Vyjádření podpory ředitelce Památníku Lidice

Komentáře

#5

Podepisuji protoze Martina Lehmannova je muzejni profesional, neustale posouvajici a aktualizujici sve vedomosti a schopnosti a verim, ze je tak spravnou osobou vedouci takovouto instituci. Neustale svou cinnost konzultuje a diskutuje se zahranicnimi kolegy a jeji prace pozitivne presahuje deni v CR, na rozdil od dalsich dam, zminenych v Petici. Diky, KVŠ

Kateřina Veleta Štěpánová (Praha, 2020-01-21)

#14

Martina Lehmannová je žena na svém místě!

Veronika Mědílková (Praha 3, 2020-01-21)

#16

historie se nemá účelově zkreslovat. Historie je historie.

Michael Rosak (Praha, 2020-01-21)

#28

pravda zvítězí

Filip Novák (Jablonec nad Nisou, 2020-01-21)

#37

Paní magistru velmi dobře znám z dob jejiho působení v muzeu Rodný dům J. Hoffmanna a její práce tu zůstává vidět dodnes a zatím ji nikdo nepřekonal.

Kamila Bánovská (Brtnice, 2020-01-21)

#38

Podepisuji, protože vyjadřuji svou podporu paní ředitelce.

Martina Paloncy (Prostějov , 2020-01-21)

#41

Podepisuji, protože plně podporuji práci Martiny Lehmannové. Její činnost na Památníku Lidice je viditelná, stejně tak jako v Českém výboru ICOM. Děkuji Vám, nedejte se.

Kristýna Staňková (Hradec Králové, 2020-01-21)

#46

Podepisuji, protože považuji za nezbytné zachovat svobodu vědeckého bádání. Považuji za nepřípustné, aby byla vynucována rezignace vedoucích pracovníků vědeckých institucí kvůli nepohodlným zjištěním při vědecké práci.

Jakub Kocmánek (Praha, 2020-01-21)

#49

Věřím Martině Lehmannové a nevěřím čemukoli co je spojeno s pí Bobošíkovou nebo, nedej Bůh, Českým svazem bojovníků za svobodu reprezentovaným tím potměšilým obézním individuem.

David Prudík (Brno, 2020-01-21)

#51

Podepisuji, protože historie není černobílá. To, co se teď děje, je jenom politika. Držím paní Lehmannové palce!

Kristýna Čížková (Dobruška, 2020-01-21)

#65

Věřím, že když se člověk zachová správně, neměl by za to být trestán a odsuzován.

Magdaléna Benešová (Praha, 2020-01-22)

#68

Nechci, aby na kauze Lidice dál participovali lidské trosky jako Ovčáček nebo Bobošíková.

Karel Paták (Chrustenice, 2020-01-22)

#82

Martina we do support you!

KAJA SIROK (LJUBLJANA, 2020-01-22)

#84

Podepisuji, protože: 1. Martina Lehmannová je mezinárodně uznávaný profesionál; 2. naši společnost neposune kupředu z bludného kruhu nikdo jiný než my sami.

Monika Vasiliadu (Praha, 2020-01-22)

#85

Dr. Lehmannová je odborník na svém místě a za svého působení pozvedla prestiž Památníku Lidice. Je zcela na místě, že nepodléhá politickým tlakům a hájí nezávislost vědeckého zkoumání. Bohužel poctivost a pracovitost se nevyplácí...

Eva Neumannová (Praha, 2020-01-22)

#87

Z osobních zkušeností a profesní spolupráce s paní Lehmannovou si myslím, že obvinění jsou vykonstruovaná a nezakládají se na pravdě.

Luděk Strašák (Zbraslav, 2020-01-22)

#93

Podepisuji, protože jednání ČSBS považuji za nepřípustné. Rozhodnutí ministra kultury stanovuje nebezpečný precedent pro svobodu nejen historického bádání.

Kateřina Kovářová (České Budějovice, 2020-01-22)

#95

Většího profesionála než Martinu Lehmannovou si nedokáži představit. Nezbavujme se takových lidí, proboha!

Romana Radová (Praha, 2020-01-22)

#99

Souhlasím se zněním. Navíc, pokud byla příčinou repotáž o udání podnájemnice, chápu dceru té paní, která ji udala, že se jí to nechce věřit a nechce o tom mluvit. Reportáž však působila velmi verohodně a je třeba se s novými zjištěními vyrovnat a ne je vytěsňovat. A už vůbec ne nechávat odvolat ředitelku, která za nic nemohla.

Jan Procházka (Hradec Králové, 2020-01-22)

#111

Aby zůstalo platné: "Pravda vítězí"

Alena Novosadová (Kyjov, 2020-01-22)

#113

Tento postup zdá se mi poněkud nešťastným.

Kateřina Kovaříková (Praha, 2020-01-22)

#121

Nepodporuji zvyklosti minulého režimu,které jsou v dnešní společnosti stále ještě k vidění.

Tereza Stejskalová (Jirkov, 2020-01-22)

#123

Podpisujem, pretože nesúhlasím s politizáciou vedy a kultúry.

Jasna Gaburová (Slovensko, 2020-01-22)

#131

Podepisuji, protože nechci trpět zvůli komunistů, drzé a bezskrupulózní Jany Bobošíkové a bojovníka za vlastní blahobyt, Vodičky!

Ludmila Zabloudilová (Brno , 2020-01-22)

#132

Martina Lehmannová je srdcařka a člověk na svém místě. Prokázala řídící kvality, vyšší návštěvnost, nové aktivity, partnerství, přednášková činnost (byla 1. ředitelem Památníku Lidice v USA)... Schopné ženy manažerky nejsou v mnoha veřejných funkcích, tak jich bude ještě méně... Smutná realita.

Šárka Ponroy Vamberová (Washington DC, 2020-01-22)

#134

Situaci jsem sledovala a pomahala resit uz za sveho pusobeni coby mluvci Ministerstva kultury; “zaskodnicka” cinnost a chovani osob v petici jmenovanych bylo od pocatku jmenovani Martiny Lehmannove (o jejiz profesionalite a odbornosti, jakoz i nadseni pro vec neni jediny duvod pochybovat) za hranici dobreho vkusu, vcetne evidentni zaujatosti a osobnich antipatii vuci reditelce PL.

Simona Cigánková (Praha 1, 2020-01-22)

#149

Paní Lehmannová udělala pro Památník Lidice spoustu skvělé odborné i popularizační práce, která ještě jistě dojde velkému docenění. Dříve o PL člověk nijak zvlášť nezavadil, pokud se sám nezajímal nebo jej registroval nanejvýš ve spojení s bizarním sdružením samozvaných politických hochštaplerů z ČSBS. Věřím, že se celá kauza ještě prošetří a napraví, ideálně rovnou se zařazením ČSBS na seznam extrémistických organizací. To je totiž jediná a opravdová ostuda lidické památky.

Jan Rous (Kosova Hora, 2020-01-22)

#152

Pretože sama som archeologička, výzkumníčka a ctím si nezávislú výzkumnú činnosť a treba sa vyrovnávať s minulosťou aj keď bolí ale pravda je dôležitejšia. A pani riaditeľka je skvelá a kompetentná osoba.

Barbora Gábryš (Praha, 2020-01-22)

#154

Podepisuji, jelikož ohýbání historických faktů ve prospěch kohokoli, není dle mého v nynější době žádoucí. Zvláště pak, když se jedná o naši minulost, se kterou je třeba se vyrovnat. Ministr Zaorálek dle mého situaci vyhodnotil čistě populisticky.

Jan Juza (Zlín, 2020-01-22)

#158

Vědecké bádání má být pranýřováno vědeckými způsoby, nikoliv politickými.

Zdeněk Polčák (Praha, 2020-01-22)

#160

Podepisuji, protože musím. Je pro mne nepřijatelné, aby byla historie vykládána ad hoc na přání kohokoli a nikoli na základě nezávislého a na důsledných rešerších z nabízejících se pramenů postaveného výzkumu. Diskuse založená na věcné argumentaci je vítaná, ovšem tento způsob výkladu až příliš připomíná doby nedávno minulé, kdy jedinou přípustnou byla „historická pravda“ diktovaná představiteli vládnoucí ideologie. Smutné potvrzení skutečnosti, že v naší společnosti dosud není dostatečná vůle začít se vyrovnávat s naším sdíleným traumatem hnědé a rudé minulosti, vrcholnými představiteli státu počínaje a řadovými občany konče.

Robert Radim Novotný (Kladno, 2020-01-22)

#164

Podepisuji, protože historici (a vědci obecně) by se neměli řídit zájmy jednotlivců či skupin ani jejich předpojatostí. Historie nepřináší jen pozitivní zprávy o nás samých, ale pokud před ní budeme zavírat oči, nikdy nebudeme lepší. Historie je učitelkou, nikoli služkou.

Tomáš Kasal (Hněvotín, 2020-01-22)

#165

Stojím za názory a postoji paní Lehmanové a jsem proti popírání historických faktů. Důrazně protestuji proti překrucování pravdy, ať je jakákoli.

Oldřiška Dvořáčková (Praha 1, 2020-01-22)

#166

Odvolanie riaditeľky múzea za podporu nezávislých vedeckých poznatkov (hoci aj môžu byť pre vlastnú inštitúciu nepohodlné), je ďalšia epizóda kultúrnopolitického kabaretu "Made in Central Europe".
Martinu Lehmannovú poznám z medzinárodnej platformy ICOM, držím jej palce v tomto nerovnom súboji a verím, že sa do budúcnosti nenechá demotivovať. Jej kompetencia, energia a temperament by chýbali nielen na českej múzejnej scéne.

Dušan Buran (Bratislava, 2020-01-22)

#185

Václav Duchek

Václav Duchek (Plchov 37, 2020-01-22)

#188

Paní ředitelka Martina Lehmannová za dobu svého působení v památníku pozvedla tuto instituci na světovou úroveň a plně do 21. století. Dokázala i za náročných podmínek vytvořit tým lidí, se kterými je radost spolupracovat a to jak profesně, tak lidsky. Vytýkat jí nedostatek empatie je směšné. Pokud se pod empatii nerozumí servilnost a přehnané poklonkování. Historické bádání a edukace nesmí podléhat politickému tlaku. Nesmíme dovolit, aby objevovaná historická fakta podléhala emocionálním výbojům a výkřikům, využívaným pro mocenský užitek politiků a struktur napojených na ČSBS. Ten už dnes nelze chápat díky činům jeho vedení a některých členů jinak, než jako strukturu nesoucí odkaz komunistického režimu, jeho výchovy a přemýšlení. Spor o udání paní Doležalové mohl být velice zajímavou diskusí na poli historických věd. Jak Vojtěch Kyncl, tak Vojtěch Šustek jsou předními kapacitami mezi historiky a archiváři a jejich vzájemné rozporování a doplnění všech objevů a souvislostí v tomto tématu nemá a nesmí být brán jako útok na pozůstalé pamětníky. Naopak je nutné to brát jako posun v poznání. Objev, který rozpoutal tak bouřlivé emoce, nastiňuje mnoho otázek a má být předmětem bádání. Zneužít jej pro politické machinace a tím ublížit tak zásadnímu místu, jako je Památník Lidice, je špatně. Historická fakta nejsou a nesmí být rukojmím politiků a lobbistů. Práce předních odborníků na muzea a galerie jako je paní Lehmannová, by měla být ceněna a podporována. Zvyšuje renomé naší země a naší historie jak uvnitř České republiky, tak i za hranicemi. Kvalita práce jejího týmu i jí samotné je naprosto evidentní. Stojí za ní činy, nikoli populistická a prázdná gesta.
A pokud má paní Lehmannová podporu i takové vážené osobnosti jako je poslední žijící lidická žena, Jaroslava Skleničková, pak se jeví celý případ jako nebezpečný útok na celý Památník Lidice a práci nejen paní Lehmannové. Narativ příběhu Lidic přešel do 21. století. Je možné, že současné poznání tento narativ mění. Takový proces může být z emocionálního hlediska bolestivý. Ale v mnoha případech může být taková bolest očistným procesem. Zvláště historici se takového procesu nesmí bát. Paní Lehmannová a pracovníci Památníku Lidice prokázali odvahu, zároveň i citlivost k prohlubování znalostí o událostech lidické tragédie. Taková práce si zaslouží ocenění, nikoli nucenou rezignaci. Ne ve prospěch neprůhledné a podivné politiky a manipulací ze strany jedinců a organizací, jejichž činy jsou morálně neobhajitelné, v případě ČSBS dokonce protizákonné. Každé malé dítě se učí, že lhát a krást je špatně. Není důvod tuto premisu v dospělosti opouštět. To, co se děje za nátlak vůči paní Lehmannové a Památníku Lidice, je špatně.
Nesouhlasím s postupem Ministerstva kultury a tímto dopisem vyjadřuji plnou podporu paní Lehmannové a zaměstnancům Památníku Lidice.

Mgr. Jana Raila Hlavsová (Praha 13, 2020-01-22)

#194

Je už potřeba se vyrovnat s naší vlastní minulostí, ne všichni obyvatelé Protektorátu Böhmen und Mähren byli oběti nebo hrdinové. O letech komunistické diktatury raději nemluvit :-/ A toto vyrovnání se nám zpolitizováním paměťových a vědeckých institucí těžko povede. Pane ministře Zaorálku, styďte se.

Zdeněk Havel (Semily, 2020-01-22)Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...