Přejeme si nákupní park v Českých Velenicích

Už jste zaslechli o možné výstavbě nákupního parku neboli retail parku u nás v Českých Velenicích? V pondělí 23. listopadu jsem se sešel s panem Joklem, abych se o projektu dozvěděl víc a mohl být případně nápomocen. Rád bych se s vámi podělil o dostupné informace o tomto projektu.

Obchodní park by se mohl vybudovat v našem hospodářském parku z části na pozemku pana Jokla a z části na pozemcích hospodářského parku. Původně se začalo jednat výlučně s potravinovými řetězci, Tesco, Kaufland, Lidl a spol. Ti to ale do jednoho odmítli s odůvodněním, že veřejný průzkum mezi obyvateli města vyšel negativně a že takový obchod zde není zapotřebí. Na základě této odpovědi pan Jokl oslovil developerskou společnost KPDG, která staví nákupní parky po celé republice a na kontě jich má již přes 30, jako například nákupní park v Českých Budějovicích za Otýlií (u kruháče vedle zahradního centra Ferenčík).
 
Mohl by tedy vzniknout nákupní park s obchodem s potravinami Penny, Lidl nebo Billa a dále Pepco a Jysk, či jim podobné. Všechno to jsou ale pouhé možnosti. Developer odhaduje celkovou výši investice přes 400 milionů korun.
 
Pro zajímavost bych zmínil, že dotáhnout do Českých Velenic nějaký nadnárodní potravinový řetězec se už pokoušel kdysi pan Mgr. Kovář, který koneckonců neuspěl. Proč by to tedy mělo tentokrát klapnout, když řetězci argumentuji, že České Velenice nejsou spadová oblast? Teď by ale celý projekt mohl skutečně klapnout, neboť velké řetězce jako Globus před nějakou dobou najeli na strategii, kdy chtějí vybudovat v menších městech a obcích takzvané mini markety. De-facto to samé jako velké super a hypermarkety, akorát s o něco menším sortimentem. Jinými slovy takový COOP nebo FLOP pod značkou některého velkého řetězce. Teď si kladete určitě otázku, proč to tedy tady u nás potřebujeme, když tu máme COOP, FLOP, HaiHang a jiné večerky. Jedna z možných odpovědí se nabízí jakožto rozšíření konkurence, a tudíž lepší nabídka pro občany města.
Podle dostupných informací se o nových stanovištích těchto mini marketů bude napříč všemi velkými řetězci jednat a rozhodovat na začátku února. Šance tedy, že se zvolí naše město jako jedno z nových stanovišť, je tedy stále reálná.
 
No a co teď s tím? Máme několik možností. Nechat to být, nebo zabojovat a získat investora a rozšířit tím nabídku služeb v našem městě. A jak můžeme zabojovat? Aby měl developer dobrou pozici na vyjednávání s nějakým řetězcem, tak by bylo potřeba ukázat zájem občanů o takové obchody. Developer navrhl sběr podpisů, které by demonstrovaly zájem obyvatel našeho města, tak i obyvatel okolí.
 
Proto zahajujeme sběr podpisů, abychom věděli, kolik z nás by si takový obchodní park doopravdy přálo. Čas na to máme do konce ledna.

Důležitá informace: Petici mohou podepisovat i lidé, kteří do Českých Veleních dojíždí za rodinou, prací nebo nákupy!
 

Daniel-Andreas Kremzow

----------------------------------------------------------------------------------

IMG_61081.jpg
Foto: Iniciátor projektu Dušan Jokl s autorem petice Danielem-Andreasem Kremzowem
IMG_6110.jpg
Foto: Stanoviště retail parku České Velenice, pohled 1
IMG_6113.jpg
Foto: Stanoviště retail parku České Velenice, pohled 2
 

Daniel-Andreas Kremzow    Kontaktujte autora petice