Drahá Ukrajino, milá Naďo, omlouváme se za Miloše Zemana

Cítíme potřebu veřejně se omluvit Ukrajině a Nadě Savčenko za výroky Miloše Zemana, prezidenta České republiky. Tento člověk je noční můrou a největší hanbou této země od pádu komunismu.

Dle článku v Lidových novinách ze dne 3. 4. 2016 Miloš Zeman řekl na vaši adresu, milá Naďo, že „vražda dvou lidí je závažnější trestný čin než nelegální obchod“. O vašem únosu a nezákonném soudu řekl, že se řídí zásadou, že když o nějaké kauze nic neví, to znamená, že neví, zda je ten člověk vinen nebo nevinen, tak se k tomu prostě nevyjadřuje.

Je to od Miloše Zemana sprosté a nechutné. Všichni víme, že jste, Naďo, nevinná. Všichni víme, že Rusové neměli právo unést vás do Ruska a rovněž neměli právo vás soudit. Všichni víme, že i kdyby to právo měli, tak jste se toho, z čeho vás obviňují, nedopustila, protože v té době jste již byla v ruském zajetí. Ví to veřejnost na Ukrajině, v Evropě i samotném Rusku. Ví to Evropská unie, která označila váš proces za nezákonný. Vědí to mnohé západní země, které požadují vaše propuštění. Ví to i česká vláda, jejíž premiér za vás loboval v EU. Ví to i český ministr zahraničních věcí, který žádá vaše propuštění. Ví to i česká opozice a vědí to i čeští občané. Vědí to lidé na celém světě.

Vědí to všichni, a ví to i Vladimír Putin. Zůstává otázkou, zda to ví i Miloš Zeman a vědomě lže, nebo to neví a v tom případě je úplně hloupý. Ale je to jedno – ať už platí jedno či druhé, neměl by být prezidentem České republiky. Uvědomujeme si, že Miloš Zeman jako prezident je hanbou naší země.Nesuďte však, prosím, naši zem podle tohoto člověka. Všechny nás podvedl a zradil. Když byl volen, neříkal nic o tom, že bude kolaborovat s Ruskem a Čínou, že bude vyvolávat xenofobní nenávist a manipulovat s davy.

Od doby, kdy mnozí Češi zjistili, jaký Miloš Zeman doopravdy je, začali proti němu bojovat ze všech sil, aby jeho zrádcovské konání zastavili a smyli hanbu, kterou uvalil na Českou republiku svými výroky a činy. Bohužel, Zeman se stále více propadá do morálního bahna kolaborace s režimem Vladimíra Putina. Dělá to stále otevřeněji, vulgárněji a sebevědoměji. A stále více lže a manipuluje. Všimněte si, jak se snaží tvářit, že o vašem případu nic neví, ačkoliv většina českých občanů je o vašem případu dobře informována.

Hanebnost slov a činů Miloše Zemana se stupňuje takovým tempem a s takovou intenzitou, že nám, slušným lidem, už nezbývá nic jiného než se za tohoto prezidenta omlouvat na všechny strany. Naďo, chceme, abyste věděla, že jsme přesvědčeni, že většina občanů Česka dobře ví, že jste nevinná a že jste čestný a statečný člověk a hrdý vlastenec, zatímco náš prezident je lhář, egoista a zrádce. Ačkoliv jsme hrdí Češi, máme vás, Naďo, mnohem raději než svého prezidenta. Statečná a hrdá Ukrajinka je pro nás mnohem cennější člověk než ubohý a odsouzeníhodný Čech, byť by byl hlavou státu. Mohou si vás, Naďo, očerňovat, jak chtějí. To vy jste morálním vzorem nejen pro Ukrajince, ale pro celou Evropu i svět. Mohou ho chválit, jak chtějí, ale Miloš Zeman je vaším pravým opakem. Je jednou z nejzavrženíhodnějších postav současnosti, kterou historie jednou právem odsoudí a bude se říkat: „Nechovej se jako Zeman.“

Sláva Ukrajině, zdravíme vás, Naďo, po ukrajinsku a dodáváme Havlovo: „Ať láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí.“


Tomasz Peszyński    Kontaktujte autora petice