Za energetickou bezpečnost České republiky

Kontaktujte autora petice

K ruské válce proti Ukrajině

2022-03-03 10:36:04

Vážení petenti a podporovatelé této petice,

nesmírně si vážíme Vaší podpory a děkujeme za ni. Nyní jsou samozřejmě na pořadu dne bohužel důležitější záležitosti než dlouhodobé směřování naší energetiky, ale v práci pro rozumnější a odolnější energetický mix neustaneme. Co se týče našeho postoje k válce Ruska proti Ukrajině, je následující:

Jednoznačně odsuzujeme brutální ruskou agresi, je to naprosté popření civilizovaných norem chování mezi státy. Na druhé straně se musíme zamyslet, zda do mozaiky jeho strategických plánů nepřispělo také naivní a hloupé směřování unijní energetické politiky, která se nechala unést zelenými myšlenkami změny v neprospěch uhlí (které je ve více státech domácího původu), a částečně i jádra a s jednoznačnou nerozumnou preferencí nespolehlivých obnovitelných (či spíše občasných) zdrojů energie (OZE). Ty totiž vyžadují masivní zálohování, mj. i elektrárnami na zemní plyn, které proudí v zemích Evropské unie ze 40 % právě z Ruska. Také teplárny podle současných zelených plánů počítají z velké části se zemním plynem. Výsledkem této již probíhající transformace energetiky je pak zvýšená energetická závislost na Rusku, jehož vládní představitelé byli tímto v podstatě utvrzováni v představě, že evropské země se na opravdu vážný odpor nezmůžou, protože jinak riskují nezanedbatelné hospodářské i bezpečnostní obtíže.

Co se týče vlastní podpory Ukrajiny, někteří členové se snaží kontaktovat své kolegy v Rusku a posílat jim objektivní informace o skutečném dění, jiní podporují Ukrajinu a Ukrajince individuálně podle svých možností. Vraťme se ale k energetice: Postupná dekarbonizace energetiky je v dlouhodobém měřítku prospěšná a rozumná, ale v nejbližším období bude muset ustoupit potřebě energetické bezpečnosti a ekonomické výhodnosti, která s tím také souvisí. Tímto směrem hodláme nadále ovlivňovat veřejné mínění i představitele naší vlády a parlamentu.

Druhý odstavec je oproti původnímu znění oznámení upraven.

S pozdravem

Za spolek Realistická energetika a ekologie

Jaroslav Čížek, Jiří Marek a Milan Šálek


Jaroslav Čížek, zakladatel spolku Realistická energetika a ekologieSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...