Nevypínejte kulturu v Praze

EDIT: DŮLEŽITÁ ZPRÁVA o vývoji

Milí přátelé, podporovatelé iniciativy Nevypínejte kulturu!

Skvělá věc se podařila! Na dnešní schůzce s představiteli magistrátu jsme se domluvili na konstruktivním postupu, který nahradí původně avizovanou restriktivní vyhlášku. Na setkání, kterého se účastnili zástupci Spojených sil pro Prahu, ODS a Pirátů došlo ke schválení dvou dohod. 

Sluší se poděkovat radní Haně Kordové Marvanové, která byla pověřena přípravou vyhlášky. Během posledních dnů jsme s ní absolvovali několik schůzek, na kterých nás paní Marvanová ujistila, že nechce plošně zakazovat kulturní akce, ale primárně řeší stížnosti některých občanů. Zároveň projevila velkou vůli hledat dohodu v zájmu zachování pestré kulturní nabídky hlavního města, za což děkujeme!

První z dohod obsahuje konkrétní závazky provozovatelů Ledárny Open Air, které aplikují od začátku letošní koncertní sezóny a které vedou k zásadnímu omezení hlukové zátěže. Tato dohoda obsahuje také kontrolní mechanismus v podobě trvalého měření hlukové zátěže, které objedná přímo magistrát.

Druhou je pak dohoda na vzniku trvalé pracovní skupiny při magistrátu hlavního města, která propojí pořadatele kulturních, sportovních a zábavních událostí, představitele magistrátu a odborníky na protihlukovou problematiku tak, aby bylo možné případné budoucí hlukové problémy řešit rychleji a efektivněji. Jejím smyslem je přinášet dlouhodobé vize i pomáhat občanům a organizátorům při řešení lokálních sporů. 

Díky těmto dohodám tak není potřeba věc řešit restriktivní vyhláškou, ale všestranně přijatelnou dohodou.

A konečně hlavně moc děkujeme vám! Děkujeme, že vám není kultura v Praze lhostejná a že jste se v tak rychlém čase dokázali takto zásadním způsobem aktivizovat. Naši petici tímto ukončujeme, s ohledem na potvrzení dohody naprostou většinou stran zastoupených v zastupitelstvu Prahy. Věříme, že bude dodržena i v rámci zítřejšího jednání zastupitelstva.

Iniciativa Nevypínejte kulturu

https://www.facebook.com/nevypinejtekulturuvpraze

 

Spojené kulturní síly pro Prahu - kulturní organizátoři, umělci a občané

 

PŮVODNÍ TEXT PETICE

Milé Pražanky, Milí Pražané,

Již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem. Radní Hana Marvanová navrhuje v rychlosti a tichosti vyhlášku, která má omezit počet venkovních akcí s hudebním doprovodem v různých lokalitách Prahy. Jejím cílem je omezit veškerou takovou kulturu na pár dní měsíčně, přičemž rozhodování, kdo může, a kdo ne, bude v zásadě v rukou politiků. První oblastí je Braník, ale již nyní padají další návrhy: Žluté lázně, Letňany, Riegrovy sady, Výstaviště. Seznam pravděpodobně není konečný a další oblasti mohou přibývat pouhým rozšiřováním přílohy vyhlášky. 

V době, kdy má kultura po covidu šanci se trochu nadechnout, přichází tento bezprecedentní krok motivovaný osobním politickým profitem.

Tento čtvrtek 16. června má být vše ve zrychleném řízení projednáno pražským zastupitelstvem. Zmíněná vyhláška má dokonce platit již od 1. července 2022. Nejde zároveň jenom o koncerty a festivaly, vyhláška se týká čehokoliv, co je doprovázeno hudbou, ať již živou, či ne. 

Vše se děje navíc způsobem, kdy k dokumentu neproběhla jakákoli odborná diskuze, díky čemuž hrozí další negativní dopady, které ani nikdo z autorů vyhlášky nemůže dohlédnout.

Proto my, pořadatelé, umělci a podepsaní občané Prahy, vyzýváme zastupitele, aby neschvalovali tuto vyhlášku a odmítli podobný způsob práce. Za pražskou kulturní scénu a umělce vás všechny vyzýváme, pomozte pražské kultuře, potřebuje vás! 

Co může každý z nás udělat? 

  • Podepsat tuto petici a šířit ji dál. 
  • Napsat svému zastupiteli, ať vyhlášku neschvaluje (kontakty ZDE)
  • A HLAVNĚ přijít podpořit kulturu ve čtvrtek 16. června přímo na jednání zastupitelstva na magistrát na Mariánském náměstí. 

 

ZBÝVÁ PÁR DNÍ A SITUACE JE VÁŽNÁ!

 

Zakládající signatáři:

FESTAS, festivalová asociace z.s.

Marek Lakomý za MeetFactory, o.p.s

Martin Voňka a David Gaydečka za festival Metronome

Kamila Buráňová za festival United Islands of Europe

Robert Porkert za Asociaci hudebního průmyslu a Live Nation

Jan Gregar za festival Mladí ladí jazz a Nerudný fest

Michal Thomes za Nouvelle Prague a Ameba Production

Arnošt Kasal za festival Praha žije hudbou

Michal Filip za Lucerna Music Bar

Barbora Luczy za festival Student Fest

Martin Pokorný za Chinaski

Oliver McGillick za Koncert pro budoucnost

Kamil Šír za Red Triangle s.r.o. a Netradiční Koncerty - Lucerna, Lucerna Music Bar a Ledárny Braník

Jakub Nový za Českou obec hudební a Svaz autorů a interpretů

Václav Kokeš za Fource Entertainment

Stefan Motika za Bigg Boss

Rostislav Novák ml. za Cirk La Putyka

Petr Blažek za Music Manager Forum

Jan Lippert za ZL Production s.r.o.

David Urban za D Smack U Promotion spol. s r.o.

Milena Palečková za 10:15 Entertainment

Cyril Hořánek za První pražskou multimediální produkci

Luděk Listík a Michaela Svobodová za BRANÍK sobě z.s. 

Michal Šesták za Hrady.cz 

Robert Schaffer za Bestsport

Radek Havlíček za kapelu Kabát

Jana Heřmánková za T SERVIS s.r.o.

Marek Vohralík za Beatworx s.r.o.

Hudební festival Trnkobraní

Slovácké léto

PR Stage s.r.o. 

Produkční skupina Slávka Maděry

Love production s. r. o. 


Spojené kulturní síly pro Prahu - kulturní organizátoři, umělci a občané    Kontaktujte autora petice