora petice