Otevřený dopis ministryni práce a sociálních věcí ve věci deinstitucionalizace ze 6. 5. 2020

Kontaktujte autora petice

Poděkování a jak se to vyvíjí...

2020-07-23 12:47:22

Ráda bych poděkovala všem, kteří zvedli svůj hlas na obranu těch nejslabších spoluobčanů a podepsali výzvu ministryni níže. Vaše komentáře nás posilují v další práci. Díky petici spojuje nyní se JDI z. s. své snahy mnoho organizací, odborníků i rodičů a akademiků.

A jak se vyvíjí jednání o důstojné podpoře opuštěných děti, lidí s postižením a seniorů?

 • Po měsíci nám paní ministryně odpověděla dopisem. Oceňujeme její vyjádření, že si nepřeje, aby lidé žili v ústavech, nicméně její kroky k tomu, dle nás, nesměřují.
 • Sdělili jsme jí naše argumenty na setkání 3.6., upozornili jsme jí na neefektivitu vynakládaných prostředků na zastaralé ústavní služby a na nedostatek služeb komunitních, které umožňují žít důstojně.
 • I díky vašemu zájmu a ohlasu petice jsme spustili osvětovou kampaň JDE TO i bez ústavů. Představujeme v ní komunitní služby a ukazujeme, v čem jsou účinnější a předkládáme argumenty k tomu, že se v dlouhodobé perspektivě vyplatí do nich investovat. Na kampaň můžete přispět.
 • Chystáme kulatý stůl expertů na transformaci sociálních služeb na MPSV.
 • Paní ministryně ocenila, že „bojujeme za práva osob s postižením na důstojný a kvalitní život a za lepší a kvalitnější sociální služby…“  i to, že „…dohlížíme na kroky a činnost MPSV.“

A my budeme pokračovat: předali jsme na MPSV požadavek na odstranění diskriminace mladých dospělých při odchodu z ústavu, jednáme na MPSV o podobě novel zákonů o sociálních službách a o sociálně-právní ochraně dětí, chystáme přednášky pro sociální pracovnice, pomáháme těm ústavům, které se chtějí přeměnit do komunitních služeb, poskytujeme komunitní služby, spolupracujeme s akademiky a universitami, pokračujeme v osvětové kampani a oslovujeme politiky a úředníky.

Šiřte dopis ministryni a právní argumentaci v příloze. Situace stále trvá. Přidejte se ke kampani, sdílejte, sledujte a šiřte, že JDE TO i bez ústavů.

 

 

JDI z.s. je spolek organizací, profesionálů, odborníků, rodičů a znevýhodněných lidí, působících v sociálních službách. Zasazujeme se o to, aby lidé, kteří z důvodu zdravotního postižení, věku nebo nepříznivé sociální situace potřebují pomoc druhých lidí a sociální služby, získali podporu v přirozeném prostředí, v komunitních službách a nemuseli do ústavu.


Mgr. Terezie Hradilková, předsedkyně organizace Jednota pro deinstitucionalizaci, JDI, z. s.



Sdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

 • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
 • Spojte se s přáteli
  1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
  2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
  3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.



Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...