Egypte - vrať Adámka zpět jeho mámě

Katarina Azab

Je to již přes 3 roky, co mladé ženě ze Slovenské republiky bylo uneseno dítě do Egypta. Tato žena nyní žije na české ambasádě v Káhiře, kde celé 3 roky bojuje a neztrácí naději. Adámek je soudně přidělený do její péče, ale bohužel únosce je stále na svobodě. Rodina únosce nespolupracuje a bohužel Egyptská policie již případ částečně vzdala. Ministerstva o tomto případě vědí také, ale pokud nepracuje místní policie, tak bohužel výsledek nemůže nikdy dojít správného konce.

Myslím, že takovýto případ nevrhá dobré světlo na Egypt, kde turistika je hlavním zdrojem příjmů.

Petice nebo-li sběr podpisů je zakládána proto, aby i náš ministr zahraničí viděl, že hodně lidem není lhostejný tento příběh. Jelikož náš ministr zahraničních věcí má v příštím týdnu plánovanou cestu do Egypta, plánujeme mu tento příběh předat a připomenout. Děkujeme mockrát všem za spolupráci.

Aktuální informace od Adámkovi maminky:

Adámek bude mít 3.dubna 2012 6 let. Jeho matka o něm nic neví víc než 3 roky. Byl unesený 18.listopadu 2008 v den odchodu po krátké dovolené v Káhiře. Celá rodina má trvalý pobyt na Slovensku a i přesto je matka celou tu dobu v Egyptě a snaží se najít syna. Adámek je vlastně nezvěstný. Není ani se svým otcem, protože když byl otec před rokem uvězněný, tak povídal, že neví, kde má syna.

Policie ho propustila s cílem sledovat ho, ale znovu jim utekl. Matka Adámka má všechny rozhodnutí Egyptských soudů v její prospěch a otec je kvůli únosu odsouzený do vězení. Od začátku o celém případu ví i Interpol.


Níže je popsán příběh + odkazy na videa.

 

Článek z 25.1.2010

Z Káhiry bez Adama neodídem

Slovenka Katarína Azab už presne rok a dva mesiace žije v Káhire. V  najväčšom meste čierneho kontinentu hľadá svojho strateného trojročného syna  Adama. Egyptský manžel jej ho uniesol a ukrýva sa na neznámom mieste. Zdá sa, že  domáca polícia sa veľmi nesnaží ho nájsť, hoci jej súdy dali za pravdu. Právnik  Adamovho únoscu ju dokonca bezdôvodne obvinil, že je Izraelčanka. A to minulý  rok v Egypte prestúpila na islam.

V jednej z najchudobnejších štvrtí Káhiry, v El Waraku je namiesto ciest len  udupaná zem, smeti sa vyhadzujú na ulicu len tak a keď sa zvíri prach, je vzduch  presýtený smogom takmer nedýchateľný.

Na mieste, kam turisti, ktorí do Egypta prileteli za pyramídami či šnorchlovaním v Červenom mori, nezablúdia ani náhodou, sa Slovenke Kataríne  Azabovej roztrasú kolená. Aj po vyše roku, odkedy tu stratila dvaapolročného  syna Adama, má z tejto časti najväčšieho afrického mesta panický strach.

Jej manžel Ahmed Hassan Azab tam posledný deň ich dovolenky 18. novembra  2008, keď sa mali vrátiť z Egypta na Slovensko, uniesol syna a neskôr  zmizol.

Deň, ktorý  jej zničil život

„Bol to najhorší deň môjho života, ktorého následky nesiem dodnes. Z Egypta  som odvtedy nevycestovala a ani neodídem, kým nenájdem Adama," rozpráva  Katarína. Slovensko videla naposledy v čase, keď sa tam platilo ešte  korunami.

V biednej časti Káhiry sa jej zrútil svet. Po mesiaci sa odvážila vrátiť na  miesto, kde býva jej svokra. Vtedy jej otvoril manželov brat. Pri dverách, v  ktorých sa teraz neobjavuje nikto, „vytiahol nožík, a zrejme pod vplyvom hašiša  začal na mňa kričať. Podarilo sa mi skryť sa u susedov," spomína si Katarína a  odvtedy sa bojí chodiť do štvrte, kde prišla o syna.

Už je to štrnásť mesiacov, čo naposledy počula Adama, ako sa jej pýtal „Kupiš  červene auto?" V apríli bude mať už štyri roky a Katarína každý deň nosí vo  svojej kabelke červené autíčko, keby ho náhodou našla.

„Cítim, ako mi ten čas uteká," hovorí Katarína. „Adam vedel už rozprávať krásne po slovensky. Zrazu sa ocitol v prostredí neznámych ľudí hovoriacich po  arabsky, určite na mňa nezabudol," verí.

Za posledný rok sa pre dávnejší záujem o Korán počas pôsobenia v arabských  krajinách rozhodla prestúpiť na islam. „Hoci som zostala žiť v Egypte, som  moslimka, mám problém, že nemôžem nájsť svojho syna. Taký problém majú aj mnohé  Egypťanky, ktorých ľudské práva a práva detí sú tu porušované," rozpráva

Čítajte viac:  http://www.sme.sk/c/5205872/z-kahiry-bez-adama-neodidem.html#ixzz1q9eAGXwk

http://www.youtube.com/watch?v=5VydgINn-10

https://www.facebook.com/groups/250497368373220/253223424767281/#!/pages/Egypt-vra%C5%A5-Adamka-jeho-mame/179173365429664