Petice za zachování smrku u dolního kostela v Uherském Brodě

My, níže podepsaní občané Uherského Brodu a další lidé se vztahem k tomuto městu, nesouhlasíme s bezdůvodným pokácením vzrostlého smrku pichlavého, nacházejícího se u Chámu Mistra Jana Husa na ulici Bří Lužů.

Loňské pokácení jiného smrku v blízkosti kostela proběhlo bez diskuze s veřejností a s pochybnými podpůrnými argumenty. Takovéto stromy jsou ovšem významnými prvky městské zeleně a také městského ekosystému, ve kterém poskytují útočiště ptákům a další fauně. Provází i celý život obyvatel města, kteří jsou na ně zvyklí a váží si jejich estetických a ekologických hodnot.

Považujeme za zbytečné pokácet letitý zdravý strom pouze za účelem pořízení vánočního stromu na náměstí, zvláště s přihlédnutím na omezení trhů a kulturních akcí kvůli protiepidemickým opatřením.

Prosíme vedení města o jiné, nejlépe udržitelné řešení, které by odstranilo potřebu zbytečného kácení dalších stromů.

 

smrk-u-kostela-cropped.jpg

 

upravený text z příspěvku do brodské facebookové skupiny:

Vrabci na střeše povídali, že druhý smrk u dolního kostela to má spočítané..

První prý zavazel výhledu na kostel, přišilo se mu narušování zídky a samozřejmě ohrožení ostatních budov v případě pádu (od tragédie ve Zlíně je možný pár argument pro pokácení každého stromu ve veřejném prostoru, přestože slo o neobyklý případ uhnití kořenového systému).

Nevidím, že by druhý výhledu zavazel, proti větru je stíněný budovami ze všech stran, je daleko od zídky a vypadá naprosto zdravě - opravdu nebude lepší ho nechat růst, než jeho mrtvolu vystavit na náměstí, omotat kabeláží s LEDkama a pak ji rozporcovat na palivové dřevo? Letos žádné slavnostní rozsvícení s plným náměstím beztak nebude.

Nechte ho prosím růst.

Ve smrku hnízdí pár hrdliček, které najaro budou bez domova, bývá z něj slyšet houkání kalouse ušatého a určitě je domovem pro spoustu dalších ptáků. Kyslík pro všechny vyrábí celoročně. Pamatuju ho celý život. Vzrostlé zdravé stromy jsou čím dál vzácnější a takovýhle nenahradí ani tisíc platanových košťat v květináčích, které potřebují pravidelnou zálivku (a pokud ji nedostanou, opadá jim listí už v září a následně znovu obráží, počítám že jich většina přes zimu zajde).

Není načase si těchto spoluobčanů začít taky vážit?

Děkuji za vaše podpisy.

Vladislav Rytíř


Vladislav Rytíř    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Vladislav Rytíř svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...