Hromadná stížnost na RRTV: Jan Kaliba a zpravodajství z USA pro ČRo

Jan Kaliba je zpravodaj pro USA a zprávy dodává stanici Český rozhlas - Radiožurnál. Jeho jednostranné zpravodajství poslední dobou, lidově řečeno, nabíralo na obrátkách a vyvrcholilo dne 18.1.2021 v pořadu 20 minut Radiožurnálu. 

Nyní postupně. Od voleb v listopadu 2020 sleduji zpravodajství ČRo pravidelně a na Radiožurnálu pravidelně přispívá právě i pan Kaliba. Jeho reportáže jsou z drtivé většiny čerpané ze CNN a Washington Post, což v reportážích pan Kaliba sám zmiňuje. Obě tyto média jsou však zaměřená levicově a při téměř žádné reportáži Jana Kaliby nebyly jeho zdroje z levicových médií vyváženy zprávami ze zdrojů neutrálních (nepříklad malých pediodik místního charakteru) či pravicových (Washington Times, New York Post, Fox News, atd.). 

Ještě před volbami Jan Kaliba vůbec nezmínil podezřelou kauzu rodiny Bidenů, kterou nyní řeší FBI. Napojení na Ukrajinu, Čínu a miliony dolarů v podezřelých transakcích syna prezidenta USA Joa Bidena (Hunter Biden) vůbec nezmínil, protože se to "před volbami nehodilo". Možná zní tohle jako předhazování domněnky, nutno však dodat, že krom New York Post nebyla kauza zveřejněna v žádném velkém pediodiku a sociální sítě zmínku o kauze blokovaly. O tomto Jan Kaliba též neinformoval.

Během povolebních procesů, které se týkaly údajného volebního podvodu (jak tvrdil (ex)prezident USA Donald Trump), soudy většinou nepouštěly proces k dokazování. Navíc jsou v USA též děleny ideologicky na dvě strany, tedy na republikánské a demokratické, a to podle aktuálního složení. To, že drtivá většina soudů zamítla žaloby ne z důkazních, ale z procesních důvodů, Jan Kaliba chybně uváděl jako důvody důkazní. Přestože nepřímé důkazy, videozáznamy, stovky svědků, statistika a další aspekty byly veřejně známé, Jan Kaliba jasně a mnohokrát uvedl, že Donald Trump nemá žádné důkazy. Že tyto důkazy nakonec nestačily k prokázání tak masivního podvodu, aby jeho odhalení otočilo výsledky voleb, je v tomto případě irelevantní, neboť je zde uvedena nepravda. 

Po nepokojích v americkém Kapitolu Jan Kaliba celou dobu tvrdí, že akci vyprovokoval Donald Trump svým projevem. Již minimálně pět dní (od 14.1.2021) je však známo, že se množí důkazy o naplánování těchto nepokojů. Jan Kaliba tyto věci v žádné z mnou odposlouchaných reportáží nezmínil, přičemž samy o sobě vyvrací domněnku o podněcování vzpoury proti USA, což je jediný bod tzv. impeachmentu. 

VRCHOL - 20 MINUT RADIOŽURNÁLU

Dne 18.1.2021 od cca 17:05 vysílal Jan Kaliba předtočený rozhovor v pořadu 20 minut Radiožurnálu, což je publicistický pořad a není to žádný uvolnený rozhovor v přátelském duchu (upozornění, že například pořad Luboše Veselého je zábavný, přesto byl na pranýři za příliš přátelskou atmosféru při rozhovoru s Andrejem Babišem). Když si poslechnete další rozhovory v tomto pořadu, jsou v politických tématech téměř vždy konfrontační a moderátor klade jasné a mnohdy i nepříjemné otázky a předkládá protiargumenty. V tomto díle nic takového neproběhlo, ba dokonce Jan Kaliba nechal svého hosta mluvit i přesto, že si v mnoha případech jasně protiřečil a bylo jasně vidět, na jakou stranu patří. 

Hostem byl Norman Eisen, spoluautor ústavní žaloby na Trumpa z roku 2019 a bývalý velvyslanec USA z dob demokratického prezidenta Barracka Obamy. Jasný člen strany Demokratů. Na ukázku uvedu několik citací s argumenty, které dle mého názoru měly být slyšet z úst moderátora, který však tak neučinil a z rozhovoru udělal jasnou propagaci jediného názoru - názoru člena Demokratické strany, který nesnáší republikánského prezidenta: 

Citace 1.: "Na druhou stranu jsme vždycky věděli, že zde je malá skupina těchto násilných pravicových extremistů: například Timothy McWeigh, pachatel bombového útoku v Oklahoma City, Ku-klux-klan, jsou tu zastánci nadřazenosti bílé rasy, antisemité"

Co mělo zaznít: "I levicoví extremisté existují. Útoky hnutí Antifa na půdu vysokých škol, když tam měl hovořit pravicový řečník, násilnosti hnutí Black Lives Matter, následkem čehož zemřely až desítky lidí" 

Nezaznělo nic takového. Absolutně bez protiargumentu. 

Citace 2.: "Donald Trump byl nejzkorumpovanější prezident USA, promiňte, že to musím říci, ale je to tak."

Co mělo zaznít: "I Donald Trump má právo tohle obhájit a až po rozsudku má zaznít, jestli je zkorumpovaný." - též mohlo zaznít: "I rodina Bidenů nyní podléhá vyšetřování v kauzách Huntera Bidena." 

Opět nic takového nezaznělo.

Citace 3.: "Podporoval rasisty"

Co mělo zaznít: "Existují desítky záznamů, i z předvolebního období v roce 2016, tedy předtím, než nastoupil do úřadu, že mnohokrát odsoudil bělošský rasismus." 

Zase nic.

Citace 4.: "Volal do Ukrajiny ohledně vydírání ukrajinského prezidenta a jeho soupeře Bidena"

Co mělo zaznít: "Nyní ale Hunter Biden v kauze, na kterou Trump upozorňoval, skutečně podléhá vyšetřování FBI."

Opět nic. 

Takto bych mohl pokračovat o celých 25 minutách rozhovoru. Žádná oponentura proti nálepkování a tvrzeních Normana Eisena, které se odvážím v několika případch nazvat až čistou demagogií či manipulací. 

Touto hromadou stížností chci dát panu Kalibovi najevo, že posluchači, kteří platí povinné koncesionářské poplatky, a to pod hrozbou exekuce, chtějí skutečně neutrální a úplné zpravodajství. 

Doplním, že nejsem žádný "svazák" a nepřeji si v žádném případě úplně konec Jana Kaliby v ČRo, nepožaduji jeho vyhazov! Požaduji rychlou nápravu jeho přístupu k vyhledávání a prezentování informací a též pro příště důslednost při rozhovorech tohoto druhu, které nemají být čistě přátelské, ale diskusní. 

Potřebné zdroje jsou uvedeny zde: https://www.incorrect.cz/zdroje-k-hromadne-stiznosti-na-jana-kalibu/

 


František Kubásek    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že František Kubásek bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...