Otevřený dopis studentů a studentek AMU řediteli Národního divadla

orban_burian.jpgVážený pane řediteli,

my studenti a studentky AMU chceme svými podpisy pod tímto otevřeným dopisem vyjádřit nespokojenost s Vaším zaujetím “neutrálního” postoje během slavnostního otevření budovy Státní opery.

Velice nás znepokojila návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána v rámci otevíracích ceremonií. Přijde nám to krajně nevhodné, a to z několika důvodů. Viktor Orbán je předseda maďarské krajně pravicové strany Fidesz-MPS, která vzhledem ke svému 2/3 zastoupení v maďarském parlamentu schvaluje jeden zákon za druhým, kterým postupně rozkládá svobodné kulturně vzdělávácí platformy v Maďarsku. Nicméně si velmi dobře uvědomujeme, že ne všichni hosté byli pozváni přímo Vámi a že v rámci etikety jste neměl na výběr, než-li státní návštěvu z Maďarska přijmout.

Ptáme se ovšem po tom, zda jste využil příležitosti, abyste Viktoru Orbánovi dal najevo, co si česká divadelní obec myslí o jeho politice? Jak jste bojoval za maďarské divadlo? Využil jste své pozice vrcholného představitele českého divadla, abyste podpořil maďarské svobodné divadlo, které je v tuto chvíli v ohrožení? Pokud ne, vnímali bychom to jako čin, který by smetl vyjádření solidarity činohry Národní divadla maďarským divadlům ze stolu a také jako výsměch všem kolegům a studentům tady i v Maďarsku.
Ptáme se také jako studenti a studentky vysoké umělecké školy, která čerpá mnoho inspirace ze zahraničního umění, a to mimo jiné i prostřednictvím hostujících zahraničních pedagogů, či studentů z jiných zemí přítomných na škole, zda jste se jakožto renomovaný vysokoškolský pedagog této školy připojil k protestní nótě proti zákonu, který reguluje přítomnost zahraničních vysokých škol na území Maďarska? Či snad k protestní nótě ve jménu represí organizovaných Orbánovou vládou proti protestujícímu studentstvu? 

Pokud se ani toto nestalo, byli bychom zklamáni z Vašeho postoje a z toho, jak na veřejnosti zastupujete nás, studentstvo divadelní fakulty a budoucí generaci české divadelní obce. Žádáme vás, abyste zvážil, zda v tomto směru i s odstupem nemůžete podniknout nějaké odpovídající kroky. 

S pozdravem studenti a studentky AMU


Kateřina Císařová za studenty a studentky AMU    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji Kateřina Císařová za studenty a studentky AMU, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.

Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...