Výzva k odstoupení ombudsmana Stanislava Křečka: Odmítá dělat svou práci.

----------------------------------------

Petice ukončena

Bohužel, nepodařilo se nasbírat dost podpisů k tomu, aby bylo možné vyvinout dostatečný veřejný tlak na odstoupení nebo odvolání p. Křečka.

V prvních dnech to vypadalo velmi nadějně, podpisy přibývaly čím dál rychleji - ale pak se trend otočil. Je mi líto, tohle kolo nevyšlo.

----------------------------------------

My, níže podepsaní občané ČR,

vyzýváme p. Stanislava Křečka, aby neprodleně rezignoval na funkci ombudsmana, jelikož odmítá tuto funkci řádně vykonávat tak, jak mu ukládá zákon.

Zákon o Veřejném ochránci práv (č. 349/1999 Sb.) ukládá ombusdmanovi povinnost zahájit šetření, obdrží-li podnět na porušení lidských práv (§ 14).

Přesto ombudsman výslovně odmítl prošetřit podezření na porušování lidských práv v souvislosti se zákazem účasti otců u porodů. Viz rozhovor s p. Křečkem zde:
https://www.respekt.cz/rozhovor/stanovisko-ombudsmana-je-to-co-si-pomyslim-porody-se-setrit-nebudou-a-tecka

Jak vyplývá z rozhovoru s jeho zástupkyní Monikou Šimůnkovou, šetření odmítl přesto, že byl informován o předběžném právním rozboru kanceláře ombudsmana, který konstatuje, že bez dalšího šetření nelze stížnost rozhodnout.
https://www.respekt.cz/rozhovor/nesouhlasim-s-nazorem-ombudsmana-na-porody-musela-bych-poprit-vse-co-jsem-delala

Jelikož uvedené jednání nebylo omylem ani opomenutím, není možné ho napravit pouze omluvou. Z výše uvedeného rozhovoru je zřejmé, že p. Křečkovi je v některých případech "proti srsti", aby jeho úřad vykonával svou funkci řádně - dokonce natolik, že v řádném vyřešení aktivně zabránil své zástupkyni.

Proto p. Křečka vyzýváme k okamžité rezignaci, jakožto jedinému vhodnému řešení této nepříjemné situace.

----------------------------------------

Aktualizace 13.4. 21:20

  • Zadáte-li při podepsání petice svůj email, je nutné ještě potvrdit svůj hlas kliknutím na odkaz v potvrzovací emailu, který vám přijde. Prosím věnujte tomu pozornost, poměrně dost hlasů se kvůli tomu nezapočítává.
  • Děkuji vám všem za neskutečnou podporu! Za prvních 24 hodin jsme získali 1000 hlasů, behem dalších 6 hodin přibyla další tisícovka. Je to pro mě velký závazek a udělám vše pro to, aby tato petice nebyla jen prázdným gestem. Připravuji další kroky, teprve se rozjíždíme! Jste úžasní, díky!

Ondřej Bouda    Kontaktujte autora petice