Otevřený dopis autorům učebnice Kriminologie

Komentáře

#5

Podepisuji, protože šíření pomýlených názorů na podstatu a následky znásilnění a sexuální násilí pokládám za něco, co má velký nepřímý vliv na vznik mnohých celoživotních traumat. Formulace použité v knize se mi zdají opravdu významným způsobem zkreslující a jsem ráda, že tato petice vznikla a snaží se situaci uvést na pravou míru.

(Brno, 2017-08-27)

#17

Podepisuji, protože za znásilnění vždy nese vinu pachatel, oběť je vždy jen oběť. Trauma oběti je stejné, ať měla minisukni nebo džíny. Dodejte obětem odvahu se svěřit a svůj čin nahlásit, když už se za vámi vypraví, očekává vzhledem k povaze činu maximální důvěru a pochopení. Absence rozervaného oblečení neznamená, že oběť nemá rozervanou duši. Ukažme společně, že tyto činy do moderního světa nepatří. Jednou na služebnu může přijít i vaše matka, žena, sestra, dcera, nebo kamarádka. Nabídněme jim pocit bezpečí a vnímejme je vždy jako oběti, kterým se stalo něco strašného, ať už byly s kamarádem v baru nebo se vracely samy domů. Vaše motto zní "Pomáhat a chránit". Dokažte nám prosím, že chráníte tu správnou stranu, aby se ani příště oběť sexuálního násilí nemusela stydět zaklepat na vaše dveře. Děkuji.

(Brno, 2017-08-27)

#21

Podepisuji, protože bych rád viděl naši zemi konečně vkročit do 21. století.

(Brno, 2017-08-27)

#24

Podepisuji, protože je pro mě naprosto šokující a nepřípustné, že se něco takového vyskytuje v učebnici pro budoucí policisty. Oběť není vynikem a společnost by se měla učit toto si uvědomovat, nikoli v lidech stále posilovat stereotypy a obeti vrhat do poníženého postavení a vzbuzovat v nich pocit viny, často se pak ani nikomu nesvěří. Policisté by přece měli dle svého hesla pomáhat a chránit, což rétorika učebnice příliš neposiluje (alespoň tato kapitola)

(Brno, 2017-08-27)

#38

Jsem se stala obětí domácího násilí se sexuálním podtextem. Když jsem se odvážila to nahlásit na policii, tak mi zavolali sanitku a proti mé vůli mě převezli na psychiatrii.

(Praha, 2017-08-28)

#42

názor prezentovaný v této části učebnice je zastaralý a škodí ženám. Policisté mají právo být vzděláváni kvalitně.

(Blatná, 2017-08-28)

#47

Učebnice neodpovídá současným poznatkům a statistikám. Přestože uvádí časté mýty, hned vedle je nekonzistentně podporuje (nebo to tak alespoň vyznívá). Především policisté a právníci musí mít správné informace o sexuálním násilí, pokud se má situace zlepšit.

(Praha, 2017-08-28)

#50

Podepisuji, protože jsem žena a mám dcery. Takovýto postoj zástupců zákona, který se prezentuje v učebnici Kriminologie, je pro mě děsivý.

(Zeleneč, 2017-08-29)

#52

Podepisuji,protože mě tato skutečnost opravdu hodně zasáhla. Je naprosto nepředstavitelné,že se mi nedej bože něco podobného stane,a já nebudu mit ani nějakou jistotu ani zastání v naší policii. Je to zarážející ,nikdy bych si nepomyslela,že obětí je vlastně částečně i pachatel !!! Hrůza co se to děje !!!!

(Brno, 2017-08-29)

#54

učebnice mi přijde jak z 18-tého století... :( mám s policií velmi špatné zkušenosti a to jsem netušila co se vlastně učí! :(

(PLzeň, 2017-08-29)

#55

Považuji za nepřípustné, aby se jakkoli vina násilníka v případu znásilnění přenášela na jeho oběť.

(Praha, 2017-08-29)

#61

Je absurdne, aby v dnesnej dobe (tolkych informacii a odbornych poznatkov) este niekto vazne publikoval skodlive nezmysly a demagogie tohto druhu - nemam slov! :-( A k peticii: dusevna trauma je mnoho-, mnohonasobne horsia ako fyzicka v naprostej vacsine pripadov - muzi to uz z titulu svojho pohlavia nikdy nemozu naplno precitit, a teda pochopit. Trivializacia psychickych nasledkov na cely dalsi zivot zeny je len dalsou hrubou diskriminaciou a znevazovanim zien... :-(

(Bratislava, 2017-08-29)

#62

Jsem sama byla znasilnena a nikdy to nenahlasila presne kvuli stereotypum,ktere vladnou ve spolecnosti. Ze strachu z toho,ze budu oznacena jako ta-co si za to muze sama,jsem radeji mlcela a vyrovnala se s tim sama.

(Praha, 2017-08-29)

#65

Nebudu snášet příkoří a bezpráví na sobě ani jiných ženách. Naše fyziologické předpoklady nás ve fyzických konfliktech znevyhodnuji a potřebujeme více ochrany, ne obviňování. Dokud nebudou pachatelé znásilnění trestáni, můžeme počítat s tím, ze bude násilí všeobecně více narůstat. Děkujeme, ze nás vyslyšíte.

(Praha, 2017-08-29)

#77

Protože pro sexuální násilí není omluva, a to ani v partnerských vztazích, které jsou navíc v učebnici zcela vynechány.

(Brno, 2017-08-29)

#96

Podepisuji, protože tento text nás vrací o desítky, ne-li stovky let zpět. Sexuální násilí se v České republice stále bagatelizuje a netýká se pouze žen, ale i mužů. Nepokládám za vhodné, aby se jeden z nejhorších trestných činů ponížil na pouhé výkřiky hysterických feministek. Dle statistik má každý člověk ve svém okolí někoho, kdo byl obětí sexuálního násilí a je to až každý 11 člověk, každý 4. byl sexuálně obtěžován. Tato čísla jsou alarmující, nechraňte násilníky a násilnice, rozhlédněte se kolem sebe.

(Olomouc, 2017-08-30)

#101

Je to neprijateľné ako je problematika znásilnenia absolútne nesprávne prezentovaná policajtom a i verejnosti - myzogýnia a sexizmus pod tým skryté poškodzujú celú spoločnosť, aj ženy aj mužov, vedú k tomu, že mnohé ženy ani znásilnenie nenahlásia, pretože štát im ukazuje, že to vníma inak a že nie je na ich strane.

(Praha, 2017-08-30)

#116

Souhlasím se závažností pedagogické zodpovědnosti. Společně s autory textu žádám o napravení chybných a nedostačujících informací.

(Brno, 2017-09-18)