Stop střílení vlků ! Stop norování !! Stop týrání zvířat !!

IMG_20191008_233326_927.jpgOpravdu ? Vážně ? To ani ty vlky nemohou nechat být..Hlavně že nenažranci říkající si zemědělci budou mít co do huby ... Na co oni ty krávy,ovce,kozy atd chovají ? No na to aby měli co jíst ?? To maji tedy podle vás vlci pochcípat hlady ?? Vážně  ? Je mi z vás zle ... Dole najdete pár externích odkazů poukazujíc na to proč bychom měli podepsat tu to petici ... Také jsme se spojila s pár lidmi kteří mají své názory jak na zemědělce a vlky tak i majitele lišek ...  můžete mrknout ... ... Také už mne nebaví přihlížet na týrání zvířat vůbec .... Denně vydim prizpevky jak někdo bije psa či dokonce Tyra zavřené doma bez potravy vody a pohybu !! Tohle musí skončit !!! Ale to bychom museli zvednout naše line prdele a jít proti tenhle ... Nevím už jak je nazvat tak že jednoznačně mor !!! 

S návratem vlků do přírody ČR se objevila celá řada negativních ohlasů především z řad farmářů a pastevců. Došlo k případům kdy vlci zabili telata z pastviny a pastevci volají po odstřelu vlků nebo že je budou sami střílet nelegálně za ochranu pastevectví. Je potřeba se podvat na problem v pravých barvách a ne jen v té černobílé kterou nám nastiňují poškození pastevci a farmáři.Dobytek napadený a sežraný vlky v žádném případě nebyl chován pro jeho krásné oči ale pro užitek a maso pro lidskou spotřebu takže to , že vlci zavraždili nevinné telátko které maminka úzkostlivě hlídala jak se to snaží farmáři ,, citlivě vyličit“ mi přijde krajně zcestné protože nad tím že telátko zavraždí řezník a skončí někomu na talíří např.jako telecí řízek to už je podle nich něco naprosto normálního.
Přitom lidská spotřeba masa je mnohonásobně větší než u divokých šelem , ty na rozdíl od lidí zabijí a žerou jen když mají hlad, kdežto člověk se cpe kdykoliv má zrovna chuť a ani se nenamáhá si jídlo ulovit ale počká až za něj špinavou práci udělá někdo jinej. Takže prostě když se to tak vezme vlci jen lidem ubrali z talíře. Další věc je že vlk nevyhledává zrovna složitosti a nebezpčí pokud si má vybrat mezi divokou lesní zvěří kterou musí uštavat , hrozí zranění , lov se nemusí ani podařit jistěže raději zaútočí na dalko snadnější kořist což je v tomto případě pastevní dobytek. Další věc je že rozhlehlé pastviny pro dobytek zabírají obrovská místa a lesy naopak mizí potom se může stát že se pastvina stane vlčím teritoriem. Kdyby všichni lidé začali být vegani nebo aspoň vegetariáni tato hospodářská zvířata by se chovala s malíém měřítko nejspíš jako domácí mazlíčci nebo jako tažná zvířata tedy by připadalo na jednu farmu třeba jedna kráva nebo pár volů , skupinka ovcí, slepic atd. Tato zvířata by měla mnohonásobne menší pastviny a byly by blízko u domů tudíž s pomocí elektrických síťových ohradníků a hlídacích pasteveckých psů by nebyl problém tato zvířata držet v bezpečí. Jenže bhužel tato možnost je nejspíš nereálná.Pastevci a farmáři by se měli více proškolit o zabezpečení svého dobytka. Elektrické síťové ohradníky, dostatečně vysoké oplocení , pořízení více pasteveckých psů je samozřejmě finančně nákladná věc se kterou by měl ale farmář počítat a na zabezpečení zvířat může dokonce čerpat evropské dotace. Pro tyto lidi je ale daleko jednodušší se snažit o vyhubení jednoho z nejdůležitějších predátorů na planetě místo toho aby hledali řešení bez zbytečného zabíjení a nenavisti k divokým zvířatům. Když vlk uloví zvíře , nažere se nejen smečka ale přiživí se i harvrani , lišky a spousta dalších mrchožravých živočichů.
Je velmi důležité žít s přírodou a divokými zvířaty v symbioze a hledat kompromisy proto aby nevznikaly ztráty jak na straně farmářů tak na straně divokých zvířat.Tato planeta patří všem živým tvorům takže nikdo tu nemá vyšší nároky nebo práva druhé odstrňovat , omezovat nebo jakkoliv jinak ubližovat,vlci do přírody patří stejně jako jakýkoliv jiný druh. V případě člověka a vlka se jedná možná o souboj predátorů ale člověk tu na Zem nebyl dán s takovou inteligencí aby soupeřil s jinými druhy ale proto aby se o tuto planetu staral včetně jejích němých obyvatel a přesně k tomu by měl svojí inteligenci používat, ne pro zabíjení ale pro záchranu, obnovu a udržení této planety. Nejsme zvířatům nijak nadřazeni nemáme žadné větší práva než oni , všichni jsme si rovni a naše duše jsou stejné jako ty zvířecí .

Liška obecná , udajný největší nepřítel myslivců který zabijí zvěř , šiří nemoci a vybírá vesnické kurníky. Pojďme se na to ale podívat z jiného úhlu pohledu. Za prvé je třeba zdůraznit že vzteklina se u nás neobjevila více než 14 let takže pověry o liščí vzteklině jsou dnes opravdu nemístné. Za druhé je třeba si uvědomit kdo liška vlastně je. Jedná o divokou psovitou šelmu jejíž váha se navzdory velikosti těla pohybuje okolo dvou až deseti kil tudíž se zákonitě nejedná o predátora který by na posezení spořáal celou srnu. Při bližším pozorování lišek třeba jako domácího mazlíčka lze zpozorovat obrvoskou povahovou shodu se psem, hraje si jako pes a jsou to stejně tak starostlivé matky jsou psí feny , malá liščata jsou plně srovnatelná se štěňaty proto cvičení loveckých psů na liškách nebo samotné norování lišek je defakto obyčejný zvrhlý psí zápas. Lišky se regulují kvůli údajnému přemnožení ale střílí se celoročně a to dokonce v době kdy má fena mláďata a naprosto běžnou praxí myslivců je , že lišku pozorují delší dobu počkají až fena porodí mláďata nechají je povyrůst sledují jak si malá nicnetušící štěňata vesele hrají a užívají si života a teprve potom je přijdou zabít tak krutým způsobem že je nechají mučit a týrat pomocí svých loveckých psů a to vše bez jakýchkoliv výčitek svědomí. Nikoho z myslívců nejspíš ani nenapadlo regulovat stavy lišek chemickou kastrací kromě toho se liška živí především drobnými zvířaty hlavně polními hlodavci.
To že lišky chodí vybírat vesnické kurníky je opět selhání lidského faktoru protože místo toho aby si chovatel dostatečně zabepečil ubykace svých zvířat a jejich výběhy tak mají všude ,,reklamní“ boudy a zvířata většinou dokonce volně běhají po polích a polních cestách ,není divu že tu a tam liška nějakou sežere ,je to pro ní totiž jednodušší než někde zdlouhavě číhat na kořist. Člověk který chová nějaká užitková zvířata například slepice by měl být povinen je dostatečně zabezpečit proti napadení divkokými zvířaty bez ohledu na to jak nákladné to bude , přece jen ty slepice lidé chovají většinou pro vlastní užitek a maso ale ono je samozřejmě pro tyto lidi jednodušší dívat se na zmařené životy vlastních zvířat a požadovat odchyt a odstřel po myslivcích místo toho aby věnovali trochu času a peněz do lepšího zabezpečení a zabranit tak zybtečným ztrtátám na životech.
Jak mužou myslivci vůbec tvrdit že chrání a starají se o přírodu když se sami podílí na týrání zvířat tím že cvičí sve psy na vyhladovělých a zubožených liškách které mají mnohy i vybité zuby aby nemohly kousat , střídá se na nich několik psů a když už to ubohé zvíře zemře tak je hodí do mrazáku aby je mohli používat k dalšímu treninku. Jejich tvrzení že se dokrmují v zimě zvěř vysazují zajíce tak jen proto aby je mohli sami později vystřílet. Místo toho aby se objevovaly remízky v polích aby se měla zvěř kde schovat tak všude jen roste jeden posed za druhým opět jen za účelem štvaní a střílení zvěře. Střílení domácích mazlíčků je bohužel zrovna tak běžnou praxí zatoulaná kočka nebo pes místo toho aby byla odchycena a odvezena do utulku nebo na policii je okmažitě umrcena střelbou a je několik případů kdy myslivci zastřelili psa nebo koně v zahradě nebo u domu na soukromém pozemku. Tito lidé tvrdí že chrání a starají se o přírodu ? Jsou to jen ,, lidé“ kteří se starají sami o sebe a svou zvrhlou zábavu a říkají tomu ,, starost o zvěř a lesy“ .
Dále je třeba zohlednit fakt že mezi myslivci je spousta důchodcu kteří si nevidí ani na tkaničky u bot ale vesele si chodí střílet do lesa , takový člověk potom ohrožuje na životě nejen zvířata ale i kolemjdoucí lidi protože není plně způsobilý držitel střelných zbraní u těchto lidí byse měli pravidelně provádět psychologické testy , oční testy a střelecké zkoušky , myslim si že potom by myslivců rapidně ubylo jelikož ne všichni by bylo schopni takovými zkouškami projít.

Zdroj - Pavlína Pavelková 

Dostali jsme se i na řeč o liškách mám známého  Lukáše Bendu který sám lišku chová ... Položila jsem mu pár otázek . Tady jsou 

1) jaké to je mít doma lišku ? - Mít doma lišku znamená mít v první řadě spoustu starostí, až poté teprve radostí. Jako mazlíček se to může zdát super, ale většina lidí si neuvědomuje, že je to divoké zvíře, nikoliv pes.

2) jak moc složité je se o takového lišáka  starat ?? - Co se týká péče, složité je všechno. Úplně. Velmi. Lišce se od počátku musel podřídit režim celé domácnosti a nezmění se to ani když už je liška dospělá. Je to noční tvor, takže hlavní aktivity provozuje především v noci - a to produkuje opravdu velké množství hluku. Neustále reorganizuje svou ubykaci, vyžaduje pozornost a podobně. Liška také značkuje a není způsob, jak ji to odnaučit. Mezi přirozené mechanismy také patří kousání, všeho, všech, pořád... Je to její obranný postoj, ale zároveň způsob zábavy i hry.  Co se týká veterinární péče, veterináři u nás nejsou s tímto druhem zvířete dostatečně obeznámeni a proto péče o něj je velmi složitá. Vše jsem musel nejdříve zjistit a nastudovat sám, abych si mohl být jistý že liška vždy dostane správnou péči, když bude potřeba.

3) jaký spolu máte vztah ?  Vzhledem k tomu, že lišky jsou párová zvířata, liška mě bere v uvozovkách jako partnera. Má ke mě respekt, ale i když jí krmím, hraji si s ní a trávím s ní čas, drží si čas od času svůj osobní prostor a brání si jej. Je to stále divoké zvíře a má svou osobnost, to znamená že si bude hrát kdy chce, mazlit se bude když se zrovna chce jí a když se jí něco nelíbí, dá to zuby výrazně najevo.

4) Jak rychle si na tebe lišák zvikl ? - Když jsem lišku přinesl domů jako malé štěňátko, bylo poměrně dost vystrašená, protože byla odebraná od mámy, takže jsem jí nejdříve musel suplovat matku, být s ní téměř beze spánku ve dne v noci několik dlouhých týdnů a i přesto je do dneška liška stále trochu bázlivá. Co se týká ostatních lidí, těm nedůvěřuje víceméně vůbec a to ani když jí nabízejí pamlsky a podobně.

5) když jsis ji přivezl domu jak se chovala ? - Jak už jsem zmínil, byla poměrně hodně vystresovaná a během prvních pár dnů to bylo velmi náročné, jak psychicky, tak fyzicky, myslím si že pro nás oba. Po prvotním "šoku" po několika dnech začala zkoumat prostředí a zvědavě prolézat a "ochutnávat" vše možné.

6) jak by jsi popsal charakter lišky ?? -  Liška je velmi tvrdohlavá a má svou osobnost. Jak jsem říkal, dělá věci, které chce ona a ve chvíli, kdy ona chce. Na procházkách venku se vydá směrem kterým chce a to že já mám v plánu jít na opačnou stranu, ji vůbec nezajímá, sedne si tam kde zrovna je a dál nepůjde. Je to složité.

 7) Jaký máš obecně názor na lišky v přírodě ?? - Můj osobní názor (a myslím si že je to i obecně známá věc) je ten, že liška v přírodě je bezpochyby užitečná a to především zemědělcům. Její stravu tvoří z nadpoloviční části drobní hlodavci, z čehož si zbytek jistě vyvodíte sami. Jen přidám malou vsuvku a sice že chov lišek v zajetí kvůli kožešině mi přijde odporný, barbarský a není ani nikterak ku prospěchu a rozhodně stojím za postavením takového chovu mimo zákon ve všech civilizovaných společenstvích. ... 

Jaký máte vy názor ? Chceme vlky a lišky v přírodě ?? Já si osobně myslím že ano chceme ! A pokud opravdu chceme měli bychom proto něco udělat ... Nesedě a jen přihlížet ... Ale bojovat ! 

Dodatková a poslední větak kterou k tomu dodám ... Lovit vlky a lišky kvůli jejich kožešinám jak už sám pan Benda řekl v rozhovoru mi přijde barbarské ... Chovné stanice množíry ! Stop takovým-To aktivitám 

 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/219562248410012-vlk-nepritel/?fbclid=IwAR3C-KMT062yzTLZ6z-iCeHSEbDHje35RT3oWdzm9kqPyV23hWroRLPwLlY

 

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/533493/vlci-nam-trhaji-ovecky-farmari-chteli-aby-slo-selmy-strilet-soud-zalobu-odmitl.html 

 

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/560972/vlcici-chycenou-v-krkonosich-utratili-kvuli-obavam-ze-vztekliny-nemela-ji-ukazal-rozbor.html

 

FB_IMG_15510438247431.jpg

 Zabiješ vlka , Zabiješ člověka . Zdroj-Facebook 

FB_IMG_15566375504552.jpg

Tohle musíme zarazit ! Po kolika letech se k nám vlci vrátili??  Zdroj : Facebook 

FB_IMG_15560325433511.jpg

Zdroj : Google 

FB_IMG_15566375293403.jpg

Tohle musí zkončit ... Liška už dávno není škodná jako dřív ... Zdroj : Facebook l

received_22690962266909192.jpeg

 Mladá liščí slečna jménem Mistress ( mimochodem majitel této krásné lištičky je Lukáš Benda se kterým jsem udělala malý rozhovor 

FB_IMG_1556784910236.jpg

Spící polární liška  Mistress Zdroj-Facebook 

 

 

 

 

 


Petra Smrtova    Kontaktujte autora petice