Otevřený dopis: Na polsko-běloruské hranici vznikla "zóna smrti". Kvůli politické hře zůstávají v lesích lidé včetně malých dětí a kojenců bez jídla, vody a lékařské péče.

Kontaktujte autora petice

hEUmanity! Podpořme společně mezinárodní apel adresovaný europoslancům

2021-12-22 17:50:20

Obracíme se na Vás s naléhavou prosbou o pomoc. Výzvy na ukončení humanitární katastrofy na hranicích s Běloruskem polská vláda odmítá i nadále vyslyšet. Noční můra dál pokračuje a lidé i s malými dětmi zoufale bojují v mrazech o život. Je nutné proto vyvinout větší tlak na Evropský parlament a Evropskou komisi.

Po celé Evropě vznikají podobné iniciativy. Vytvořili jsme proto video-apel "hEUmanity" a mezinárodní dopis adresovaný europoslancům, který můžete podpořit svým podpisem.

Síly tohoto apelu bychom nikdy nedosáhli bez fotografek, které přímo z místa hranice s Běloruskem - "hranice lidskosti" - přinesly svědectví, Agnieszky Sadowské, Agaty Kubis a Elizy Kowalczyk. Prosíme, sdílejte video i odkaz na dopis na svých sociálních sítítch a mezi svými známými a přáteli! 

Dopis členům Evropského parlamentu najdete na www.heumanity.eu a na facebookové stránce hEUmanity.
 
Video doprovázející dopis europoslancům:

 
 
Na hranicích Evropské unie spolu s lidmi uvězněnými v Lukašenkově politické hře umírají hodnoty, na kterých je evropské společenství postaveno - respekt k lidskému životu a důstojnost člověka. Umírá naše víra v deklarované cíle Evropské unie, jako je ochrana lidských práv, podpora mírových řešení a důvěra v právní stát.
 
Pojďme to zastavit.
 
Děkujeme.
 
Za iniciativu Zóna naděje a hEUmanity
 
Jitka Votavová
 
 

Nina Baše

Poslanci hlasují o vyslání českých vojáků na polsko-běloruskou hranici - poskytněme raději vojenskou nemocnici!

2021-12-13 10:42:07

Dobrý den všem,

možná jste zaznamenali, že česká vláda schválila vyslání 150 českých vojáků do Polska, přičemž avizovaným cílem má být „pomoc při ochraně hranic“. Toto rozhodnutí musí nicméně schválit ještě Parlament, přičemž hlasování o této věci proběhne zřejmě tento týden, možná už tuto středu 14. prosince. Nedávalo by větší smysl poskytnout například vojenskou nemocnici, která by ulevila již tak přetíženým polským nemocnicím? Pojďme společně oslovit naše poslance a vyjádřit tento názor formou osobních e-mailů/dopisů!

Návrh toho, co by takový dopis mohl obsahovat, najdete níže.

Jsme přesvědčeni, že Polsko potřebuje od nás jakožto od svého partnera podporu – měla by to však být podpora, která pomůže posílit principy právního státu a demokracie, nikoliv legitimizovat porušování mezinárodního práva a nedemokratických tendencí ve vnitrostátní politice. A i když by čeští vojáci nebyli přímo zapojeni do „operací proti migrantům“, jejich mise a asistování polským vojákům by tuto legitimizaci znamenala. Řešením by mohlo být vyslání polní nemocnice – šlo by nejen o důležité gesto sousednímu státu, který čelí hybridní válce, ale také o signál, že Česká republika nezavírá oči před humanitárním aspektem celé krize.

*****

Aktuální informace o situaci

Podle odhadů dobrovolníků působících na místě v rámci humanitární iniciativy Grupa Granica zůstává v hraničních lesích na polské straně stále až dva tisíce lidí včetně rodin s malými dětmi. Situace na běloruské straně je nepřehledná, ale migranti z Iráku jsou často odváženi na letiště do Minsku (Irák zajišťuje návratové lety, ale existují zprávy o tom, že bylo již několik lidí po návratu popraveno) a další lidé jsou vytlačováni ozbrojenci na jiná místa podél běloruských hranic, kde se nachází nebezpečný bažinatý a těžko prostupný terén.

Počty lidí na hranicích ubyly. V televizních zprávách už nejsou vidět záběry, kdy polští vojáci neváhají ani v mrazech používat proti lidem vodní děla a slzné granáty. A nejsou ani vidět migranti za plotem, kteří házejí kameny na polské vojáky. Jak napsal na svém facebookovém profilu senátor Láska: "Na polské hranice sice útočí uprchlíci, ale ti jsou v neřešitelné situaci, do které je dostal běloruský diktátor. Každý kámen jimi vržený, je kamenem vrženým Lukašenkovým režimem."

Humanitární organizace ani média stále nemají přístup do pohraniční zóny vyhlášeného výjimečného stavu, který před několika dny přešel v trvalou formu omezení pohybu osob na základě narychlo schváleného zákona a návazných vyhlášek ministra vnitra. Nadále také probíhá nezákonná praxe polské pohraniční stráže, kdy vytlačují lidi včetně dětí na běloruskou stranu hranice.

Stále dochází i k tomu, že pohraničníci nepřijímají žádosti migrantů o mezinárodní ochranu. Stráž tak koná na základě Zákona ze dne 14. října 2021 o změně zákona o cizincích a některých jiných zákonů – tzv. Ustawa wywózkowa, který však například legislativní kancelář polského senátu vyhodnotila jako odporující mezinárodnímu právu i polské ústavě (viz např. https://oko.press/senat-stan-para-wyjatkowy-przyjety-z-poprawkami-biuro-legislacyjne-niezgodny-z-konstytucja/ )

*****

Návrh znění e-mailu:

Vážený pane poslanče/ Vážená paní poslankyně / Vážená paní senátorko / Vážený pane senátore,

1. V úvodu můžete napsat, kdo jste, případně že jste konkrétního osloveného politika/političku volili a proč - např. Jmenuji se Adam Novák a v předchozích parlamentních volbách jsem Vám dal preferenční hlas, protože jste pro mě důvěryhodná a sympatická osoba.

2. Píši Vám ohledně zapojení české armády do řešení krize na polsko-běloruské hranici.

3. Osobní vzkaz je o Vašem postoji a pocitech, které ve spojení s krizí na hranicích prožíváte. Popsat své pocity, které ve Vás vyvolávají zprávy z místa, je naprosto správné a žádoucí.

4. Napište, co je pro vás největší problém a proč.

5. Napište, jaký máte názor na vyslání české armády a proč.

6. Vyjádřete důvěru - naději, že poslanec/senátor bude hlasovat tak, aby angažmá našich vojáků pomohlo zachránit lidské životy a nepodporovalo nelidské a kruté zacházení s lidmi.

7. S úctou + podpis.

E-mailové adresy jednotlivých poslanců naleznete na adrese https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=192

Děkujeme, že situaci lidí na hranicích dál sledujete a neotáčíte se zády!

Za autory petice a iniciativu Zóna naděje

Jitka Votavová


Nina Baše

Předání petice polskému velvyslanci!

2021-11-22 08:53:11

Dobrý den všem,

dnes odpoledne předáme petici polskému charge d'affaires na Velvyslanectví Polské republiky v Praze. Čas běží a na hranicích se odehrávají lidská dramata dál. 

Na politické představitele se v Polsku, ale i na unijní úrovni obrací více a více lidí, aby vyjádřili nesouhlas s přetrvávajícím porušováním lidských práv v zóně smrti.

Děkujeme za to, že bojujete proti lhostejnosti a připojili jste pod petici svůj hlas! Do pěti tisíc podpisů chybí už jen málo. Proto pokud máte tu možnost, prosíme, sdílejte odkaz na petici dál! 

Přidávat podpisy bude možné i po předání petice polskému velvyslanci.V tuto chvíli ale její doručení na ambasádu vnímáme jako nutný signál, že česká společnost situaci na polsko-běloruských hranicích sleduje a odmítá nechat osudy lidí ohrožených hlady a umrznutím napospas nevypočitatelnému Lukašenkovu režimu. Proto je nezbytné, aby Polsko nerezignovalo na mezinárodní právo a respektovalo Ženevskou úmluvu o právním postavení uprchlíků.

Děkujeme za Váš hlas! Věříme, že ho Polsko brzy vyslyší.

Za autorky petice

Jitka Votavová


Nina Baše

Zajímá vás situace na hranicích víc? Máme webové stránky!

2021-11-12 20:28:53

Zdravíme ze "Zóny naděje"!

Tak jsou pojmenované webové stránky, na kterých najdete informace, jak se můžete do pomoci ještě více zapojit, a také naše neformální iniciativa. Věříme totiž, že pro lidi ze "zóny smrti" existuje východisko.

Webové stránky naleznete na https://zona-nadeje.webnode.cz/ 

Děkujeme, že nejste lhostejní!


Nina Baše

Otevřený dopis: Na polsko-běloruské hranici vznikla "zóna smrti". Kvůli politické hře zůstávají v lesích lidé včetně malých dětí a kojenců bez jídla, vody a lékařské péče

2021-10-30 18:54:23

Předkládaný otevřený dopis je směřován zástupcům Polské republiky, polské vládě a všem odpovědným osobám, které mohou změnit zoufalou situaci lidí a rodin s malými dětmi, kteří uvízli v politické hře o život na hranicích mezi Běloruskem a Polskem.

Tištěnou verzi dopisu předají jeho autoři spolu s podpisy petentů na Konzulární oddělení Velvyslanectví Polské republiky (Truhlářská 1104/13, 110 00, Praha - Nové Město).

244003013_4635807099772796_6395876042972538495_n.jpg
Holčička, kterou polská pohraniční stráž koncem září odvezla spolu s doprovodem na běloruskou stranu do lesa. Kde je jí konec?
 (Fotografie použitá se svolením autorky Agnieszky Sadowské / Agencja Wyborcza.pl)

Nedaleko odsud, na polsko-běloruské hranici, právě teď umírají lidé. Zimou, hladem, žízní.

Ti, co přežívají, jsou promrzlí, mají na sobě po mnoho dní mokré oblečení. Některé z tisíce dětí ztratily po cestě botičky a jdou lesem bosé.

Nejde o slova, která mají zapůsobit jako emocialni vydírání - jde o suchý popis reality. Každý den, když jdeme spát, se snaží přežít noc, navzdory vládám obou zemí, které je drží v šachu politických přenic. Spí v lese, kde v noci klesá teplota pod nulu. Muži a ženy, kteří chtějí zachránit životy svých dětí, je zahřívají vlastním tělem. Na podchlazení zemřelo už nejméně sedm lidí. Kvůli sílícím mrazům je otázka času, kdy se bude hrát o další životy. A největší riziko úmrtí na podchlazení hrozí kojencům.

Jsou to lidé, kteří se vydali hledat bezpečné místo pro své blízké, protože život tam, odkud pocházejí, je příliš nebezpečný. Podlehli falešným zprávám, které účelově šíří běloruská strana, že přes bělorusko-polskou hranici vede snadná cesta za záchranou a do Evropy. Pro zoufalé lidi prchající z válečných zón to zní jako zázrak. Realita končí ale v mrazivé tmě kdesi v pohraničních lesích bez přístupu k vodě, jídlu, zdravotní péči a bezpečí.

Jsme si vědomi, že Polsko je v hybridní válce, kterou vede Bělorusko proti EU jakožto pomstu za uvalené sankce, také obětí a ocitá se ve velmi nelehkém postavení. Vnímáme velmi silně, že na tuto zem bezprostředně doléhá snaha Lukašenkova režimu destabilizovat prostor Evropské unie. Svým současným bezprecedentně nekompromisním postupem vůči lidem, kteří zoufale hledají bezpečí pro sebe, své děti a blízké, a ocitli se uprostřed Lukašenkovy politické hry, se ale Polsko stává spoluzodpovědnými za jejich pokračující utrpení. 

My, podepsaní pod tímto otevřeným dopisem, vyjadřujeme nejhlubší znepokojení nad situací, která se odehrává v lesích na polsko-běloruské hranice v tzv. zóně smrti, a apelujeme na polskou vládu a odpovědné orgány, aby jednaly podle mezinárodního práva, ke kterému se Polsko jako členský stát zavázalo.

Z tohoto důvodu se obracíme na polskou vládu a

ŽÁDÁME o okamžité povolení vstupu humanitární pomoci, lékařům, novinářům a aktivistům do zóny výjimečného stavu,

ŽÁDÁME o ukončení praxe tzv. pushbacks (hromadného vytlačování jednotlivců a rodin s dětmi na běloruskou stranu hranice),

ŽÁDÁME o respektování práva – jak polského, tak mezinárodních konvencí (především Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků, kterou jsou vázané členské státy EU, a Listinu základních práv Evropské unie),

ŽÁDÁME o ukončení kriminalizace lidí, kteří se snaží postiženým na hranicích zachránit život.

Politické spory nemohou převážit nad lidskými životy. Přihlížet utrpení znamená podílet se na něm. A polská vláda má jakožto moderní evropský stát možnost řešit krizovou situaci na hranicích tak, aby byla zachována nejen bezpečnost státu, ale zároveň lidskost.

Děkujeme, že nezůstanete lhostejní k utrpení lidí včetně těch nejmenších, kteří se právě nyní ocitají v ohrožení života!


Nina BašeSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...