Petice za zachování a opravu kulturní památky železničního mostu pod Vyšehradem

Kontaktujte autora petice

Zveme Vás na akci Pocta železničnímu mostu!

2023-05-30 06:51:15

Vážené signatářky, vážení signatáři,

vážíme si Vaší podpory a děkujeme Vám za ni! 

I přes 15000 podpisů petice, podporu široké kulturní i odborné veřejnosti, přes jednohlasné stanovisko pražského magistrátu se stále uvažuje pouze o bourání památky a nahrazení novostavbou.

My však boj ani zdaleka nevzdáváme! Podali jsme podnět k odboru památkové péče magistrátu – porušení zákona o památkové péči – zanedbání údržby mostu. Chceme, aby Správa železnic začala most konečně opravovat! https://nebourat.cz/wp-content/uploads/2023/05/TZ-2023_05_15.pdf

Aktuální situaci kolem mostu velmi dobře zmapoval ve své reportáži Jan Tuna, zde je odkaz na video https://www.youtube.com/watch?v=OqoFiLNnHVI&t=1087s

I nadále nás můžete podpořit plakáty a letáky, ke stažení zde: https://nebourat.cz/ke-stazeni/

A nadále šířit naši petici: https://www.petice.com/petice_za_zachovani_a_opravu_kulturni_pamatky_elezniniho_mostu_pod_vyehradem

V červnu plánujeme kromě aktuální reklamní kampaně i dvě akce na podporu mostu pro veřejnost, rádi bychom Vás pozvali na první z nich:

Zveme vás na Večer Revolver Revue - Pocta železničnímu mostu
8. června od 19 h na lodi (A)VOID Floating Gallery, pražská Náplavka

Vystoupí J. H. Krchovský & Krch-off band, Polansky versus Langman, Viktor Karlík, Pavel Štorch, Adam Drda, Michael Špirit a další. Představeny budou speciální RR noviny věnované pražskému železničnímu mostu, které mj. obsahují anketu desítek osobností kulturního života, rozhovor s Pavlem Štorchem z našeho spolku Nebourat, fotografie Karla Cudlína, texty F. X. Šaldy, Jana Hanče, Ivana Blatného, Egona Bondyho, Zbyňka Hejdy, Jana Zábrany, esej Veroniky Tuckerové o Kafkovi a mostech ad. Výtisky zdarma k dispozici poprvé právě u příležitosti tohoto setkání. Vstup volný, těšíme se na vás!

Spolek Nebourat


Spolek Nebourat

Co se aktuálně děje a jak můžete pomoci?

2023-05-03 07:01:57

Vážené signatářky, vážení signatáři,

ještě jednou vám děkujeme za podporu naší petice, za zájem o záchranu ikonické kulturní a technické památky – našeho mostu na Výtoni. Velmi si toho vážíme! Petice má k dnešnímu dni přes 15 000 podpisů a jedeme dál!

Podporuje nás stále více osobností z uměleckého, akademického i podnikatelského prostředí. Například Anna Geislerová, Bára Hrzánová, Arnošt Goldflam, Matěj Ruppert, významní architekti prof. Mirko Baum, prof. Eva Jiřičná, prof. Mikuláš Hulec nebo architekt Pražského hradu prof. Miroslav Masák. Podporují nás i podnikatelé a umělci z náplavky, loď Avoid Floating Gallery, loď Tajemství bratří Formanů, spolek Archetyp provozující Farmářské trhy Náplavka, olympionik Vavřinec Hradilek.

Bohužel, ani rostoucí podpora nepřiměla Správu železnic k dialogu s veřejností. Naopak pokračuje jak její úsilí most rychle zbourat, tak i dehonestační kampaň. Napsali jsme již druhý otevřený dopis ministru dopravy Martinu Kupkovi, zatím na žádný neodpověděl.

Dobrou zprávou je, že pražské zastupitelstvo jednohlasně schválilo zachování mostu a jeho moderní rekonstrukci. Pro hlasovala jak koalice, tak opozice.

Bojujeme dál a Vás prosíme o pomoc. Nyní je zapotřebí dostat informaci, že hrozí zbourání kulturní památky, která se dá zachránit, k široké veřejnosti a získat maximální počet podpisů na naši petici. Co pro to můžete udělat?

 1. Nejdůležitější - pošlete odkaz na naši petici svým známým, publikujte je u sebe na sociálních sítích, v různých fb sousedských skupinách. Požádejte známé o podpis petice. Zkuste zařídit aspoň 3 podpisy. Odkaz na petici: https://www.petice.com/petice_za_zachovani_a_opravu_kulturni_pamatky_elezniniho_mostu_pod_vyehradem
 2. NOVÉ!!! – vytiskněte, vylepujte a roznášejte naše letáky a plakáty, jsou ke stažení zde: https://nebourat.cz/ke-stazeni/
 3. Sledujte nás na sociálních sítích, dejte like nebo follow našim profilům
  Facebook: https://www.facebook.com/zachranmezeleznicnimost/
  Instagram: @zachranme_zeleznicni_most
  Twitter: @nebourat_cz
 4. Lajkujte naše příspěvky supelikem (srdíčko), pomůže nám to zvýšit dosah.
 5. Sdílejte naše příspěvky.

Bez vaší podpory to nedáme, moc Vám za ni a za účinnou pomoc děkujeme!

Srdečně,

Nebourat.cz


Pavel Štorch

Projednání mostu na pražském zastupitelstvu a další novinky

2023-03-20 08:26:50

Vážené signatářky, vážení signatáři,

zdravíme z iniciativy Nebourat a děkujeme za vaši přízeň. Už nás brzy bude 15 000!

Co se chystá a jak nám můžete dále pomoci?

 1. Ve čtvrtek 23.3. se bude most projednávat na zastupitelstvu hlavního města Prahy. Každý občan Prahy se může předem přihlásit do rozpravy a mluvit k zastupitelům, délka příspěvku je 3 minuty. Náš most je na programu ve 14 hodin. Přijďte nás podpořit a řekněte zastupitelům svůj názor.
 2. Stále je potřeba šířit petici - pošlete odkaz na naši petici svým známým, publikujte je u sebe na sociálních sítích, v různých facebookových sousedských skupinách. Požádejte známé o podpis petice. Zkuste zařídit alespoň 3 podpisy. Odkaz na naše stránky:
  https://nebourat.cz/
  https://www.petice.com/petice_za_zachovani_a_opravu_kulturni_pamatky_elezniniho_mostu_pod_vyehradem
 3. Sledujte nás na sociálních sítích, dejte like nebo follow našim profilům
  Facebook - https://www.facebook.com/zachranmezeleznicnimost/
  Instagram - https://www.instagram.com/zachranme_zeleznicni_most/
  Twitter - https://twitter.com/nebourat_cz 
 4. Lajkujte naše příspěvky supelikem (srdíčko), pomůže nám to zvýšit dosah.
 5. Sdílejte naše příspěvky.
 6. Pokud jste známá osobnost a chcete nás podpořit, ozvěte se na mail nebourat@email.cz

Co dalšího se stalo od naší poslední zprávy?

 • Proběhlo technické kolokvium ministra dopravy, které potvrdilo, že most je možné opravit. Existuje návrh na rekonstrukci, která počítá s kompletní výměnou mostovky a s využitím moderních technologií, které odlehčí obloukovou část konstrukce. Mostovka sama bude mít stejnou životnost jako novostavba a celý most tak dle zahraničních posudků dosáhne životnosti nejméně 70 a více let. Cena rekonstrukce je podle odhadů obdobná jako u novostavby.
 • Přes 120 architektů, včetně jmen jako prof. Eva Jiřičná nebo prof. Mirko Baum, zaslalo otevřený dopis vládě, poslancům, senátorům a zástupcům Prahy, jeho znění si můžete přečíst zde https://online.fliphtml5.com/umsre/szah/#p=1 Konstatovali v něm, že soutěž na bourání kulturní památky se vůbec neměla konat.
 • Na našich sociálních sítích jsme spustili seriál “Akorát, že vůbec”, který vyvrací nejčastější omyly a mýty o mostu. Najdete je i na webu: https://nebourat.cz/#omyly.

Sledujte nás! Bez vaší podpory to nedáme, moc Vám za ni a za účinnou pomoc děkujeme!

Srdečně,

iniciativa Nebourat.cz


Pavel Štorch

Co se aktuálně děje a jak můžete pomoci?

2023-02-17 07:31:24

Vážené signatářky, vážení signatáři,

ještě jednou vám děkujeme za podporu naší petice, za zájem o záchranu ikonické kulturní a technické památky – našeho mostu na Výtoni. Velmi si toho vážíme!
Aktuálně má naše petice přes 10 000 podpisů. Veřejně nás podpořila spousta osobností z uměleckého, akademického i podnikatelského prostředí. Pražští senátoři poslali ministrovi Kupkovi otevřený dopis, podobný dopis chystají i přední architekti. Reportáže o mostu natočili známý architekt Adam Gebrian a reportér Jan Tuna.

Bohužel, ani rostoucí podpora nepřiměla Správu železnic k dialogu s veřejností, naopak pokračuje úsilí most rychle zbourat. Navíc, proti nám SŽ v posledních dnech spustila velkou mediální ofenzivu včetně placených dehonestačních příspěvků na sociálních sítích a zapojila do akce i nechvalně známé agresivní pražské šíbry.

V úterý organizujeme přednášku švýcarského experta na historické mostní konsturkce, profesora Eugena Brühwilerse, který bude jedním z účastníků tzv. technického kolokvia, kterým chtělo Ministerstvo dopravy posoudit ještě jednou současný stav mostu. Přednášku bude možné sledovat na tomto Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UCxdUDK45oi7Xh8wCdYpTMPg

Bojujeme dál a Vás prosíme o pomoc. Nyní je zapotřebí dostat informaci, že hrozí zbourání kulturní památky, která se dá zachránit, k široké veřejnosti a získat maximální počet podpisů na naši petici. Co pro to můžete udělat?

 1. Nejdůležitější - pošlete odkaz na naši petici svým známým, publikujte je u sebe na sociálních sítích, v různých fb sousedských skupinách. Požádejte známé o podpis petice. Zkuste zařídit aspoň 3 podpisy. Odkaz na petici:
  https://nebourat.cz/
  https://www.petice.com/petice_za_zachovani_a_opravu_kulturni_pamatky_elezniniho_mostu_pod_vyehradem
 2. Sledujte nás na sociálních sítích, dejte like nebo follow našim profilům
  FB https://www.facebook.com/zachranmezeleznicnimost/
  IG @zachranme_zeleznicni_most
  TW @nebourat_cz
 3. Lajkujte naše příspěvky supelikem (srdíčko), pomůže nám to zvýšit dosah.
 4. Sdílejte naše příspěvky
 5. Napište svůj názor ministru Kupkovi na kupka@ods.cz nebo panu premiérovi na fialap@psp.cz
 6. Pokud jste známá osobnost a chcete nás podpořit, ozvěte se na mail nebourat@email.cz


Bez vaší podpory to nedáme, moc Vám za ni a za účinnou pomoc děkujeme!

Srdečně,

iniciativa Nebourat.cz

 

 


Pavel Štorch

Přednáška pro veřejnost ve Vile Winternitz na pražských Malvazinkách

2023-01-30 12:08:59
Vážení příznivci,
 
zveme vás na přednáškový večer pro veřejnost o budoucnosti železničního mostu pod Vyšehradem.
 
Ve čtvrtek 2. února od 19 hodin proběhne ve Vile Winternitz na pražských Malvazinkách série dvou přednášek.
 
Jako první vystoupí Ing. Mgr. Pavel Štorch, zakladatel iniciativy Zachraňme železniční most. V prezentaci představí cíle iniciativy a poté se zaměří na budoucnost a kontext nýtovaných industriálních staveb. Stranou nezůstane ani téma budoucnosti železniční dopravy v Praze.
Poté dostane slovo zahraniční host, pan Dr. Ing. Johannes Rödel, zakladatel iniciativy Viadukt Chemnitz Tato občanská iniciativa se před několika lety zformovala pro záchranu nýtovaného mostu v centru Saské Kamenice (Chemnitz). Má za sebou obdobný příběh jako pražský železniční most, ale již s dobrým koncem: Aktuálně prochází rekonstrukcí. Původně byl tento most také německým správcem železniční infrastruktury odsouzen k zániku a nahrazení moderní konstrukcí. Občanská iniciativa Viadukt-Chemnitz byla za svou snahu oceněna německou cenou za příspěvek k památkové péči. Dr. Rödel ve svém vystoupení přiblíží paralely a rozdíly příběhu jejich iniciativy za záchranu mostu na hlavní trati procházející Saskou Kamenicí.
 
Přednáška Dr. Rödela bude v angličtině, české materiály budou k dispozici.
Následovat bude volná diskuse k tématu.
 
Vstupné 100,- Kč (v hotovosti) na pokladně vily bude sloužit k pokrytí provozních nákladů.
Míst je pouze omezení množství, místo lze zarezervovat e-mailem na loosovavila[zavináč]gmail.com
Z akce je plánovaný online přenos na Youtube kanálu Winternitzovy vily https://www.youtube.com/channel/UCxdUDK45oi7Xh8wCdYpTMPg

Se srdečným pozdravem

iniciativa Nebourat.cz


Pavel Štorch

Krátké shromáždění ve středu 18. ledna, 17:00 u Národního technického muzea na podporu mostu

2023-01-17 11:08:04

Milé podporovatelky a podporovatelé záchrany železničního mostu pod Vyšehradem,

zítra, tj. ve středu 18. ledna od 17:30, pořádá Správa železnic v Národním technickém muzeu v Praze na Letné prezentaci vítězného návrhu nové podoby mostu za účasti ministra dopravy, médií a odborné veřejnosti.

Prezentace nebude pro širokou veřejnost, v tuto chvíli nemáme přesné informace o případném online přenosu, iniciativě Nebourat.cz se podařilo pouze zajistit pár míst pro nejužší tým.

Pojďme se sejít v 17:00 před Národním technickým muzeem a dát krátkým shromážděním najevo, že památky se mají chránit a ne bourat! Transparenty jsou vítány!

Za petiční výbor,

Pavel Štorch

(Kontaktní e-mail pro případné dotazy: nebourat@email.cz)

 

 


Pavel ŠtorchSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

 • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
 • Spojte se s přáteli
  1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
  2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
  3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...