Petice proti novým dresům České fotbalové reprezentace

Zdroj: supporters.cz

Nové dresy nereprezentují Moravu a Slezsko, raději se vraťte k těm starým. První z¬ fanoušků se rozhodl otevřeně vystoupit proti podobě dresů, které budou oblékat čeští fotbalisté na nadcházejícím mistrovství Evropy. Jaroslav Klenovský už kvůli tomu dokonce podal trestní oznámení.

Státní znak na dresech od loňska nahradil stylizovaný lvíček. Vůbec poprvé vypadl tradiční velký státní znak s moravskou a slezskou orlicí. Ten třeba dál zdobí dres hokejového národního týmu.

"Tento stát se skládá ze tří historických zemí s jejich symboly, tak jsou zakotveny i v zákoně. Fotbalisté nejsou reprezentanty Čech, ale České republiky - a měli by to respektovat. Chtěl bych se žalobou uspět, ale hlavně mi jde o morální hledisko," řekl LN Klenovský.

Odkázal přitom na zákon o užívání státních symbolů, který jasně říká, že velký státní znak, obsahující i moravskou a slezskou orlici, se "užívá k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku." Proto se obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně s -žádostí o prověření, zda nemůže jít o porušení zákona.

O tom pochybuje první místopředseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Jindřich Rajchl. "Jsme občanské sdružení a můžeme si na dresy dát znak, jaký chceme. Proto si jako právník myslím, že žaloba na 99,9 procent nebude úspěšná."

Navíc na jiném místě téhož zákona je uvedeno, že sportovci "jsou oprávněni" znak používat. Není v něm tedy zakotvena povinnost. Navíc zákon počítá s možnými sankcemi za porušení této povinnosti jen v případě, pokud by změna mohla být hrubým znevážením státních symbolů.

Nové dresy se jinak asociaci líbí. "Ohlasy jsou na ně pozitivní. Prodávají se a náš partner je s designem spokojený. Osobně jsem na ně hrdý," pravil Rajchl. FAČR už dříve oznámila, že nejde o znak státu, ale znak reprezentace.

Nejvyšší státní zastupitelství podnět mělo obdržet v těchto dnech, pak může rozhodnout o dalším postupu.

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji , aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.

Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...