Petice za zákaz kouření v restauracích

Kontaktujte autora petice

závěrečný finiš!

2016-04-11 19:08:14

Dobrý den, 

maraton za zákaz kouření v restauracích se blíží ke konci. Ve středu 4. května budou poslanci a poslankyně hlasovat o zákazu kouření ve třetím, tj. posledním, čtení.  Ve hře je několik pozměňovacích návrhů. Některé bohužel ruší navrhovaný zákaz či zavádí jen částečný zákaz. Také byl představen návrh o odsunutí zákazu až na rok 2018!

Dejte, prosím, vědět politikům, že o omezení kouře stojíte.

 

Napište jim:

– aby podpořili úplný zákaz kouření v restauracích a dalších stravovacích zařízeních, bez výjimek,

– aby neodkládali účinnost zákona či platnost zákazu,

– aby podpořili zákaz kouření v autech kde cestují děti a zákaz kouření v ZOO.

Kontakty na jednotlivé politiky jsou k dispozici na stránkách sněmovny, případně můžete napsat více politikům najednou pomocí služby napištejim.cz nebo kontaktovat politiky na sociálních sítích. Pokud byste chtěli napsat všem, dejte nám vědět emailem.

 

Ve čtvrtek 14. 4. se bude o tématu debatovat v pořadum ČT Máte slovo s M. Jílkovou.

 

Díky!

S pozdravem

 

Jiří Jeřábek

www.facebook.com/restauracebezkoure


Jiří Jeřábek, Česko bez kouře

Vláda schválila zákon zakazující kouření!

2015-06-07 08:49:48

Vláda schválila minulý týden zákon, který  od ledna příštího roku zakazuje kouření ve všech uzavřených prostorách veřejného stravování. To je velmi dobrá zpráva.  Obsáhlý článek o tom byl zveřejněn např. na E15:

http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/z-restauraci-zrejme-zmizi-cigaretovy-dym-vlada-schvalila-zakaz-koureni-1195938

 

Teď je na řadě parlament, kde se to ale, jak víme z minulosti,  může zase zadrhnout. Proto je důležité, aby poslanci a poslankyně (a též senátoři a senátorky) viděli, že veřejnost tento krok podporuje a požaduje. 

Máme zkušenost, že velká část politiků čte a odpovídá na dotazy a žádosti veřejnosti.  Zkuste jim napsat, že podporujete zákaz. Nezabere to moc času a vlastně to dává dobrý pocit, že člověk dělá něco pro dobrou věc.

Politikům se dá napsat pomocí služby http://napistejim.cz/. Pokud byste chtěli napsat všem najednou, dejte nám vědět na ceskobezkoure@gmail.com a my vám zašleme kompletní kontaktní seznam.

 

PS: Pokud to vyjde, tak to pojďme v sobotu 2. ledna oslavit po celé zemi, zde je facebooková událost: 

https://www.facebook.com/events/890393237700012/

 

 


Jiří Jeřábek, Česko bez kouře

po pěti letech nový pokus ve sněmovně, napište poslancům

2014-09-08 18:13:09

Dobrý den,

po pěti letech jde do parlamentu pozměňovací návrh, který zakáže kouření uvnitř prostor veřejného stravování. Zákon se bude projednávat již příští týden v Poslanecké sněmovně. Zde můžete sledovat sněmovní tisk: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=272

Schválení zákona není vůbec jisté a kromě petice je třeba, aby politici slyšeli i hlasy veřejnosti přímo. Prosíme, napište poslancům a poslankyním, že chcete restaurace bez kouře. Použijte buď službu http://napistejim.cz/ nebo nám dejte vědět na ceskobezkoure@gmail.com či facebook.com/restauracebezkoure a my vám poradíme, jak nejlépe na to.

Pro inspiraci a aktuální vývoj sledujte blog:

http://tabakapravo.blogspot.cz/

Pro argumenty naše stránky:

http://ceskobezkoure.webnode.cz/fakta/

Držte palce, snad to tentorkáte vyjde

 


Jiří Jeřábek, Česko bez kouře

výsledky předvolební ankety

2013-10-23 07:01:27

Vážení příznivci restaurací bez kouře,

v souvislosti s nastávajícími parlamentními volbami jsme připravili  anketu, která měla za úkol jasně ukázat postoje jednotlivých největších kandidujících politických stran k přijetí zákona o zákazu kouření v restauracích  a regulaci tabáku obecně.

To, zda bude zákon zakazující kouření v restauracích v následujícím volebním období přijat, záleží na novém rozložení politických sil, které můžete svým hlasem ve volbách ovlivnit i vy. Je také dobré napsat přímo vašim kandidátům.

Níže jsme pro vás připravili přehledné shrnutí ankety:

http://ceskobezkoure.webnode.cz/news/shrnuti-odpovedi-na-predvolebni-anketu-obcanske-iniciativy-cesko-bez-koure/

V zkratce: pro zákaz kouření v restauracích jsou Ano,  SPO-Zemanovci, Strana zelených a KDU-ČSL; proti jsou Svobodní a Úsvit a ODS. TOP09 též indikuje, že je proti, nicméně vítá veřejnou debatu. KSČM a ČSSD nemají jasnou pozici, někteří její představitelé jsou proti, jiní zákaz podporují.

Obrázek graficky zachycující odpovědi jednotlivých stran je možné sdílet i na Facebooku.

S přáním hezkého dne,

Česko bez kouře


Jiří Jeřábek a Lenka Pipková za Česko bez kouře

Světový den bez tabáku a aktuality z kampaně

2013-05-28 04:57:27

Dobrý den,

rádi bychom Vás opět informovali o novinkách v kampani za zákaz kouření v restauracích a zároveň Vám nabídli možnost připojit se k dalším aktivitám.

SVĚTOVÝ DEN BEZ TABÁKU

V rámci Světového dne bez tabáku se v pátek 31.5. od 9 do 19:00 hodin účastníme společně s Českou koalicí proti tabáku happeningu na I. P. Pavlova v Praze. Jeho letošním tématem jsou restaurace bez kouře. Při této příležitosti můžete získat informace o výhodách nekuřáckých restaurací, vyplnit pohlednici se vzkazem Vládě ČR, připojit se k petici, vyfotit se s "bublinou" se vzkazem pro politiky . Přijďte nás podpořit i vy!

Pokud se do Prahy nedostanete, nezoufejte a zapojte se u Vás ve městě. Co můžete udělat?

 • Vyfoťte se s kolegy, přáteli  či rodinou se vzkazem v bublině. Bublinu snadno vyrobíte ze starého kartonu. Fotky vložte na náš https://www.facebook.com/RestauraceBezKoure nebo pošlete na ceskobezkoure@gmail.com.
 • Podělte se s námi o Vaše zkušenosti. Jsou nekuřácké podniky u Vás ve městě běžně dostupné? Proč Vám kouření v restauracích vadí a jak Vás omezuje? Pracujete v zakouřené restauraci?
 • Vytiskněte si petici a šiřte ji mezi lidmi v práci i doma. http://www.petice24.com/bezkoure

DÁLE PŘIPRAVUJEME

 • Spuštění vlastních webových stránek,
 • Distribuci informačních listů mezi členy vlády,  poslance a senátory.

JAK DÁLE SE MŮŽETE ZAPOJIT

 • Sháníme někoho, kdo by mohl zadarmo vytisknout barevně náš infolistu s argumenty pro zákaz kouření v restauracích, abychom ho mohli distribuovat mezi zákonodárci.

CO JSME UDĚLALI

 • Sešli jsme se s místopředsedkyní vlády Karolínou Peake a náměstkem ministra zdravotnictvi  k návrhu zákona o zákazu kouření.
 • Navázali jsme spolupráci s Českou koalicí proti tabáku.
 • Připravili jsme informační materiál shrnující důvody pro přijetí zákazu kouření v restauracích.

Děkujeme za podporu a těšíme se na setkání v rámci Světového dne bez tabáku.

Krásný den


Jiří Jeřábek, Lenka Pipková. Česko bez kouře

novinky v kampani za zákaz kouření v restauracích

2013-03-05 17:38:04

Vážení přátelé čistého vzduchu v restauracích,

 

děkujeme za podporu petice za zákaz kouření v restauracích.

Rádi bychom vás informovali o novinkách v kampani.

 

CO SE UDÁLO

V lednu t.r. konečně představil ministr zdravotnictví Heger teze zákona, který by měl mimo jiné zakázat kouření v restauracích. Zde informace ze stránek ministerstva.

http://www.mzcr.cz/dokumenty/ministerstvo-zdravotnictvi-pripravilo-navrh-noveho-zakona-o-ochrane-pred-skodami_7278_1.html

 

Dále byl zveřejněn průzkum přinášející informace o kouření mladých lidí:

http://www.ipsos.cz/tiskove-zpravy/zakon-o-zakazu-koureni-v-restauracich-uchrani-pred-zavislosti-30-nezletilych-kuraku

 

V minulém týdnu jsme médiím zaslali naši analýzu ukazující, že ČR je poslední zemí v EU, kde není uzákoněno žádné omezení kouření v restauracích. Více v tomto článku:http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/potvrzeno-cesko-jako-jedina-zeme-eu-vubec-nereguluje-koureni-v-restauracich

Petiční archy posílejte na:Inicitativa Česko bez kouře,P.O.BOX 57,252 63 Roztoky u Prahy

 

CO PLÁNUJEME DÁLE

Pokračujeme v komunikaci se zákonodárci, sběru podpisů pod petici i snaze o mediální zviditelnění problematiky kouření v restauracích.

 

JAK MŮŽETE POMOCI VY

Prosíme o pomoc s šířením PETICE, pomocí sociálních sítí, emailem, na spřízněných webech atp.  Je možné sbírat podpisy i fyzicky, petici si můžete stáhnout zde (http://www.ulozto.cz/xqHAjiv/petice-ceskobezkoure-pdf) a archy nám poslat. Podpisy budeme sbírat ještě minimálně dva měsíce.

 

Ministr Heger sice představil návrh zákona, ale zákon samotný ještě nebyl poslán na vládu a čas do konce volebního období se krátí.  Prosíme, NAPIŠTE přímo panu MINISTROVI, aby zákon co nejdříve  předložil vládě. Můžete mu napsat  na jeho facebooku: https://www.facebook.com/heger.leos nebo na leos.heger@mzcr.cz

Můžete také psát poslancům a senátorům, rádi Vám na ně pošleme kontakty.

Dále je možno pomoct s přípravou našich webových stránek, správou facebooku, aj. Dejte nám vědět, pokud máte zájem se zapojit.

Brzké jaro přejí za občanskou iniciativu Českou bez kouře

 

Jiří Jeřábek

Jiří Macák

Lenka Pipková

ceskobezkoure@gmail.com

www.ceskobezkoure.cz

https://www.facebook.com/RestauraceBezKoure

5. 3. 2013


Česko bez kouřeSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

 • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
 • Spojte se s přáteli
  1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
  2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
  3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.