Otevřený dopis - Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje

Kontaktujte autora petice

Děkujeme za Vaši aktivní podporu | Končíme

2014-02-03 19:56:12

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje",

jak všichni víte, rozhodla se v uplynulých dnech ČSSD kandidovat RSDr. Václava Šlajse na pozici hejtmana Plzeňského kraje a v pondělí 27. ledna jej také koalice ČSSD a KSČM novým hejtmanem zvolila. Stalo se tak tváří v tvář protestu desítek občanek a občanů Plzeňského kraje přítomných a hovořících přímo na mimořádném volebním jednání zastupitelstva (souhrn zpráv z médií přinášíme níže) i navzdory více než 2800 Vašich podpisů pod otevřeným dopisem proti volbě RSDr. Šlajse hejtmanem. ČSSD a KSČM rozhodly způsobem, na který mají plné právo. Je ale třeba vědět, že ne každé většinové rozhodnutí je správné a že se rozhodnutí nestává moudrým jen tím, že je pro něj dostatek hlasů.

Někdo může mít pocit, že jsme otevřeným dopisem ničeho nedosáhli a že to úsilí bylo zbytečné. My jsme přesvědčeni o opaku. Možnost mlčet se nám prostě nenabízela a víme, že mnohým z Vás také ne. My jsme nemohli jinak než upozornit nahlas na nestydatost záměru hlavní demokratické levicové strany v zemi nominovat na nejvyšší pozici v kraji aktivního slouhu totalitního režimu, člověka, který měl za úkol „v duchu socialistického a proletářského internacionalismu vychovávat vojáky k třídní nenávisti vůči nepřátelům a buržoazní ideologii, k bezmezné oddanosti socialistické vlasti a Komunistické straně Československa“, člověka, který ukončil své studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ ještě několik měsíců po „Palachově týdnu“ roku 1989. Rozhodnutí ČSSD pokládáme za hrubou neslušnost a o hrubých neslušnostech dle nás není možné mlčet. Ani dnes, ani zítra.

RSDr. Václav Šlajs má dle vlastních slov hned několik lustračních ověření a navrch čisté svědomí. My mu to přejeme. Vzhledem k tomu, kolik projevil reflexe nad svou aktivní rolí v totalitním režimu za uplynulých 25 let, poslední dva měsíce i během samotného jednání zastupitelstva (opakovaně i dohromady žádnou), neapelovali jsme na něj. Náš apel směřoval výslovně a opakovaně k zastupitelkám a zastupitelům demokratických stran. Ti za ČSSD, početnější část z vládnoucí koalice ČSSD a KSČM, se rozhodli náš apel oslyšet. Není to dobře, není to dobře především pro ně samotné.

Děkujeme za Vaši podporu našemu společnému úsilí. Děkujeme za Vaše podpisy pod otevřený dopis, děkujeme stovkám z Vás, kteří na otevřený dopis upozorňovali ve svém okolí, děkujeme desítkám z Vás, kteří dorazili projevit svůj nesouhlas na jednání zastupitelstva (a často si na to brali dovolenou nebo volno ze školy). A děkujeme i za e-maily, které od Vás v posledních dnech dostáváme. Nikoli překvapivě nám (asi ne od Vás) chodí i e-maily nepodepsané s nepěknými slovíčky uvnitř, ale e-maily vyjadřující souhlas s naším společným úsilím výrazně převažují. Díky Vám za ně!

V tuto chvíli nechystáme žádné další kroky, ale ani je nevylučujeme. Pokud byste měli pocit, že něco je ještě třeba říci nebo udělat, nyní nebo někdy v budoucnosti, neváhejte se nám ozvat.

Děkujeme Vám, že jste se proti nepravosti ozvali s námi. Nemohli jsme jinak. Vy asi také ne.


S úctou

Autoři otevřeného dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“
Tomáš Hirt, Kristýna Hněvsová, Silvestra Chnápková, Radek Kodera, Monika Stehlíková, Petr Vaněk

Kontakt:

Petr Vaněk, petr.vanek@gmail.com, 732 973 178

 

Dodatky:


A) Informace ke kauze jsme zveřejňovali a nadále s polevující frekvencí zveřejňujeme na facebookovém profilu „Nechceme politruka komunistické armády novým hejtmanem Plzeňského kraje“. Neváhejte jej sledovat na adrese www.facebook.com/politrukhejtmanem.

B) Přehled článků a reportáží k volbě RSDr. Václava Šlajse hejtmanem Plzeňského kraje z uplynulých dnů:

Reportáže:
Český rozhlas (http://bit.ly/1e2qpqb a http://bit.ly/1n8vkbr a http://bit.ly/1ft5F7O), Česká televize (http://bit.ly/1e2qr1f), ČTK (http://bit.ly/1e2qudh), Plzeňský deník (http://bit.ly/1e2qvOn), MF DNES (http://bit.ly/1e2qzxI), iHNED (http://bit.ly/1e2qytz), Lidovky.cz (http://bit.ly/1e2r0Ir), Novinky.cz (http://bit.ly/1e2qytz), Nova TV (http://bit.ly/1n8oLFM), Regionpodlupou.cz (http://bit.ly/1e2qDgN), Respekt (http://bit.ly/1e2qKsR), Deník Referendum (http://bit.ly/1e2qJFi), QAP (http://bit.ly/1n8u9sp),

Komentáře:
Další rudý politruk hejtmanem, tentokrát v Plzni (Jan Jandourek, Reflex, 27/1/2014) - http://on.fb.me/1cMH7YY, ČSSD si zahrává s ohněm (Petr Placák, Lidové noviny, 29. ledna 2014) - http://on.fb.me/1cMH9jq, Čest práci, soudruzi! (Dušan Šrámek, Reflex, 30/1/2014) - http://on.fb.me/1cMHbI5, V Německu se mladí nepříjemně ptali; v Česku většinu mladých doba totality nezajímá (Jiří Stočes, ČRo Plzeň, 3/2/2014) - http://bit.ly/1cN2mKf


Petr 'Permi' Vaněk

ZMĚNA: Sraz před krajským úřadem je v pondělí 27. ledna (ZÍTRA) už v 9.15 hod. Jednání zastupitelstva je VEŘEJNÉ a veřejnost MÁ PRÁVO na zastupitelstvu vystupovat.

2014-01-26 17:14:11

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje",

z důvodu nových informací jsme změnili sraz před zítřejším (pondělí 27. ledna) mimořádným volebním zastupitelstvem o čtvrt hodiny na 9.15. Proč jsme tak udělali? Dostala se k nám informace, že přinejmenším někteří zaměstnanci a zaměstnankyně krajského úřadu a/nebo jeho organizací byli vyzváni, aby v pondělí přišli na zastupitelstvo před zahájením jednání a obsadili všechny volné židle a omezili tak přístup veřejnosti (sál není příliš velký a nedisponuje mnoha místy na stání). Tuto informaci máme od zdroje, který nebudeme zveřejňovat a je samozřejmě na každém, jestli jí uvěří či nikoli (autor těchto řádek, spoluautor otevřeného dopisu Petr Vaněk, ji pokládá za důvěryhodnou).

I s ohledem na výše uvedené doporučujeme těm, kteří chtějí vystoupit v rozpravě, aby se v souladu s jednacím řádem zastupitelstva přihlásili o slovo předem a elektronicky (viz níže). Dle jednacího řádku se lze přihlásit i na místě (do 30 minut před zahájením jednání nebo pak i v rozpravě), ale tato e-mailová varianta se jeví jako vhodná pojistka.

Jak se přihlásit do rozpravy e-mailem? Více na http://on.fb.me/1aVm3y5

Sraz před jednáním zastupitelstva tedy měníme z 9.30 na 9.15. Samozřejmě můžete dorazit i dříve nebo kdykoli později, neorganizujeme žádnou skupinu, každý jdeme sám za sebe.

Ještě připomínáme:

Jednání zastupitelstva je VEŘEJNÉ a veřejnost MÁ PRÁVO na zastupitelstvu vystupovat (viz jednací řád, článek 13, odkaz níže). Budete-li chtít na jednání vystoupit, nezapomeňte si s sebou průkaz totožnosti (viz jednací řád níže). Bod jednání vztahující se k volbě hejtmana je na samém začátku jednání (viz program níže).

Mimochodem, krajská ČSSD v pátek večer RSDr. Václava Šlajse nominovala, takže už se po třech měsících konečně nebavíme o "případné" nominaci.

Připomínáme, že z našeho pohledu si nominace RSDr. Václava Šlajse zaslouží osobní, klidné, slušné a jednoznačné odsouzení přímo na jednání zastupitelstva. Přijďte, pokud můžete a chcete, přineste si transparent, chcete-li a neváhejte osobně vystoupit.

Užitečné odkazy:

- Jednací řád zastupitelstva (zvláště Článek 13 - Vyjadřování veřejnosti na zasedání zastupitelstva)
http://www.plzensky-kraj.cz/cs/taxonomy/term/3422

- Program jednání zastupitelstva Plzeňského kraje 27. ledna 2014
http://www.klatovy.cz/mukt/user/deska/2014-1/3577.pdf

 

Vše na http://bit.ly/PolitrukHejtmanemZastupitelstvo.

 

Děkujeme za Vaši podporu našemu společnému úsilí a těšíme se snad s mnohými z Vás na viděnou na jednání zastupitelstva zítra ráno.

 

S úctou

Autoři otevřeného dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“

Tomáš Hirt, Kristýna Hněvsová, Silvestra Chnápková, Radek Kodera, Monika Stehlíková, Petr Vaněk

 

Kontakt:
Petr Vaněk, petr.vanek@gmail.com, 732 973 178


Petr Vaněk

Přijďte 27. ledna! Jednání zastupitelstva je VEŘEJNÉ a veřejnost MÁ PRÁVO na zastupitelstvu vystupovat.

2014-01-24 09:01:37

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje",

v pondělí 27. ledna 2014 se koná mimořádné volební jednání zastupitelstva, na němž bude volen nový hejtman Plzeňského kraje. K okamžiku odeslání této zprávy ČSSD doposud nezveřejnila svého kandidátka či kandidátku na tuto pozici, stejně jako nepopřela, že touto osobou bude RSDr. Václav Šlajs. Lze se domnívat, že nominace neproběhla ještě ani 3 dny před volbou proto, aby se ČSSD vyhnula další vlně kritiky. Anebo zvažuje někoho jiného. Nejpozději v pondělí se to dozvíme.

Zveme Vás všechny na zasedání zastupitelstva. Je zřejmé, že se jednání ve všední den dopoledne většina lidí nemůže zúčastnit, přesto věříme, že se nás setká málo. Ze zpráv novinářů, kteří se nám ozývali v posledních dnech, vyplývá, že média zastoupena budou v míře neobvyklé.

Upozorňujeme, že jednání zastupitelstva je VEŘEJNÉ a veřejnost MÁ PRÁVO na zastupitelstvu vystupovat (viz jednací řád, článek 13, odkaz níže). Budete-li chtít na jednání vystoupit, nezapomeňte si s sebou průkaz totožnosti (viz jednací řád níže). Bod jednání vztahující se k volbě hejtmana je na samém začátku jednání (viz program níže).

Připomínáme, že z našeho pohledu si (případná) nominace RSDr. Václava Šlajse zaslouží osobní, klidné, slušné a jednoznačné odsouzení přímo na jednání zastupitelstva. Přijďte, pokud můžete a chcete, přineste si transparent, chcete-li a neváhejte osobně vystoupit.

Pro ty, kdo by se do jednací místnosti chtěli odebrat společně, navrhujeme sraz v 9.30 (30 minut před zahájením jednání) před budovou Krajského úřadu ve Škroupově ulici 18.

Užitečné odkazy:

- Jednací řád zastupitelstva (zvláště Článek 13 - Vyjadřování veřejnosti na zasedání zastupitelstva)
http://www.plzensky-kraj.cz/cs/taxonomy/term/3422

- Program jednání zastupitelstva Plzeňského kraje 27. ledna 2014
http://www.klatovy.cz/mukt/user/deska/2014-1/3577.pdf

 

Vše na http://bit.ly/PolitrukHejtmanemZastupitelstvo.

 

Děkujeme za Vaši podporu našemu společnému úsilí a těšíme se snad s mnohými z Vás na viděnou na jednání zastupitelstva 27. ledna ráno.

S úctou

Autoři otevřeného dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“

Tomáš Hirt, Kristýna Hněvsová, Silvestra Chnápková, Radek Kodera, Monika Stehlíková, Petr Vaněk

 

Kontakt:

Petr Vaněk, petr.vanek@gmail.com, 732 973 178


Petr Vaněk

Přijďte na krajské zastupitelstvo 27. ledna

2014-01-19 17:26:58

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje",

slíbili jsme Vám před koncem roku, že se ozveme, jakmile bude jasněji ohledně volebního zasedání zastupitelstva Plzeňského kraje. Ten okamžik nastal a tento dopis je nejen informací, ale, a to především, také výzvou k akci. Máme už jen týden na to, abychom udělali, co je v našich společných silách, abychom zabránili usazení RSDr. Václava Šlajse, absolventa Vysoké školy politické ÚV KSČ, na pozici hejtmana. A protože už nás zdaleka není málo, můžeme toho udělat hodně!

Potřebujeme v závěrečném týdnu velkou podporu z Vaší strany. Je třeba, aby každá zastupitelka a každý zastupitel věděli, že je zde spousta lidí, kteří si nepřejí na pozici hejtmana člověka, který aktivně sloužil komunistické diktatuře a nikdy se za to ani neomluvil.


1) Vyzvěte své přátele, aby i oni podepsali otevřený dopis
(vzorový e-mail níže). Chceme se dostat na 3 tisíce podpisů, aby si kauzy opět všimla média. O počtu podpisů samozřejmě budeme opět informovat i zastupitelky a zastupitele, jimž je dopis směřován - http://bit.ly/PolitrukHejtmanem.

2) Přijďte na mimořádné volební jednání zastupitelstva 27. ledna 2014 od 9.30 hod. Přijďte vyjádřit osobně, klidně, slušně a jednoznačně, svůj nesouhlas s tím, aby se RSDr. Václav Šlajs stal hejtmanem Plzeňského kraje. Více na http://bit.ly/PolitrukHejtmanemZastupitelstvo.

3) Sdílejte na Facebooku obrázek zvoucí na zastupitelstvo i k podpisu dopisuhttp://on.fb.me/19FcLb7.

4) Pokud chcete, napište osobní vzkaz zastupitelkám a zastupitelům Plzeňského kraje. Kontakty najdete na adrese  http://bit.ly/ZastupitelstvoKontakty.

 

Nepořádáme hon na řadové komunisty, ani nepožadujeme, aby se Václav Šlajs vzdal nebo byl zbaven svých stávajících funkcí. Jsme však přesvědčeni, že člověk s takovou minulostí, již nijak kriticky nereflektoval, na tak významné místo, jakým je pozice hejtmana, nepatří. Pojďme společně ukázat, že bychom takovéto rozhodnutí pokládali za nevkusné!

Děkujeme za Vaši podporu našemu společnému úsilí a těšíme se snad s mnohými z Vás na viděnou na jednání zastupitelstva 27. ledna ráno.

S úctou

Autoři otevřeného dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“

Tomáš Hirt, Kristýna Hněvsová, Silvestra Chnápková, Radek Kodera, Monika Stehlíková, Petr Vaněk

 

Kontakt:

Petr Vaněk, petr.vanek@gmail.com, 732 973 178

 

--

 

Možný vzorový e-mail pro Vaše přátele, kolegy, blízké:

Vážení přátelé,

vážně hrozí, že se příštím hejtmanem Plzeňského kraje stane politruk Václav Šlajs, který byl do roku 1989 členem KSČ a po dobu mnoha let důstojníkem komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ. Ještě v roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ.

Nesouhlasím s tím, aby takový člověk stál v čele Plzeňského kraje. Podepsal/a jsem proto, stejně jako stovky dalších, otevřený dopis „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“ pro zastupitelky a zastupitele Plzeňského kraje. V takovéto věci nemůžeme být lhostejní!

Doporučuju Vám si otevřený dopis přečíst a potěší mě, pokud se pod ním objeví i Váš podpis.

Otevřený dopis najdete na adrese http://bit.ly/PolitrukHejtmanem

S pozdravem

...

 


Petr Vaněk

Krásné svátky a dobrý rok 2014

2013-12-23 08:34:13

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje",

obracíme se na Vás v čase těsně předsvátečním zcela výjimečně nikoli s výzvou akci, ale s tím, co se sluší a patří, tedy přáním všeho dobrého Vám i Vašim blízkým.

Jak jistě víte, avizovaná volba nového hejtmana na zastupitelstvu 9. prosince neproběhla. Můžeme se jen dohadovat, proč tomu tak bylo, ale jsme tomu rádi. Snad to znamená, že pro představitele ČSSD v Plzeňském kraji se volba Václava Šlajse stala méně samozřejmou, než za jakou ji pokládali jen před několika týdny. Pokud tomu tak je, není pochyb, že k takovému prozření přispěl svým podpisem každý z Vás. Děkujeme Vám!

Informace, které jsme v posledních týdnech posílali do médií, najdete v oznámeních na adrese http://www.petice24.com/a/63279. Opakovaně jsme informovali nejen o roli Václava Šlajse v podpoře fungování totalitního systému socialistického Československa, ale i o narůstajícím počtu signatářek a signatářů otevřeného dopisu. Děkujeme za Vaši setrvalou podporu.

V následujících dnech dopřejeme Vám i sobě zasloužené poklidné spočinutí na konci kalendářního roku. Otevřený dopis je nadále otevřen dalším podpisům, ale jeho propagaci trochu ztišíme. Přejeme Vám klidný konec roku a spoustu radosti ve dnech svátečních.

V novém roce se Vám ozveme znovu, jistě s další výzvou k akci, mimo jiné v souvislosti s dalším jednáním zastupitelstva Plzeňského kraje plánovaným už na 6. ledna 2014. Doporučujeme Vám si termín poznamenat do diářů, které zítra najdete pod stromečkem, neboť tak trochu předpokládáme, že bude užitečné se na rozhodování našich volených zástupců přijít, samozřejmě v naprostém poklidu, podívat přímo. Ještě Vás pozveme!

Vážení přátelé. Přejeme Vám krásné svátky, dobrý rok 2014 a hluboce si vážíme toho, že s Vámi můžeme být na jedné lodi.

S úctou

Autoři otevřeného dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“
Tomáš Hirt, Kristýna Hněvsová, Silvestra Chnápková, Radek Kodera, Monika Stehlíková, Petr Vaněk

Kontakt:
Petr Vaněk, petr.vanek@gmail.com, 732 973 178
Tomáš Hirt, tomash@ksa.zcu.cz, 606 665 125


Petr Vaněk

Tisková zpráva: Václav Šlajs nemá problematickou pouze minulost, ale i přítomnost

2013-12-02 09:49:15

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu,

dovolujeme si vám oznámit, že jsme z pozice autorů výzvy médiím rozeslali tiskovou zprávu, v níž poukazujeme na současné působení Václava Šlajse v roli předsedy představenstva Plzeňského městského dopravního podniku (PMDP). Podle některých signálů není pozice Václava Šlajse tak neotřesitelná, jak se původně zdálo. Čím více podpisů se podaří nashromáždit, tím výraznější bude tlak na zastupitele, aby Václava Šlajse na hejtmana nenavrhli nebo ho jím nezvolili. Prosíme o další šíření dopisu, jsme přesvědčeni, že to má smysl. Níže je uvedeno znění tiskové zprávy, která poukazuje na to, že vedle problematické minulosti je pochybné i současné působení Václava Šlajse ve veřejných funkcích.

S pozdravem za autory otevřeného dopisu

Tomáš Hirt

 

Tisková zpráva

Kandidát na hejtmana Václav Šlajs nemá problematickou pouze minulost, ale i přítomnost

V Plzni dne 1. 12. 2013

Výzvu za nezvolení bývalého politruka RSDr. Václava Šlajse hejtmanem podepsaly již dva a půl tisíce lidí. V samotné výzvě i v médiích byla dosud zdůrazňována jeho minulost komunistického propagandisty v Československé lidové armádě. V kolizi s tím, aby byl věrohodným hejtmanem, je ovšem i jeho současné působení ve funkci předsedy představenstva Plzeňského městského dopravního podniku (PMDP). „Kryje nemravný byznys s dluhy a je v konfliktu zájmů,“ tvrdí Tomáš Hirt, jeden ze spoluautorů výzvy.

Dopravní podnik, jehož je Václav Šlajs nejvyšším představitelem, se podílí na nemravném obchodu s dluhy nejchudších vrstev místního obyvatelstva. Pohledávky z pokut jsou vymáhány prostřednictvím advokátů, kteří si za bagatelní úkony, jejichž vyřízení trvá několik minut, účtují mnohatisícové částky, které pak vymáhají po dlužnících. Za jednu nezaplacenou jízdu může přestupce zaplatit až 16000,- Kč, z nichž jde 7865,- Kč exekutorům a 6655,- Kč advokátům.[1] Donedávna byla příjemcem tohoto výnosného obchodu firma se sídlem na Panenských ostrovech. „Pokud dopustí, že se městský podnik podílí na nemravném obchodu s dluhy nejchudších vrstev obyvatelstva, není Václav Šlajs ani dobrý hospodář, ani dobrý sociální demokrat,“ uvádí Tomáš Hirt. „Neexistuje jediný důvod, proč by si PMDP nemohl vymáhat pohledávky sám, zvládl by to i absolvent zvláštní školy,“ dodává Hirt.

V advokátní kanceláři Mgr. Martina Zikmunda, který pohledávky PMDP v současnosti vymáhá, navíc pracuje dcera Václava Šlajse JUDr. Petra Továrnická. To budí přinejmenším dojem konfliktu zájmů. Stejně tak budí dojem konfliktu zájmů fakt, že Václav Šlajs je vedle funkce předsedy představenstva PMDP zároveň ekonomickým a finančním náměstkem hejtmana Plzeňského kraje, který od PMDP nakupuje dopravní spoje. Kumulací funkcí placených z veřejných peněz porušuje etický kodex vlastní strany (ČSSD), který na jejích webových stránkách v komentáři K čemu je nám potřeba etický kodex? propaguje sám Milan Chovanec, když říká: „Nebude možný souběh dvou veřejně placených funkcí“. A v článku Etický kodex má v Plzeňském kraji zelenou dodává: „Jsem přesvědčen, že etický kodex potřebují naši volení zástupci jako sůl. A to bez ohledu na to, s jak čistými úmysly do politiky vstupují.“ PMDP je městským podnikem, který hospodaří s veřejnými finančními prostředky.

„Fakt, že se Václav Šlajs podílí na odírání chudých, vnímám jako přirozené pokračování jeho normalizační dráhy komunistického aparátčíka. Po mém soudu jde o bezskrupulózního kariéristu, jemuž jsou jakékoli morální hodnoty šumafuk bez ohledu na stranu, v níž zrovna působí,“ říká spoluautorka výzvy Monika Stehlíková.

Kontakt:

Tomáš Hirt, tel.: 774970375, e-mail: tomash@ksa.zcu.cz[1] 4719,- Kč je odměna advokáta v nalézacím řízení, 1.936,- Kč odměna advokáta v exekučním řízení, 7865,- Kč odměna exekutora, 400,- Kč činí soudní poplatky a 1018,- Kč pokuta včetně ceny jízdného (od 1. 1. 2014 bude činit 1518,- Kč). Pozoruhodný je též fakt, že v Plzni bude od ledna 2014 výše přirážky (pokuty) činit 83 násobek jízdného, zatímco například v Londýně, kde mají narozdíl od Plzně poměrně rozsáhlou podzemní dráhu, desetinásobek.


Petr Vaněk

Skoro 2.000 podpisů pod „Nechceme politruka hejtmanem“ | A pokračujeme!

2013-11-17 21:53:22

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu,

děkujeme Vám všem za podpis pod otevřený dopis, stejně jako za povědomí, které o dopisu dále šíříte. Jen díky tomu, že počet podpisů i nadále narůstá a mluví se o něm, odvysílala ve svém hlavním zpravodajství reportáž TV Prima v pátek a Česká televize právě dnes, v den státního svátku (více v seznamu výstupů z médií níže). Děkujeme, že nejste lhostejní!

Jak je jistě mnohým z Vás zřejmé, jsou těmi, kdo budou o novém hejtmanovi rozhodovat, zastupitelky a zastupitelé ČSSD. Protože zastupitelé za KSČM pravděpodobně nemají velký problém s aktivní službou Václava Šlajse totalitnímu režimu a zastupitelé za opoziční strany zas podle všeho budou proti jeho volbě. Ale to nestačí. Celá věc se ve skutečnosti rozhodne na tom, jestli je ČSSD přesvědčena, že tím nejlepším, co může jako demokratická parlamentní strana 24 let po Listopadu 89 nabídnout do pozice premiéra krajské vlády, je politruk s vystudovanou Vysokou školou politickou ÚV KSČ. My jsme hluboce přesvědčeni, že to mu tak není. Pevně věříme, že s Vaší podporou přesvědčíme právě zastupitelky a zastupitele ČSSD, že jejich strana nabízí české společnosti, a Plzeňskému kraji, mnohem lepší političky a politiky než aktivního vykonavatele diktatury.

O novém hejtmanovi Plzeňského kraje se pravděpodobně bude rozhodovat na zastupitelstvu 9. prosince. Jistě to ale vědět nemůžeme, závisí to na rozhodnutí stávajícího hejtmana Milana Chovance, který jej ale doposud nesdělil. Budeme Vás samozřejmě informovat.

Dovolujeme si Vás opět požádat o akci. Máme pocit, že se blížíme stavu, kdy v našich společných kruzích na Facebooku už nebude mnoho lidí, kteří by otevřený dopis chtěli podpořit, ale zatím nepodpořili. Zatímco mimo Facebook, ve všech věkových kategoriích, jsou mnozí, kteří by podpořili, ale třeba se o dopise zatím nedozvěděli. Informujte své okolí, prosíme, e-mailem o tom, že jste dopis „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“ podepsali a vyzvěte je k témuž. Další nárůst znamená další zájem médií a obojí dohromady znamená větší pravděpodobnost, že si zastupitelé ČSSD uvědomují, co by o kvalitě své strany sdělili veřejnosti, pokud by Václava Šlajse nominovali na hejtmana. Neváhejte k oslovení svých blízkých použít předpřipravený e-mail níže.

Vážení přátelé. Právě dnes jsme si připomněli 24. výročí 17. listopadu 2013. Je bez pochyb, že představy o tom, jakou společnost si přejeme, se před těmi 24 lety lišily. Jsme si ale jisti, že v představách málokterých z nás byli proponenti komunistického režimu v čele demokratických institucí svobodného státu. Udělejme vše v našich silách, abychom této situaci zabránili.

S úctou

Autoři otevřeného dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“
Tomáš Hirt, Kristýna Hněvsová, Silvestra Chnápková, Radek Kodera, Monika Stehlíková, Petr Vaněk

Kontakt:

Tomáš Hirt, tomash@ksa.zcu.cz, 606 665 125


---

Možný vzorový e-mail pro Vaše přátele, kolegy, blízké:


Vážení přátelé,

vážně hrozí, že se příštím hejtmanem Plzeňského kraje stane politruk Václav Šlajs, který byl do roku 1989 členem KSČ a po dobu mnoha let důstojníkem komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ. Ještě v roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ.

Nesouhlasím s tím, aby takový člověk stál v čele Plzeňského kraje. Podepsal/a jsem proto, stejně jako stovky dalších, otevřený dopis „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“ pro zastupitelky a zastupitele Plzeňského kraje. V takovéto věci nemůžeme být lhostejní!

Doporučuju Vám si otevřený dopis přečíst a potěší mě, pokud se pod ním objeví i Váš podpis.

Otevřený dopis najdete na adrese http://bit.ly/PolitrukHejtmanem

S pozdravem

...

---

Média o otevřeném dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“

MF DNES (9.11.

EuroZprávy (10.11.

Novinky.cz (11.11.

Lidovky.cz (11.11.

Plzeňský deník 12.11.

Český rozhlas Plzeň 14.11.

Prima TV 15.11 (v čase 4:15)

Události ČT 17.11.

Respekt 18.11.

 


Petr Vaněk

Dalších 1.000 podpisů pod „Nechceme politruka hejtmanem“ | A co dál?

2013-11-13 08:12:03

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu,

když jsme Vám psali poprvé před třemi dny, bylo pod otevřených dopisem „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“ pro zastupitelky a zastupitele Plzeňského kraje na adrese http://bit.ly/PolitrukHejtmanem „jen“ prvních 400 podpisů. V tuto chvíli jsme už překročili hranici 1.400 podpisů a tak je tento e-mail pro více než tisícovku z Vás e-mailem úvodním. Vítáme Vás a děkujeme za Vaši osobní podporu otevřenému dopisu!

O náš společný odpor proti možné volbě politruka komunistické armády RSDr. Václava Šlajse hejtmanem Plzeňského kraje se v uplynulých dnech začala ve velké míře zajímat média. Výpis článků (pravděpodobně neúplný) přikládáme na konci tohoto e-mailu. Zájem médií je pro úspěch našeho snažení zásadní. Především je podstatné, že za tento vítaný zájem médií vděčíme neustále narůstajícímu počtu podpisů pod otevřeným dopisem. Stovky a (a snad brzy) tisíce podpisů jasně značí, že na věci záleží velkému množství lidí. A tak se stává zprávou, která si zaslouží pozornost médií. A tu zásadně potřebujeme, abychom byli v společném úsilí úspěšní.

O volbě nového hejtmana bude pravděpodobně rohodovat krajské zastupitelstvo již 9. prosince. Proto tu pro Vás máme opět výzvu k akci na pár minut. Minule zafungovala výborně (!) a počet podpisů narostl skokově. Dokážeme to znovu? Dostaneme se do čtvrtečního večera přes 2.000 podpisů? Každý z nás může udělat mnohem víc než jednou podepsat. Spočtěte si sami, kolik podpisů bychom měli, kdyby každý z nás získal jen tři další podpisy svých přátel. Jak na to?

1) Pokud používáte Facebook, pozvěte 10 lidí (nebo více!) ze svého okolí do události na adrese http://bit.ly/PolitrukHejtmanemFbUdalost. Navíc neváhejte sdílet odkaz na událost na svoji zeď.

2) Mnoho z nás Facebook nepoužívá, pošlete svým přátelům e-mail s doporučením, aby stejně jako Vy podpořili otevřený dopis svým podpisem na adrese http://bit.ly/PolitrukHejtmanem. Jaký může být text Vašeho e-mailu? Přikládáme možný „vzor“ na konci zprávy. Třeba Vám zjednoduší psaní vlastního e-mailu.

Jen díky Vašemu zájmu o dění kolem nás a Vaší aktivní podpoře bude počet podpisů pod otevřeným dopisem nadále narůstat a jen tak můžeme myslet na úspěch našeho společného úsilí.

Díky za několik minut Vašeho času!

 

S úctou

Autoři otevřeného dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“
Tomáš Hirt, Kristýna Hněvsová, Silvestra Chnápková, Radek Kodera, Monika Stehlíková, Petr Vaněk

 

Kontakt:

Petr Vaněk, petr.vanek@gmail.com, 732 973 178
Tomáš Hirt, tomash@ksa.zcu.cz, 606 665 125


---

 

Možný vzorový e-mail pro Vaše přátele, kolegy, blízké:


Vážení přátelé,

vážně hrozí, že se příštím hejtmanem Plzeňského kraje stane politruk Václav Šlajs, který byl do roku 1989 členem KSČ a po dobu mnoha let důstojníkem komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ. Ještě v roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ.

Nesouhlasím s tím, aby takový člověk stál v čele Plzeňského kraje. Podepsal/a jsem proto, stejně jako stovky dalších, otevřený dopis „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“ pro zastupitelky a zastupitele Plzeňského kraje. V takovéto věci nemůžeme být lhostejní!

Doporučuju Vám si otevřený dopis přečíst a potěší mě, pokud se pod ním objeví i Váš podpis.

Otevřený dopis najdete na adrese http://bit.ly/PolitrukHejtmanem

S pozdravem

...

 

---

 

Články o otevřeném dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“

MF DNES (9. listopadu)

EuroZprávy (10. listopadu)

Novinky.cz (11. listopadu)

Lidovky.cz (11. listopadu)

Plzeňský deník (12. listopadu)

 


Petr Vaněk

400 podpisů za 48 hodin | Věnujte 5 minut svého času a pomozte zabránit volbě politruka hejtmanem

2013-11-09 18:13:09

Vážení přátelé, signatářky a signatáři otevřeného dopisu,

během prvních 48 hodin od zveřejnění dopisu Vás jej podpořily již více než čtyři stovky (!). Velmi nás těší zájem, který otevřený dopis vzbudil. Naším cílem je nejen upozornit na skutečnost, že Václav Šlajs kvůli své letité aktivní službě totalitnímu režimu není morálně vhodnou osobou do nejvyšší pozice v Plzeňském kraji, ale skutečně dosáhnout toho, aby na tuto pozici nebyl zvolen. Toho můžeme dosáhnout jen díky vysokému počtu podepsaných a díky zájmu médií. I zájem médií ale vzniká především s velkým počtem podporujících.

Rádi bychom Vás proto požádali v zájmu úspěšnosti naší společné snahy o pouhých 5 minut Vašeho času:

1) Pokud používáte Facebook, pozvěte 10 lidí (nebo více!) ze svého okolí do události na adrese http://bit.ly/PolitrukHejtmanemFbUdalost Navíc neváhejte sdílet odkaz na událost na svoji zeď.

2) Mnoho z nás Facebook nepoužívá, pošlete svým přátelům e-mail s doporučením, aby stejně jako Vy podpořili otevřený dopis svým podpisem na adrese http://bit.ly/PolitrukHejtmanem

Jen díky Vašemu zájmu o dění kolem nás a Vaší aktivní podpoře bude počet podpisů pod otevřeným dopisem nadále narůstat a jen tak můžeme myslet na úspěch našeho snažení.

Díky za Vašich 5 minut!

S úctou

Autoři otevřeného dopisu „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje“

Tomáš Hirt, Kristýna Hněvsová, Silvestra Chnápková, Radek Kodera, Monika Stehlíková, Petr Vaněk

Kontakt:petr.vanek@gmail.com, 732 973 178

------------

Reakce na informace z médií:

Na základě aktuálních informací z médií jsme provedli úpravu jedné věty otevřeného dopisu. Václav Šlajs v MF DNES ze dne 9. listopadu v reakci na náš otevřený dopis uvedl, že nebyl náčelníkem politického oddělení, jak dříve uvedla média. Naopak potvrdil, že byl předsedou útvarové organizace KSČ, což je informace, kterou jsme původně neuváděli. Tato změna (viz níže) samozřejmě nic nemění na charakteru a intenzitě otevřeného dopisu, ne nadarmo byl neformální výraz „politruk“ používán jak pro tzv. „zástupce velitele útvaru pro věci politické“, tak pro předsedy útvarových organizací KSČ. Proto i nadále používáme neformální označení „politruk“ v titulu naší společné výzvy. Drobnou úpravu v textu výzvy provádíme z důvodu plné věcné správnosti.

Původní text (ze 7. listopadu): Václav Šlajs byl do roku 1989 členem KSČ a po dobu necelých dvaceti let i důstojníkem komunistické armády, v níž působil jako náčelník politického oddělení, tzv. politruk. Ještě v roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ.

Upravený text (z 9. listopadu): Václav Šlajs byl do roku 1989 členem KSČ a po dobu mnoha let i důstojníkem komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ. Ještě v roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ.

Kdyby někdo ze signatářů měl pocit, že po této změně jeho/její podpis pod otevřeným dopisem být nemá, upozorňujeme, že lze kdykoli vlastní podpis dvěma kliknutími zrušit.


Petr VaněkSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.